Změna daně z nemovitosti na Pelhřimovsku: Deník zmapoval, kolik si lidé připlatí

1

Stovky korun navíc zaplatí v letošním roce majitelé bytů a domů na dani z nemovitosti. Novela zákona o dani z nemovitých věcí, která je platná od začátku roku, zvýšila sazby daně pro všechny nemovité věci v průměru o osmdesát procent. Deník zmapoval, jak hluboko do kapes si letos kvůli platbě daně z nemovitosti sáhnou lidé v Pelhřimově nebo Humpolci.

O sedm set korun navíc zaplatí v letošním roce průměrná rodina za dům o výměře sto třicet metrů čtverečních v Humpolci. Zatímco loni znamenala stejná plocha částku 926 korun, letos je to 1 666 korun. Informace vyplývají z výpočtů dle sazebníku k novele zákona o dani z nemovitosti. Důvodem je zejména zvýšení daňové sazby u bytů, která vzrostla ze dvou korun za metr čtvereční na 3,50.

Důležitý je při výpočtu daně z nemovitosti rovněž takzvaný místní koeficient, který si obce určují dle vlastního uvážení. Odráží různé faktory, například polohu nemovitosti, její obchodní potenciál, infrastrukturní vybavenost nebo další lokální specifika. Právě místní koeficient může zásadním způsobem ovlivnit, kolik lidé na dani z nemovitosti ve skutečnosti zaplatí.

Stejnou hodnotu koeficientu jako v uplynulých letech mají již patnáctým rokem obyvatelé Humpolce na Pelhřimovsku, a to 1,5. Standardně jim výběr daní z nemovitostí přinese do rozpočtu přes deset milionů korun, letos lze očekávat ještě vyšší částky. „Peníze pak používáme na projekty s výjimkou bytového a vodního hospodářství,“ upřesnil humpolecký starosta Petr Machek.

Čtěte dále:   Poradna na cestách

Axl

One thought on “Změna daně z nemovitosti na Pelhřimovsku: Deník zmapoval, kolik si lidé připlatí

  1. …ale obecní cestu, která vede k lesním pozemkům nechá město zarostlou a neprůjezdnou :/ Hlavně, že platíme daně a do lesa musím přes cizí pozemky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Milá setkání a dost peněz. Koledníci v Brodě a Humpolci vybrali přes tři miliony

Pá Úno 9 , 2024
Jako každý rok se Tříkrálová sbírka uskutečnila v ulicích vikariátu Havlíčkova Brodu a Humpolce. Díky tomu byla opět plna milých setkání. Koledníci navštívili mnoho domácností, jejich obyvatele potěšili zpěvem a požehnáním do nového roku. Čtěte dále:   Hry z "tajuplného světa"
Tříkrálové kasičky brodské charity ukrývaly téměř milion korun, sbírka ale nekončí

You May Like

Témata