Veřejná debata nad obnovou centra:

2

Humpolečtí oceňují opravené fasády a bezplatné parkování, chybí jim ale kašna a předzahrádky.
Veřejné projednání o obnově centra města.
Šest diskuzních skupin, tři diskuzní bloky a na padesát aktivně diskutujících

Veřejné projednání o obnově centra města.
Šest diskuzních skupin, tři diskuzní bloky a na padesát aktivně diskutujících. To jsou hlavní čísla veřejného projednání záměru obnovy veřejných prostranství Horního a Dolního náměstí i lokality Zichpil v Humpolci. Setkání v klubu kina na Havlíčkově náměstí uspořádalo v úterý 26. února město Humpolec a účastníky jím provedli přímo zástupci zpracovatele návrhu, tedy ateliéru Rehwaldt Landscape Architects. Humpolečtí tak dostali možnost vyjádřit, jak centrální území města vnímají, jaká pozitiva i negativa z jejich pohledu přináší a jaké aktivity na náměstích nebo na Zichpili postrádají.
 

 
 

Zpracovatel obnovy daného veřejného prostoru připraví výstup z konkrétních připomínek majitelů nemovitostí i obyvatel, který město zveřejní na svých webových stránkách. „Během následujících čtrnácti dnů od úterního veřejného projednání mě zájemci z řad veřejnosti ještě mohou zkontaktovat a zaslat mi své postřehy. Ateliér s dostupnými náměty bude pracovat při kompletaci vize možného řešení veřejných míst, která by v lokalitě mohla vypadat jinak nebo by třeba mohla plnit jinou, užitečnější funkci,“ přemítal místostarosta Humpolce Ing. Vlastimil Brukner. 

 

Z veřejného projednání vyplynulo, že přítomní oceňují například opravené fasády historických domů, dále možnost zdarma zaparkovat na parkovišti za farou, stromořadí v horní části Horního náměstí či klidnou Zichpil a nepříliš intenzivní dopravu. Na druhé straně jim vadí třeba rozumně nevyužitá, rozsáhlá plocha naproti střední škole v Hradské ulici, četná kamionová doprava proudící z i do pivovaru, vzhled prostranství za finančním úřadem nebo nehezké prostředí takzvaného špalíčku u kostela svatého Mikuláše. Trápí je i „mrtvé“ Horní náměstí nebo chybějící vodní prvek. S tím souvisí aktivity, které z debat u stolů vyvstávaly. Diskutující projevili mimo jiné přání vrátit na Horní náměstí kašnu. Líbilo by se jim také větší množství kaváren s předzahrádkami pro posezení, rozvoj Zichpili, cyklostezka při západní straně náměstí či letní kino. Plochu v Hradské ulici pak navrhovali pro lepší parkoviště nebo třeba obchodní dům. „Je nutné podotknout, že územní studie řeší veřejný prostor. Nad možným rozvojem soukromých pozemků nebo aktivit můžeme s majiteli diskutovat, nicméně je na nich, jak svoje nemovitostí využijí,“ dodal Vlastimil Brukner.

 

Humpolec se, stejně jako většina měst v republice, potýká s potřebou oživení centra. Proto se rozhodl připravit územní studii, kdy veřejnou soutěž na jejího zpracovatele vyhrál renomovaný ateliér, který se zasloužil například o obnovu Karlova náměstí v Praze a dalších prostranství v Evropě, zejména v Německu. „Neznamená to, že chceme danou lokalitu zásadně přestavovat. Studie nám spíše pomůže odhalit potenciál, otevřít užitečné možnosti rozvoje a nastavit stavební regulace,“ uvažoval humpolecký starosta Karel Kratochvíl. Projekt je z pětadevadesáti procent financován dotací z Ministerstva pro místní rozvoj, zbytek hradí město. 

 

 Veřejné projednání se uskutečnilo za podpory Místní Agendy 21 a Kraje Vysočina.

Petr

2 thoughts on “Veřejná debata nad obnovou centra:

  1. Humpolec měl jedinečnou šanci mít nádherný kus města po bývalých Humpoleckých strojírnách ve městě. Pan Stoklásek to tehdy celé nabízel za pár milionů, pokud to koupí město celé. Kučera a spol. to odmítli a dnes už je vyhazování peněz za nějaké studie, když je to rozparcelované a celé soukromé. To je jen další plýtvání veřejnými prostředky. Bohužel se chtějí politici zalíbit občanům, jako že se to snaží řešit…… Jenže je to celé jejich politická reklama za naše peníze.

    1. Já občas chodím po městě a nějak mě nesedí ta vykostkovaná plocha okolo pošty. Nikde žádný záhonek, stromeček. Jsou tam sice lavičky, ale v létě bude tento prostor extrémně přehřátý a tak se tam asi nikdo moc hrnout nebude.
      Je to jen názor, ale i z pohledu toho, že s té plochy veškerá voda odteče pryč do kanálu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Zastupitelku L.Bartákovou střídá I. Balnohová; P. Hrala nový předseda FV

Po Bře 4 , 2019
Třetí zasedání Zastupitelstva města Humpolce, které se konalo ve středu 27. února 2019, přineslo personální změny jak v řadách samotných zastupitelů, tak i v řadách Finančního výboru, jenž je orgánem právě městského zastupitelstva

You May Like

Témata