Z deníku Policie

Policisté ho přistihli v Humpolci za volantem. Budil veřejné pohoršení v Humpolci. Personální změny ve vedení čtyř krajských ředitelství. Na Vysočině roste počet požárů v přírodním prostředí.

PELHŘIMOVSKO: Měl zakázáno řídit  

Dne 12. března krátce po dvaadvacáté hodině zastavili policisté na ulici Blanická v Humpolci osobní vozidlo Fiat. Při kontrole osmadvacetiletého řidiče policisté zjistili, že muž má v současné době soudem uložen zákaz řízení motorových vozidel. Policisté muži zakázali další jízdu a sdělili mu podezření ze spáchání trestného činu maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání. Ve věci dále vedou zkrácené přípravné řízení. Pachateli hrozí až dvouletý trest odnětí svobody.

PELHŘIMOVSKO: Skončil na záchytce 

Dne 10. března po osmnácté hodině přijali policisté oznámení, že na ulici Na Rybníčku v Humpolci se nachází podnapilý muž. Po příjezdu na místo policisté zjistili, že zde na lavičce leží silně podnapilý devětapadesátiletý muž a budí veřejné pohoršení. Policisté u něho provedli pouze orientační dechovou zkoušku přístrojem Dräger, která byla pozitivní. Muž již poté nebyl schopen, vlivem podnapilosti, dechovou zkoušku ke zjištění množství alkoholu v dechu dokončit. Policisté muže zajistili a převezli na protialkoholní záchytnou stanici do Jihlavy. Muž je podezřelý ze spáchání přestupku proti veřejnému pořádku a hrozí mu pokuta až do výše 5.000 korun.

Personální změny ve vedení čtyř krajských ředitelství

První náměstek policejního prezidenta plk. Mgr. Bc. Tomáš Tuhý představil na tiskovém brífinku změny v obsazení funkcí krajských ředitelů ve čtyřech krajích . . . .  

Dne 13. března 2014 představil první náměstek policejního prezidenta plk. Mgr. Bc. Tomáš Tuhý personální změny, které v nejbližších dnech nastanou na čtyřech krajských ředitelstvích Policie České republiky.
 
K 15. březnu 2014 bude ustanoven:
  • brig. gen. Martin Červíček do funkce ředitele Krajského ředitelství policie Královéhradeckéhokraje,
  • plk. Mgr. Jan Švejdar do funkce ředitele Krajského ředitelství policie Pardubického kraje,
  • plk. Mgr. Radek Malíř do funkce ředitele Krajského ředitelství police kraje Vysočina,
  • plk. Mgr. Miloš Trojánek do funkce ředitele Krajského ředitelství Jihočeského kraje.
Dosavadní ředitel Krajského ředitelství policie Jihočeského kraje plk. Mgr. Ing. Radomír Heřman odchází k 15. březnu 2014 na Policejní prezídium ČR, kde se bude věnovat projektu rozvoje a modernizace policejního vzdělávání.
 
Uvedené personální změny představují realizaci konceptu obměny služebních funkcionářů, který je v Policii České republiky diskutován již několik let. Vedení policie si od něj slibuje mnohostranný přínos. Měl by se stát například prostředkem šíření příkladů dobré praxe mezi policejními útvary, anebo prostředkem profesního růstu samotných služebních funkcionářů.
 
Veškeré změny jsem prodiskutoval s těmi, kterých se bezprostředně týkají,  a informoval jsem o nich rovněž představitele vyšších územních samosprávných celků, tedy krajské hejtmany,“  řekl na tiskovém brífinku první náměstek policejního prezidenta plk. Mgr. Bc. Tomáš Tuhý

Na Vysočině roste počet požárů v přírodním prostředí

Suché a teplé počasí zvyšuje riziko vzniku požárů v přírodním prostředí. Od začátku března likvidovali hasiči na Vysočině 11 požárů v přírodě, jen za včerejšek museli vyjet třikrát.  

 
 
„Všechny tyto požáry mají společného jmenovatele a tím je lidská nedbalost. Lidé by si měli uvědomit, že opravdu ke vzniku požáru stačí drobnost a sebemenší neopatrnost a nedbalost – odhozený nedopalek cigarety, nesprávně zajištěné ohniště, poryv větru, díky kterému se oheň dále rozšíří atd. Zvláště pak v tomto suchém počasí by měli být lidé velmi obezřetní. Pokud fouká vítr, pak rozdělávat oheň vůbec nedoporučujeme“, uvedl por. Mgr. Radim Vondrák, pelhřimovský vyšetřovatel požárů.
 
Co do majetkové škody, tak také do počtu zasahujících jednotek patří k největším úterní odpolední požár trávy a lesní školky u Kamenice nad Lipou. S požárem trávy na ploše přibližně 100x100m bojovalo hned pět jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů. Vyhlášen byl druhý stupeň požární poplachu. Kromě hašení  museli hasiči také před plameny chránit přilehlý objekt soukromé firmy. Díky větru se oheň velmi rychle šířil. Požár zapříčinila jiskra, která ulétla z ohniště, na kterém majitel spaloval dřevní zbytky. Předběžná škoda byla stanovena na částku 10 tisíc korun.
 
Jak se tedy chovat v přírodním prostředí?
 
V přírodě se vyhněte použití zdrojů otevřeného ohně. Pamatujte také, že v lesích je celoročně zakázáno kouření a oheň se smí rozdělávat pouze na vyhrazených místech“, upozorňuje Vondrák.
 
Rozdělávat nebo udržovat otevřený oheň se smí na místě, které je vzdálené minimálně 50m od lesa. Při suchém počasí je lepší v lese nebo kdekoliv jinde v přírodním prostředí oheň nerozdělávat vůbec.
 
„Ohni také rozhodně nepomáháme benzínem nebo naftou a na ohniště v žádném případě nedáváme plechovky od barev či oleje, staré oblečení, pneumatiky, plastové nádoby atd.“, podotýká Vondrák.
 
Jak a proč ohlásit pálení.
 
Pálení také ohlaste hasičům, předejdete tím zbytečným výjezdům k domnělým požárům. Zákonná povinnost ohlásit pálení hasičům se vztahuje pouze na právnické a podnikající fyzické osoby. Občan tuto povinnost ze zákona nemá. Každoročně ale hasiči žádají veřejnost o ohlášení pálení.
 
„Ohlásit hasičům pálení je  jednoduché a lze jej provést buď elektronicky na našem webu (www.hzscr.cz/vysocina) nebo telefonicky. Vyplnění formuláře na našich webových stránkách je opravdu velmi jednoduché a elektronický formulář sám navádí, které kolonky je nutné  a důležité vyplnit. Po odeslání formuláře se veškeré informace zobrazí na počítači operačního důstojníka. Pálení je také možné nahlásit telefonicky a to na číslech 950 270 102 – 106. Při ohlášení touto cestou operačnímu důstojníkovi řekněte své jméno, příjmení, přesné místo, kde bude pálení probíhat, datum pálení, příjezdovou komunikaci a také telefonické spojení na osobu, která bude tuto činnost provádět,“ uvedl Vondrák.
 
Plošné vypalování trávy je zakázané a hrozí za něj vysoká pokuta.
 
Plošné vypalování trávy a porostů zakazuje hned několik zákony. Jedná se především o zákon o ochraně přírody a krajiny, dále zákon o požární ochraně a zákon o ochraně ovzduší. Pokud se občan takovýmto způsobem rozhodne „vyčistit“ zahrádku může zaplatit ze zákona o požární ochraně i pětadvacetitisícovou pokutu. Rád bych také předeslal, že při sankcionování této vysoce nebezpečné činnosti budeme nekompromisní,“ upozorňuje Vondrák.
Čtěte dále:   Neviděli jste ji? Policie hledá třináctiletou dívku z Humpolce

Petr

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Hasičský ples

Pá Bře 14 , 2014
V sobotu 15.3.2014 se v Kejžlici koná „Hasičský ples“ Čtěte dále:   Chlapec do školy nedošel, ráno ho v Humpolci srazilo auto

You May Like

Témata