Veřejné jednání – sterilizační linka Ebster

4

Na včerejší bouřlivé schůzce zástupců projektu sterilizační linky firmy Ebster se zástupci města a občany zazněl dotaz na zástupkyni společnosti Bioster s.p.a., zda zná kauzu Seveso. Protože ve vypjaté atmosféře nebyl čas na objasnění, požádali jsme tazatele, pana Marsche aby nám přiblížil, o co vlastně šlo.


Seveso je 28 let stará katastrofa, jejíž důsledky sahají až dodnes. Mnoho mrtvých, kteří zemřelina následky rakoviny později, jakožto desítky mrtvých novorozenců a postižených dětí nepatří do oficiální statistiky.
Firma ICMESA patří mocné firmě Hoffmann-La Roche a tak není divu, že firma ICMESA mohla po jednom týdnu dále pokračovat ve výrobě, na stejných zařízeních a za použití stejných technologických postupů, poněvadž všechny povolení a posudky byly v pořádku a katastrofa se zdůvodnila seskupením řady nešťastných náhod.
Technologické postupy jako u firmy ICMESA jsou povoleny ve většině zemí dodnes. No ono je to také bezpečné, pokud se
“ dodržují předpisy a nedojde k seskupení řady nešťastných náhod “.
Musí se prostě věřit ve štěstí a boha. Firma Hoffmann-La Roche žalovala několik let po této katastrofě každého, kdo veřejně uvedl následná úmrtí do spojitosti s touto katastrofou. Skutečností zůstává, že stovky lidí zemřelo v období po katastrofě na leukémii, nebo na důsledky nádorových onemocnění mozku, jater, žlučníku a kůže.
Následující citát z německého tisku, by skončil ještě před několika lety před soudem, jako pomluva a šíření poplašných zpráv.


( http://www.brigittewiechmann.de/kalender/juli2/10juli.html ) Zehn Jahre später wusste man mehr über die Folgen der Katastrophe. Die Zahl der Herz- und Kreislauftoten war drastisch gestiegen, Todesfälle aufgrund von Leukämie hatten sich verdoppelt, Todesfälle durch Gehirntumore verdreifacht. Es gab zehnmal mehr Leber- und Gallenkrebs und auch die Zahl der tödlich verlaufenden autkrankheiten stieg um ein Vielfaches.


Čtěte dále:   Lepší péče o zdraví lidí: záchranáři v Humpolci budou mít modernější zázemí

Katastrofu v Seveso jsem zvolil jenom z toho důvodu, že jsem se domníval, že ta dáma zastupující tuto Italskou firmu žije v Itálii, kde tato katastrofa patří k stále přítomným nočním můrám.
Podobných nehod v chemických provozech a jiných zařízených najdete desítky po celém světě. Firma ICMESA a Hoffmann-La Roche zaplatila do dnešního dne na odškodném přes 150.000.000,- EUR ( 4.800.000.000,- Kč ) oni však mají určitě větší základní kapitál jak 200.000,- Kč a zařízení fabriky včetně pozemků nemají pronajmutý, ale jsou ve vlastnictví.
Možná že paní inženýrka, páni inženýři a pan doktor mají pravdu a provoz je skutečně relativně bezpečný, nicméně to nemění nic na skutečnosti, že si vybrali docela nevhodné pískoviště na svoje hrátky.
 Poněvadž provoz s vyloučením jakéhokoli rizika jsem ještě neviděl.
V nejmenším nechci srovnávat záměr z Nerudovy ulice s chemickou Fabrikou ICMESA. Chtěl jsem jenom poukázat na absurditu tvrzení, že všechno je v mezích zákona a tím v pořádku a bezpečné.

Vzbuzené emoce mých spolurodáků z Humpolce sice chápu, musím se však od řady vyřčených nadávek a nevhodných výkřiků výrazně distancovat.


Ulrich Marsch


http://www.brigittewiechmann.de/kalender/juli2/10juli.html
http://staff-www.uni-marburg.de/~gvw/texte.mix/chemie_dioxin.html
http://www.janun.de/aktuell/seveso.html Redakce: Text jsme nechali v původní podobě, překlad německé pasáže se objeví co nejdříve.

4 thoughts on “Veřejné jednání – sterilizační linka Ebster

 1. Ano , řekněme té firmě – zde žijeme my a naše děti a Váš záměr cítíme jako nebezpečí ohrožující náš denní život . Toto je naše země , a my nestrpíme žádné kompromisy ohledně prostředí ve kterém žijeme . Děkujeme , odejděte !!!

   1. i ja se pridam
    jen nevim, za co dekujeme.
    A hlavne, nerikejme odejdete. Proc jim nerekneme – JDETE JINAM, okolo Humpolce je dost vhodnych prostor ke zrizeni takoveho provozu.

    1. no já bych je nechtěla ani kolem humpolce , když jsem si přečetla dnešní olafům článek a možné následky , tak nevím nevím komu bych tohle nadělení přála……

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

skejty v Humpolci

Út Srp 31 , 2004
V sobotu 28. srpna bylo v humpoleckém skejtparku živo. Na už tradičních závodech se představili „prkýnkáři“ z široka daleka, součástí byla exhibice freestylové špičky Petra Löwyho a bikera Libora Issac Maryšky a večerní kapelky. Výbornej byl taky „spíkr“, na toho nemůžu zapomenout :-). Takže tady jsou nějaký fotečky. Čtěte dále: […]

You May Like

Témata