Zákeřné křižovatky

5

Na co všechno lze narazit při průjezdu Humpolcem. Znám čtyři křižovatky, kde by jste mohli, ne vlastní vinou narazit. Bohužel doslova.

1. zastrčená – V Brance x Komenského:
Pokud pojedete směrem od ulice Lnářská, nemusíte se ohlížet vlevo, ani vpravo a jet. Pozor v opačném směru! Vlevo se sice otáčet nemusíte, zato vpravo ano. Podle pravidla pravé ruky má přednost auto vyjíždějící z jednosměrky V Brance, poměrně nepřehledná ulička, ale značka nikde žádná = zprava mají přednost! A do extrému dotaženo, konec bloku domů , směrem k „Zámečku“ je také značený jako ulice, tedy i auto vyjíždějící odsud, má přednost podle pravidla pravé ruky.
2. Tyršovo náměstí, u sochy T.G.M.
Uprostřed náměstíčka je trojúhelník, cca 5metrů, ovšem podle doplňkových značek z obou stran, tvoří jeho spodní strana ulici. Takže, opět podle pravidla pravé ruky, pokud odbočuji z Masarykovy ulice doprava, tak mám přednost před vozidly jedoucími shora, z Fügnerovy či Masarykovy ulice.
V obou případech jezdí místní „ze zvyku“ přesně naopak. Ale projíždějící, či bloudící „přespolní“ řidič by se mohl dočkat nepříjemného překvapení.
3. Horní náměstí, křižovatka u Městského úřadu
Tady, přímo pod okny úředníků zodpovědných za plynulý chod města chybí označení hlavní ulice na horní straně náměstí, směrem k budově MÚ. Nejde o přímé ohrožení, pouze řidič přesně dodržující pravidla bude dávat přednost vozidlu jedoucímu zprava od Finančního úřadu. To však musí také zastavit – má značku „dej přednost v jízdě“. Nejspíš nehrozí pomačkání plechů, spíš jen nervózní posunky, či klepání na čelo.
4. Fügnerova x Okružní – první humpolecký semafor
Tady mi selhávají všechny znalosti z autoškoly. Pokud je červená, vozidlo jedoucí od Havlíčkova Brodu na Pelhřimov jednoznačně zastaví na hranici vymezené vodorovnou dopravní značkou. Ve směru od Pelhřimova si ale nevím rady. Zastavit na bílé čáře před semaforem = zastavit uprostřed křižovatky. To je přímo zakázané, ale hlavně nelogické – blokuji auta na vedlejší. A pokud vidím červenou, vyhláška mi nakazuje zastavit před hranicí křižovatky, tedy uprostřed širokého jízdního pruhu, těsně za další velkou křižovatkou. Podle mého, měl být semafor PŘED odbočkou. Technicky by tomu nic nebránilo, o kus dál k Pelhřimovu je protažený sloupek s blikající oranžovou.

Určitě jsou i další nestandardní humpolecké křižovatky, pokud o nějaké víte, pošlete mi tip. Tyhle čtyři dám k rozřešení na místní oddělení Policie a o odpověď se podělím.
Automobilismu 3xZDAR 🙂


Pro přesnost: projel jsem si osobně v neděli 11.5. v poledne  a v pondělí 12.5 navečer. Jestli někde vandalové či vítr strhli značku, mohla být v pondělí doplněna – a to nebyla! 

5 thoughts on “Zákeřné křižovatky

 1. A co křižovatka ulic Nerudovy a Na Kasárnech ?
  Když jedete od Kališť a u G.E.Capital banky je
  pár zaparkovaných aut , tak je to občas tipovací
  soutěž : pojede-nepojede někdo stovkou zprava
  a nesmete mě ? Jestli další semafor , tak bych
  ho dal právě sem . Příchodem Billy se tu provoz
  znásobil a je jen otázka času , kdy dojde k vážnější havárii .

  1. Tahle krizovatka je skutecne hrozna. A uprostred dopravni spicky kdyz se lidi zenou z prace tu clovek muze ztravit vecnost cekanim na moznost projet, pokud jede po vedlejsi. Sem by semafor rozhodne patril.

   Axl

   1. tam by rozhodne nejaka regulace byt mohla, od te doby co je tam billa tak je tam nekdy docela husto. Ostatne neni to zas az tak davno co jsem tu jel a uprostred byl autoskolou sestrelenej simson nebo neco podobnyho.
    BTW: A do toho ti chodci 🙁

    1. Podle mych, podotykam ze neoverenych, informaci bude druhy Humpolecky semafor prave tady. Snad pry jeste letos.
     Frantisek

     1. Podle mých neověřených informací by měl semafor
      č.2 upravit dopravu přes Okružní ulici směrem
      ke koupališti . Ale více bude v některém zápisu
      z jednání MÚ (viz Váš archiv) .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Jarní stěhování obojživelníků

Út Kvě 13 , 2003
S příchodem jara vyrážejí na místa rozmnožování stovky žab a obojživelníků. Putují každý rok ze vzdálenosti i několika kilometrů do stále stejného rybníka, ve kterém se sami narodili. V případě, že jim jejich cestu překříží silnice, tak dochází k mnoha malým tragédiím pod kol projíždějících automobilů.

You May Like

Témata