Vítání ptačího zpěvu na Křemešníku

Každý rok se na přelomu dubna a května koná akce, která se traduje od devadesátých let minulého století, a kterou vymysleli ve Velké Británii. Jde o to, že se ráno, v určitý den a hodinu, sejdou lidé na určitém místě, aby poslouchali probouzející se ptáky a společně s nimi vítali nový den. I v Čechách se přibližně v 80 lokalitách schází nadšenci, kteří míří do přírody za ptačím zpěvem.

Křemešník u Pelhřimova

Sraz v sobotu 10.května ve 4:30 hod. před hotelem na Křemešníku. Procházka po okraji PR Křemešník s určováním hlasů lesních druhů ptáků. Pořádá Občanské sdružení Zelené srdce,  vede Pavel Koubek, tel. 737768102.


Tradice Vítání ptačího zpěvu (Dawn Chorus Day) vznikla v roce 1983 v Birminghamu, kde místní ornitologové přišli s nápadem přivítat vždy první neděli v květnu ptačí zpěv. Česká společnost ornitologická se k této mezinárodní akci připojuje již od roku 1992. Jde o jakési symbolické vítání, kdy ještě před rozedněním se v mnoha zemích světa scházejí milovníci ptactva, aby se zaposlouchali do zvuků probouzející se přírody.


Ale nejde jen o vycházky. Organizátoři zpestřují své akce přednáškami, výstavkami, odchytem a kroužkováním ptáků, návštěvami záchranných stanic živočichů, hrami a soutěžemi pro děti apod. Nebo pojmou akci jako dvoudenní tábor, kde přespí pod stanem nebo pod širým nebem. Probudit se ráno uprostřed ptačího koncertu, ležet ve spacáku a poslouchat výklad vedoucího ornitologa, to je zážitek, který se hned tak nezapomene.Častou součástí Vítání je také piknik. Zde platí pravidlo, že jeho součástí nemají být vejce.

V počátcích organizování Vítání ptačího zpěvu byl zájem veřejnosti velice malý. Jen díky obětavosti a vytrvalé snaze všech organizátorů, kteří se snaží připravit pro účastníky co nejzajímavější program, je dnes tato akce velice oblíbená a je ještě populárnější než podzimní Světový či Evropský festival ptactva.

Čtěte dále:   Tip na výlet: Zatopený lom v Horní Cerekvi

Jaro je tady, tažní ptáci přilétají a s nimi opět další ročník Vítání ptačího zpěvu. Zváni jsou všichni milovníky ptactva a přírody, aby pod vedením zkušených ornitologů uvítali a oslavili první ptačí hlasy. Akce se konají od 23.4 do 24.5 po celé republice, a tak si každý může najít akci, kterou bude chtít navštívit. Přehled všech akcí naleznete na této adrese: http://www.cso.cz/index.php?ID=1703&basket=28c40a045e731c5688e2eb1c3d429a69

myska

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Nejznámější filmová místa křížem krážem po Česku

Po Dub 28 , 2008
Vydejte se po stopách českého filmu. Zajímá vás, kde se natáčely nejznámější české filmy a pohádky? Tipy na výlety vás zavedou na místa, kde se točily pohádky Popelka nebo Pyšná princezna. Dovedou vás tam, kde se kochal doktor ve filmu Vesničko má středisková, nebo se můžete vykoupat v rybníce pod […]

You May Like

Témata