Záblesky z Vysočiny

Co se děje v našem kraji?

Festival Folková stráň láká na čtrnáct kapel

Se záměrem oživit nabídku letních hudebních festivalů na Vysočině přichází v těchto dnech pořadatel hudební přehlídky Folková stráň. „Mám rád hudbu a chtěl jsem na Vysočinu přivést něco zajímavého,“ vysvětluje František Činčera, hlavní pořadatel festivalu. Celý hudební projekt se pod názvem Folková stráň uskuteční v Hamrech nad Sázavou, v příměstské oblasti zvané Nejdek. „Jediný hudební festival, který je zaměřen na folkovou hudbu, je tady jenom na sklonku prázdnin ve Žďáru nad Sázavou,“ dodává Činčera.

Celému festivalu, který se koná v sobotu 21. června, bude předcházet country bál se skupinou Wobčas. Vstup na bál je dobrovolný. Na festival, který začíná ve 13 hodin, pořadatelé stanovili jednotné vstupné 99 korun.

V programu vystoupí během dne 14 hudebních skupin. Ozvláštněním přehlídky bude vystoupení skupiny historického šermu Flamberg.

Na Folkovou stráň se chystá například hudební formace Devítka, Taurus, Suroví kocouři, Poupata, Blues ex či Barel rock. Jihlavskou hudební scénu bude zastupovat formace Draga Banda i jihlavská písničkářka Žofie Kabelková.
První ročník festivalu má být i takovým zahřívacím a testovacím kolem. Rozhodne, zda se hudba do Hamrů nad Sázavou vrátí. „Určitě bych rád něco podobného v příštím roce zase zopakoval. Uvidíme ale, jaká bude odezva publika,“ uzavírá Činčera.

LA DOLCE VITA

Na sedmdesát filmových plakátů hostí v těchto dnech výstavní prostory jihlavských galerií. Expozice, kterou pořádá organizační tým Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů, nese název La dolce vita.

Kejklíř se spustí z kostela

Loutky, kejkle, komedianti, maringotka, muzikanti, divadelní představení, kramářské písně, výjevy ze života kejklířské rodiny, praní špinavého prádla, ale hlavně kejklířův sestup s věže kostela sv. Jakuba ke kašně na dolním náměstí, inspirovaný skutečnou historickou událostí z roku 1585. To vše mohou vidět lidé, kteří se zastaví ve dnech 18. – 21. června v okolí dolní kašny na Masarykově náměstí v Jihlavě. Prostranství na dolním náměstí, ulice Farní až ke kostelu sv. Jakuba se v následujících čtyřech dnech stanou útočištěm divadelně-hudebního minifestivalu s názvem Saltimbango aneb Romance pro maringotku a hrnec polívky. Saltimbango je francouzské slovo a označuje „potulného artistu“, převážně kejklíře a provazochodce.

Autory projektu, který je jednou ze součástí jihlavského Havířského průvodu (20. – 22.6.), je nedávno vzniklé divadlo T.E.J.P. a divadlo De Facto Mimo. Projekt Saltimbango, podpořilo město Jihlava i kraj Vysočina.

Stěžejní část programu tvoří projekt, jenž je inspirován zápisem z jihlavské kroniky (Listy a obrazy z minulosti Jihlavy): „Roku 1585 sjel jeden kejklíř po provaze s velké věže farního kostela až ke kašně, vezl s sebou na kotouči chlapce, dělal s ním přemety a provozoval jiná kejklířství.“

„Tato atrakce, která jihlavskému kronikáři stála za zaznamenání vedle závažných historických údajů a fakt, nám dala po mnoha uplynulých staletích podnět k nevšední divadelní akci, která v sobě spojuje divadelní fantazii, jihlavský patriotismus a touhu zaujmout každého bez rozdílu času a místa narození tak, jako tomu bývalo kdysi,“ vysvětluje za tvůrce projektu Barbora Jandová z divadla T.E.J.P.
„Vystoupení provazochodce – satlimbanga chceme uchopit ryze divadelními prostředky, při které historická část města ožije pestrým divadelním děním. Nejde nám o historickou rekonstrukci, ale vytvoření prostoru pro hru v duchu středověkého jarmarečního divadla. V našem podání je saltimbangem loutka v životní velikosti, která je zkonstruována tak, aby skutečně sjela po 300 metrů dlouhém laně na vyvýšené podium, kde ji nahradí živý herec. Ten spustí další divadelní hru na tomto podiu,“ vysvětlují autoři projektu.
Samotný kejklířův „Sestup s věže kostela sv. Jakuba ke kašně na dolním náměstí“ je pouze jednou z mnoha připravovaných divadelních atrakcí. Pestré a zajímavé dění, jaké Jihlava prý už dlouho nezažila, začne ve středu 18. června v 15 hodin příjezdem kejklířovy maringotky na dolní náměstí, kde bude stát až do soboty.

Saltimbanga přijedou do Jihlavy navštívit další komedianti a muzikanti: Draga Banda, Vojta Lavička s rómskou kapelou Do konce a Natálií Velšmídovou, pravá moravská cimbálka Tondy Bukovského, klaun Bilbo, Líšňáci s rakvičkárnou, Víťa Marčík s Elektrickým divadlem. Ani Mrkvajzníci z divadla De Facto Mimo nebudou chybět. To vše doplní program u maringotky, kde nebudou chybět koblihy, kramářské písničky, výjevy ze života kejklířské rodiny, praní špinavého prádla na veřejnosti, polívka, dobrý čaj i káva.

Minifestival vyvrcholí „Sestupem kejklíře s věže kostela sv. Jakuba ke kašně na dolním náměstí“. Ten se uskuteční – po odehrání čtyř originálních příběhů o Saltimbangovi – poprvé v pátek 20. června po skončení havířského průvodu v 19 hodin. Opakovat se pak bude v sobotu v 11 hodin – opět bezprostředně po průvodu malých havířů. A naposled sestoupí odvážný kejklíř s věže v sobotní podvečer v 18 hodin.

Včel ubylo, med stojí dvakrát víc

Cena medu se letos na Vysočině téměř zdvojnásobila. Zatímco loni v tomto období stál jeden kilogram zhruba 40 korun, letos cena převýšila 70 korun. „Ceny se zvedly kvůli nižší produkci. Jen na Jihlavsku totiž přes zimu uhynula čtvrtina včelstev,“ řekla Jaroslava Berková, předsedkyně okresního výboru Českého svazu včelařů. „Já včelařím už 30 let, ale něco podobného jako letos nepamatuji,“ řekla Berková. Hlavní příčinou úhynu byl takzvaný betonový med, který byl na stromech na počátku loňského října. „Med v plástech ztvrdl a včely přes zimu zemřely hlady. Podobně na tom byli chovatelé v celém státě,“ uvedla Berková. „Jak to bude s medem dál, nelze říci. Situace zatím vypadá velice dobře. Pokud nenastane nic výjimečného, dalo by se to z větší části dohnat,“ dodala.
Včelaři prodávají med nejraději přímo lidem, přebytky od nich vykupuje podnik Včela nebo soukromí výkupci. Na včelách ale podle ní žádný chovatel nezbohatne. „Včelařství je zájmová činnost, takových včelařů, kterým se to vyplatí, je minimum,“ uzavřela Berková.

Další oslabení včelstev na Vysočině mají na svědomí někteří zemědělci. Například v Kostelci u Jihlavy způsobili chovatelům škody nevhodnou dobou postřiku kvetoucí řepky. „Chorob se u včel více neobjevuje, ale měli jsme několik případů intoxikace z postřiků,“ potvrdil Ladislav Zámek, ředitel jihlavského Státního veterinárního ústavu.

Čtěte dále:   Pocitová mapa v Pelhřimově: lidé kritizovali nádraží a ubytovnu, chválili Stráž

Na silnici mezi Jihlavou a Telčí vyjedou stroje už na podzim

Nejméně na sto milionů korun se odhadují náklady na generální rekonstrukci silnice druhé třídy mezi Jihlavou a Telčí. Stavba má být zahájena na podzim. „Dopravní omezení na jednom z nejzatíženějších silničních úseků kraje potrvají až do konce roku 2004, kdy bude oprava ukončena,“ řekl zástupce hejtmana Petr Pospíchal. Rada kraje nyní vyhlásila veřejnou soutěž na zhotovitele stavby. Celou rekonstrukci by měl zaplatit státní dopravní fond. Zatím je jistých 20 milionů pro letošní rok a zbylé finance jsou v návrhu jeho rozpočtu na rok 2004. Pokud však vláda a následně parlament přijme chystaný zákon o rozpočtovém určení daní, dostaly by kraje příští rok peníze na obnovu krajských silnic v daňových příjmech.

„Je otázka, jestli by to bylo v té částce, kterou Vysočina potřebuje na rozestavěné investice,“ řekl Pospíchal. Podle něj kraj spuštěním akce podstupuje riziko, že bude případně muset zbylých zhruba 80 milionů korun uvolnit ze svého rozpočtu.
Spojka mezi Jihlavou, Třeští a Telčí patří k nejfrekventovanějším silnicím, které má kraj Vysočina v majetku. V obou směrech po ní denně projíždí kolem devíti tisíc vozidel. Silnice se na několika místech rozpadá a její povrch je zvlněný. Opravy se budou týkat třiadvaceti kilometrů od obce Dvorce u Jihlavy. Při generální rekonstrukci se komunikace rozšíří na 7,5 metru, jak určuje norma pro silnice druhé třídy. Kraj kvůli tomu vykoupil část pozemků, jichž se rozšíření dotkne.

Jihlavská brána dostane hvězdářský dalekohled

Jihlavští amatérští astronomové získají v nejbližších dnech nový hvězdářský dalekohled, který má být největším na Vysočině. Místo najde na věži historické brány v ulici Matky Boží. Dalekohled v ceně několika desítek tisíc korun bude majetkem města. „V Jihlavě působí astronomický klub, chceme jeho prostřednictvím umožnit veřejnosti pozorování oblohy,“ řekl dnes Tomáš Koukal z odboru kultury magistrátu. Podle Miloše Podařila z astronomického klubu bude dalekohledem možné pozorovat planety, hvězdokupy i galaxie, bude mít mnohostranné použití. Pro veřejnost připravují astronomové prohlídky pravděpodobně jednou týdně, přesná doba ještě není stanovena.

Přístroj o délce 1,5 metru má průměr 25 centimetrů. „Je to zrcadlový dalekohled bez jediné čočky mimo okuláru, jeho hlavní součástí je duté zrcadlo. Z několika kilometrů je pozorovatel schopen rozeznat korunovou minci,“ přiblížil Podařil rozlišovací schopnost dalekohledu.
Věž brány, umístěné v centru v noci osvětlené Jihlavy, není podle Podařila pro pozorování noční oblohy úplně ideální, ale pro veřejná pozorování dostačuje. Pozorovat hvězdy by jistě bylo lepší někde v hlubokém lese, ale pro lidi by to asi byl problém, řekl Podařil.

V Jihlavě fungovala v minulosti veřejná hvězdárna, která byla umístěna na střeše domu kultury, skončila však už před několika desítkami let. Podle Podařila teď nastává nová etapa hvězdářského pozorování. Na Vysočině je zatím jediná hvězdárna v Třebíči, která se bude opravovat. Zde by měl být podle Podařila v budoucnu dalekohled s ještě většími rozměry.

Největší turnaj připravil opět tým vozíčkářů

Šancí pro handicapované lidi má být mezinárodní benefiční turnaj v házené Hanball Help Cup 2003. V polovině srpna se již poosmé uskuteční v Havlíčkově Brodě. Výtěžek, závislý na sponzorech a počtu platících návštěvníků, dostanou sociálně znevýhodněné děti z dětských domovů, nemocnic či stacionářů. Na zajištění se podílí pětice vozíčkářů z havlíčkobrodského sdružení postižených Tango. Turnaje se zúčastní více než 30 týmů z desítky zemí. Loni akci navštívilo přes 20 tisíc lidí. „Třiatřicetiletý vozíčkář Pavel Bek, který je hlavním kulturním manažerem, program letos pojal velkoryse: na turnaj přijede Lucie Bílá, Jiří Korn, Láďa Kerndl, Vladimír Hron, ale i další známí zpěváci a skupiny,“ řekl ředitel turnaje Pavel Klempíř.
Handball help je největším turnajem v Evropě, který se koná v ulicích města. Účastní se ho nejlepší týmy deseti až sedmnáctiletých chlapců a dívek v pěti věkových kategoriích. Z největší dálky letos přiletí dva až tři výběrové týmy z Tchaj-wanu. Organizátoři se musejí postarat o tisícovku účastníků. S organizací a s úklidem budou pomáhat desítky studentů.

Handball help začne 13. srpna vpodvečer průvodem sportovců městem. Následující den vypukne maraton utkání na pěti hřištích ve městě a 17. srpna přijdou na řadu finálové souboje na centrálním hřišti na náměstí. Letos poprvé sehrají zápasy i veteráni nad 35 let.

Na akci přidaly 100 tisíc korun kraj a město. Náklady činí přes milion korun. „Aby se vyrovnaly příjmům, je zapotřebí vybrat na vstupném kolem 150 tisíc korun. Vstupenka na jeden den přijde na 50 korun,“ uzavřel Klempíř.

S myšlenkou pomoci postiženým dětem přišli v roce 1992 chlapci z oddílu házené TJ Jiskra Havlíčkův Brod.

Zdroj: MF DNES a regionální listy

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Obce zablokovaly jaderný sklad

Út Čvn 17 , 2003
Výstavba meziskladu vyhořelého paliva v areálu jaderné elektrárny Dukovany na Třebíčsku se zdrží. Důvod? Proti v květnu vydanému stavebnímu povolení se nečekaně odvolaly obce Dukovany a Rouchovany, v jejichž katastrech elektrárna stojí. To zaskočilo jak hrotovickou radnici, jejíž stavební odbor povolení vydal, tak samotnou dukovanskou elektrárnu. Čtěte dále:   Uzavírka […]

You May Like

Témata