Z deníku Policie

Muž kradl v humpoleckém supermarketu. U cvičné nehody zasahovali policisté. Na obchvatu hořel návěs.

PELHŘIMOVSKO: Vlhčené ubrousky chtěl odnést v batohu 

Včera po osmé hodině ráno přijali policisté oznámení o krádeži v supermarketu v Lužické ulici v Humpolci. Policisté na místě zjistili, že pětadvacetiletý muž ukryl do svého batohu tři balení vlhčených ubrousků v celkové hodnotě 120 korun a poté se pokusil projít přes pokladnu bez zaplacení zboží. Zastavil ho ale pracovník ostrahy a přivolal policisty. Ti navíc zjistili, že muž byl v posledních třech letech za majetkovou trestnou činnost už odsouzen. Proto ho převezli na služebnu, kde mu sdělili podezření z přečinu krádeže. Případ řeší ve zkráceném přípravném řízení, podezřelému hrozí až tři roky vězení. 

KRAJ VYSOČINA: Policisté si vyzkoušeli moderní technologii operačního střediska  

Pád vojenského vrtulníku s lehkou municí do obydlené zóny a záchranu velkého počtu různě těžce zraněných simulovalo dnešní cvičení hasičů, policistů a zdravotníků ve vojenském prostoru Vícenice u Náměště nad Oslavou. Do akce se zapojilo více než 170 členů integrovaného záchranného systému, figurantů nejen ze střední zdravotnické školy, armádních i policejních vyšetřovatelů, pozorovatelů a další desítky lidí cvičily aktivaci traumaplánů v Nemocnici Třebíč. „Taktické cvičení s názvem LETADLO 2014 patří svým rozsahem v letošním roce k největším. Složky integrovaného záchranného systému si každoročně procvičují činnosti při společných zásazích, v loňském roce záchranáře prověřila železniční dopravní nehoda v Humpolci,“ informoval ředitel HZS Kraje Vysočina Petr Beneš.
 
V lokalitě Vícenice museli 4. června 2014 záchranáři cvičně řešit vážnou situaci, která si vyžádala vyhlášení nejvyššího třetího stupně poplachu integrovaného záchranného systému. Při cvičném letu a nácviku bojové činnosti došlo k pádu vojenského vrtulníku Mi 171Š do fiktivní obytné civilní zóny. Vrtulník v době svého zřízení nesl zhruba jednu tunu paliva, lehkou výzbroj a na palubě se nacházelo pět členů osádky, z nichž tři pád nepřežili.
 
„Mezi šedesátkou různě těžce zraněných bylo také pět osob bez známek života, figuranti měli různá zadání, jak demonstrovat poranění, někteří jsou v šoku, dezorientovaní, zaklínění v troskách nebo uvěznění v sutinách domů. Pro autentičnost zásahu byli figuranti věrohodně namaskováni,“ popsala následky nehody z pohledu zdravotnických záchranářů ředitelka ZZS Kraje Vysočina Vladislava Filová s tím, že ve spolupráci s profesionálními hasiči bylo nejprve nutné zraněné najít, poskytnout jim pomoc a zorganizovat jejich transport do třebíčské nemocnice. Souběžně se záchranou osob probíhalo i intenzivní hašení trosek vrtulníku. Tomu však předcházelo intenzivní hašení hořících trosek vrtulníku.
 
„Na místě nehody zasahovalo v rámci cvičení 12 hasičských jednotek jak profesionálů z Náměště nad Oslavou, Hrotovic, Třebíče,Velké Bíteše, tak i dobrovolných hasičů z nejbližšího okolí například Kralic nad Oslavou, Pozďatína nebo Budišova. Vzhledem ke specifickému nákladu vrtulníku musel být vyžádán pro ochranu zasahujících balistický štít. Krajským hasičům byla nápomocna také Armáda České republiky, která zajistila týl a podílela se na vyprošťování a pomoci zraněným,“ doplnil Petr Beneš.
 
Policie České republiky nacvičovala regulaci pohybu osob, pátrala v okolí nehody a ve stopě po letecké nehodě po zraněných a mrtvých osobách, dále ve spolupráci s Inspekcí ministerstva vnitra a vojenskou policií vyšetřovala nehodu a zajišťovala průchodnost evakuačních tras a plynulost přesunu zraněných. „V rámci cvičení jsme mohli v praxi prověřit funkčnost nedávno do provozu uvedené nové moderní technologie integrovaného operačního střediska, z něhož by i při reálném leteckém neštěstí zajišťovali službu konající operační důstojníci nasazení sil a prostředků na základě požadavků velitele zásahu,“ informoval Karel Sehnal, náměstek krajského ředitele Krajského ředitelství policie kraje Vysočina pro vnější službu.
 
„Cílem cvičení bylo prověřit součinnost jednotek integrovaného záchranného systému. Také procvičení typových činností, jako je havárie vrtulníku v hustě obydlené oblasti, pátrání po osobách, provedení předlékařské pomoci, soustředění zraněných a jejich třídění," uvedl velitel zásahu Václav Hnízdil. Cvičení prověřilo také reakci operačních středisek, na která byla událost nahlášena a připravenost Bezpečnostní rady města Náměšť nad Oslavou.
 
V rámci prověření komunikačních kanálů byla aktivována informační linka pro veřejnost a tým posttraumatické péče, průběžně byly předávány informace médiím. Pád vojenského letadla do obydlené oblasti není zcela typickou nehodou. Podle vyjádření Karla Sehnala jsou v regionu daleko častější výjezdy k řešení vážných dopravních nehod blokujících průjezd dálnicí D1, často s tragickými následky.
Aletadlonehcv22.JPG
Aletadlonehcv23.JPG

Na obchvatu Jihlavy hořel v úterý 27.5. návěs kamionu, majiteli vznikla škoda 800 tisíc korun

Škodu ve výši 800 tisíc korun za sebou zanechal úterní podvečerní požár návěsu kamionu na obchvatu Jihlavy. Požár zapříčinila technická závada. Na místě zasahovali jihlavští profesionální a dobrovolní hasiči.  

 Informaci o požáru přijala linka tísňového volání Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina v 18.13 hod.
 
Když začal návěs hořet, zachoval se řidič vozidla velmi pohotově a odpojil jej, zabránil tak rozšíření požáru na celé vozidlo. Na likvidaci požáru hasiči po příjezdu na místo události nasadili několik vodních proudů. Provoz na komunikaci byl uzavřen. Při požáru se zranil jeden ze zasahujících profesionálních hasičů.
 
Požár se jednotkám podařilo uhasit ještě před sedmou hodinou v podvečer.
 
Autor foto: HZS Kraje Vysočina, JSDHO Jihlava – Bedřichov
Aprevadecnehoda.JPG
Čtěte dále:   Předčasné oslavy konce roku. Pil sedl za volant, chytili ho v Humpolci

Petr

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Páteční autogramiáda - Humpolec

Pá Čvn 6 , 2014
Stanislav Bernard bude podepisovat svou novou knihu „Tvrdohlavý muž“ v Knihkupectví Jana Zábrany – pátek, 6.6.2014 od 15 hod. Čtěte dále:   Opilý řidič v Humpolci najel do garáže, dveře ale byly zavřené

You May Like

Témata