Tříkrálová sbírka na Humpolecku

Předvánoční a vánoční čas je jako stvořený k lásce, rozjímání i soucitu. Na ulicích proto častěji potkáváme koledníky, kteří nás vybízejí: Přispějte na děti, na postižené, na oběti, atd.atd. Kytička, červená mašlička, bílá pastelka, svíčky, zvířátka, samolepky, pohledy, to jsou věci, které jako protihodnotu dostanete, pokud přispějete na to či ono. Žadatelé o dobročinný příspěvek stojí na chodnících, u vchodů do obchodních center, navštíví vás i v zaměstnání nebo doma.

Žádostí o příspěvek je už tolik, že se jim raději vyhýbáme. Kličkujeme a říkáme si, jen aby mne neodchytili a já se nemusel vymlouvat. Tu dvacetikoruna, tady padesátikoruna… Kdybychom měli přispívat pokaždé, když nás někdo osloví, výplata by se rozplynula jak pára nad hrncem. Navíc někde vzadu stále hlodá ten červíček nejistoty a pochybností, zda se naše peníze dostanou pouze těm potřebným a zda si někdo na naší dobromyslnosti (blbosti?) nenamastí kapsu. I žádost o příspěvek je dnes vlastně komerčním produktem, a je na něm, jak osloví, jak nás zaujme. A já jsem přesvědčena, že máme právo si vybrat, kolik a kam přispějeme, pokud chceme a máme na to. A nemusíme se přitom stydět a mít výčitky svědomí, když někoho odmítneme.


A tak jsme hned zkraje nového roku měli či neměli možnost přispět České katolické charitě, která každoročně pořádá Tříkrálovou sbírku, kdy po domech obchází dětská skupinka Tří králů doprovázená dospělým patronem. Pokladničky koledníků jsou zapečetěné a označené číslem. Stejné číslo má na vizitce osoba starší osmnácti let, která dětské koledníky doprovází. Za vaši finanční pomoc můžete obdržet symbolický dárek a požehnání vašemu domu v symbolickém nápisu na dveře.


Tato sbírka proběhla letos již pošesté a z jejího výtěžku se podporují humanitární projekty přímo v naší oblasti, vybrané peníze ale míří i na konta zahraniční pomoci. Vloni v havlíčkobrodské diecézi vybrali kolednící 1.078.971,- Kč a tyto finanční prostředky byly využity na nové vybavení Charitního domova pro matky s dětmi v Havlíčkově Brodě, na podporu činnosti Domova pokojného stáří v Nížkově a část výtěžku byla použita na přímou pomoc obětem tsunami v Asii. A například v roce 2003 byla Tříkrálová sbírka v havlíčkobrodsko-humpoleckém vikariátě použita na denní stacionář pro seniory v Humpolci. Nový projekt, na který bylo vybráno 662.293,- Kč, dostal název Astra a slouží klientům seniorského věku ve všední dny v pracovní době tak, aby se jejich blízcí mohli přes den věnovat svému trvalému zaměstnání bez obav o své babičky a dědečky.
Letošní
sbírka je určena na zajištění služeb Charitní oštřovatelské a pečovatelské služby a na vybavení Nízkoprahového centra pro děti a mládež ve Světlé nad Sázavou. Část výtěžku bude též vymezena na přímou pomoc rodinám v krizových situacích a podpoří oběti zemětřesení v Pákistánu.


Čtěte dále:   Po stopách Rychlých šípů. Do pátrací hry se mohou zapojit lidé v Humpolci

Co vy a charita? Zapojte se do naší ankety připojené k článku.

myska

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Aktuální výstavy v muzeu dr. Aleše Hrdličky v Humpolci

Čt Led 12 , 2006
Informace o lednových výstavách ve dvou výstavních sálech muzea Dr. Aleše Hrdličky v Humpolci. A co se připravuje na další měsíc? A na co se můžete těšit v muzeu příští rok? Čtěte dále:   Po stopách Rychlých šípů. Do pátrací hry se mohou zapojit lidé v Humpolci

You May Like

Témata