Zrušme stavební komisi

20

V diskusi pod článkem o kruhovém objezdu se objevil komentář, který si podle mne zaslouží samostatný článek.

Čtenář "pierre" napsal:

Před chvílí mě informoval architekt, člen stavební komise jak dopadli se
svými připomínkami k provádění kruhového objezdu u TGM. Dovolili si
navrhnout aby asfalt byl jen na kruhovém objezdu a všude okolo byly
znovupoužity stávající žulové kostky, stejně tak stávající kamenné
obrubníky. Měli s kolegy z komise ale smůlu, protože tady prostě všude
už brzo bude jen asfalt lemovaný betonem (další pokračování Husova,…).
A nejde to zastavit, říkají odborníkům z komise laici úředníci…když
si vzpomenu jak počátkem devadesátých let starosta Koten vracel
historickým ulicím žulový povrch….ach jo…Asi by to chtělo zavést
ocenění Ropák roku, loni by favoritem byla poušť na Dolním náměstí,
letos má dobře našlápnuto zbytečný kruhák u TGM. Moc by mě zajímalo
kolik zastupitelů kteří hlasovali pro ten nesmysl bylo na místě a
mluvilo s lidmi pro které se to údajně vše dělá.

Tolik příspěvek. Článek s poměrně obsáhlou diskusí najdete zde:

http://www.humpolak.cz/modules.php?name=News&file=article&sid=5030

Anketu s názorem čtenářů Humpoláka pak tady:
http://www.humpolak.cz/modules.php?name=Surveys&op=results&pollID=193

(aktuální score: 38pro, 112 proti a 5 je to jedno)


A závěrem: Se stavbou se již nedá nic dělat, bourání a budování započalo. Nepodařilo se mi v Humpolci najít nikoho, kdo by tuhle úpravu schvaloval. Naopak, nesouhlasné názory a klepání si na hlavu mi byly asi nejčastější odpovědí. Třeba jsem se jen neptal těch pravých lidí, třeba je někdo, kdo stavbu inicioval a dokáže argumentovat v její prospěch. Rád si argumenty vyslechnu (a asi nebudu sám). 

Do té doby stavbu považuji za zbytečnou a škodlivou věc. Zmizí osobitý kousek Humpolce a zbydou vyasfaltované stezky s olámanými vysokými obrubníky a spoustou nevyužitelné kačírkové či kůrové plochy …..

Čtěte dále:   Krize na humpolecké radnici: ANO vypovědělo koaliční smlouvu, z jednání s opozicí ale vycouvalo. Město zůstává bez starosty

20 thoughts on “Zrušme stavební komisi

 1. Ale blbost Františku že se nedá už nic dělat, na každé stavbě lze provést změnu během výstavby. I třeba za cenu prodloužení termínu. Asfalt ještě na místě není. Záleží zase jen na lidech, jako vždy. Je smutné že máme komisi odborníků, která má hlídat profesní logičnost a nedáme jí žádné pravomoce. Pak je skutečně zbytečná a můžeme jí zrušit.

  1. Ono je otázka, zda vůbec ze zákona podobná komise nějaké pravomoci může mít. Mám za to, že se jedná spíše o orgán s funkcí poradní, nikoliv výkonnou.
   Nebudu posuzovat stavbu kruháku, nejsem dopravní expert, ale pro změnu povrchu jsem a to všema dvaceti… Estetika, vsakovací schopnost, tepelná odrazivost, ekologičnost, atd.

   Mimochodem, malá odbočka, doporučuji procházku z náměstí přes novodobé parkoviště za farou směrem na panský vrch. V dané slepé ulici se dobře podívejte na zmizelý roh původní uliční fronty a co tam místo něj vzniklo… Kéž by projektantovi za takovou prasečinu pracky upadly. O schvalovacích orgánech se raději nezmiňuji…

   frrrr

   1. Proč vůbec tedy podobné komise existují se ptám? Proč se vytváří nějaké zdání odbornosti, zastupitelské demokracie, když je názor architekta bezcenný? Chápu že akce už musí proběhnout a kruhák před TGM musí být protože je to našimi zastupiteli moudře a hlavně odhlasováno…ale proč sakra odvézt na skládku nebo „dát do frcu“ část naší historie, kamennou dlažbu a obrubníky se stoletou patinou?

    K té tvojí odbočce do Panskodomské ulice – myslíš ty krásné nové řadovky? :-(( Krása a cit pro místo jako u Vinopalny…

    1. Jop… krásné, nové řadovky… Zajímal by mě autor, a kde se dá sehnat jedna vyřazená žulová kostka 🙂

     Také se zde neustále omílá architekt, je někde k dohledání, o koho se jedná?

     frrrr

 2. Zajímalo by jistě většinu obyvatel, na základě jaké údajné petice se rozhodlo o výstavbě tohoto díla a dále aby se už konečně začalo jmenovitě uvádět, jak který zastupitel hlasoval.
  Zbyněk

  1. Pokud mám správné informace, tak proti většinové „Národní frontě“ byli pouze dva – ing. Bernard a ing. Mácha. Petici jsem neměl možnost vidět, takže nevím co její iniciátory trápilo. Ne každá věc se povede, ne každá věc je dobře přijímána, ale mám pocit že poslední dobou něco není správně. Vyhozené téměř tři miliony za projekt bazénu na který nebyly finance, saharizace Dolního náměstí, kruhák u TGM, a co všechno bude dál co ještě netušíme…? Co si vůbec máme myslet o zastupitelské demokracii v Humpolci?

   1. Většinová Národní fronta je v tomto volebním období trochu jiná. Zastupitelé ODS + tzv.nezávislí si prohlasují vše. Nevěřím, že by KSČM hlasovala pro kruhák.

    1. Ověřte si to, já zase nevěřím tomu že se hrdě přihlásí ti co hlasovali pro a uvedou své skutečné důvody. Popřípadě že se dozvíme že z vybouraného materiálu bude třeba vydlážděna nějaká v současnosti zanedbaná stará ulice, odpočinková zona apod.

 3. přikláním se k vám všem, kdož kritizujete vznikající kruhový objezd.Jezdím těmito místy denně již řadu let a musím uznat, že i přesto, že mnozí řidiči nevnímají pravidlo pravé ruky, nepamatuji zde žádný větší ani menší karambol.A to, že místní z okolních bytů nebudou mít pomalu kde zaparkovat, je druhá věc.Dětem z přihlehlé školy to žádnou bezpečnost také nepřinese, spíše naopak, ani nechci pomyslet, jak bude takový malý prcek kličkovat kolem objezdu,přes který není skrze osázené roští vidět…Zkrátka bych toto místo nechala být tak jak je, jen bych přidala na dopravním značení.A kruhový objezd na křižovatce u Billy či u nového Penny je více než žádoucí.Hezký den všem.

  1. Souhlasím s vámi. Kruhák u Billy a u Penny tady měl už dávno být. Jediný problém vidím v tom aby se místní řidiči naučili na kruhových objezdech jezdit. Mnohokrát si mi stane, že strejka předemnou čeká půl hoďky až fakt nic nepojede a pak nesměle do kruháku najíždí. /a teď nechci vzpomínat jednoho pána, který naopak kruhák přejíždí přímo 🙂 / Zkrátka vjezd na kruhák a výjezd z něj to musí být šup šup, pak to zrychlí dopravu.

   1. Kolikrát zde již bylo upozorňováno, že křižovatky u Penny, Billy a i u Vodaku jsou majetkem kraje Vysočina a bohužel Město Humpolec je nemůže řešit, může pouze žádat a prosit což neustále činí, ale kraj to prozatím řešit nechce – lépe řečeno, chtěl řešit křižovatku u Billy, ale několik studií ukázalo, že to nemá řešení, neboť zde je málo místa pro kruhák a semafory by situaci ještě zhoršily, než zlepšily a stejně není místo pro řadící pruhy.

    1. Probůh,přestaňte už s těmi výmluvami,že něco je města a něco kraje,to už je tak ubohé,že se to nedá číst !Jde jen a jen o peníze a ne o to co kdo vlastní.Když to město zaplatí tak to prostě bude a basta.Slouží to občanům města a nebo krajským úředníkům.Chyťte se už konečně za nos a přestaňte oblbovat občany města.

   2. Všech , kteří obdivují kostky, bych se zeptal zda-li bydlí u komunikací kde ty kostky jsou. Já bohužel ano a mám pár výhod :
    – v létě při otevřených oknech pokud projíždí auta tak se doma navzájem nešlyšíte.
    – nádherně to práší.
    – občas se to hýbe.
    – při mokré vozovce to má dobré brzdné vlastnosti.

    Kostky jsou jistě estetické , ale praktické maximálně na pěší zony.
    V minulosti jistě sloužily dobře , ale nebyly projektovány na současnou dopravu.

    1. Vy jste vůbec nepochopil podstatu věci.
     1/ Pokud z města které se tváří že má nějakou historii odstraníte historické prvky tak ho neodlišíte od satelitních nově vystavěných lokalit. Ve jménu pokroku by třeba příště mohl být odstraněn kostel sv.Mikuláše a postaven na jeho místě supermarket, náměstí vedle by bylo skvělé parkoviště a lokalita v centru města je pro „novou dobu nakupování“ ideální.
     2/ Nikdo nevolá po dalším předlážďování, jen je škoda zrušit těch několik málo historických ulic a zničit jejich kouzlo. Těžko můžete chtít po mladých aby k městu které zbavíte historických prvků něco více cítili.
     3/ Při vašich argumentech jistě nehraje roli ani úspora kterou by přineslo to že materiál na dlažbu (kostky) existuje.
     4/ Asfaltové plochy mají ve srovnání s dlažbou snad jedinou výhodu, ale koho to zajímá, že? Stejně si uděláte co chcete i kdyby bylo 99% lidí proti, tak proč kolem nějaká divadýlka…

     1. Všichni tady pláčete dobře,ale na špatném hrobě.Jděte na Městský úřad za starostou na odbor místního hospodářství či na zastupitelstvo a tam se to pokuste vyřešit,tady vyřešíte tak leda houby!
      Jinak k názoru,že kostky jsou horší než asfalt.Nu jistě,že jsou hlučnější,ale ve městě se má jezdit nanejvýše 50!!! a pak ten rozdíl není tak veliký,po všech jiných stránkách jsou kostky výhodnější a na kruháku je směšné hovořit o tom,že asfalt je lepší.Jo to mladí pánové přeci musí jezdit nejméně 80 a pak to je jiná káva.Všude kde bylo ve městě dláždění by se mělo vrátit o to by se mělo příští zastupitelstvo zasadit.

     2. Loni cca 2 měsíce před Hrdličkovým kongresem jsem coby člověk z oboru doporučoval panu starostovi Kučerovi na Dolním náměstí, aby zabránil ostudě a nechal zavčasu změnit projekt a místo písku byly „odtékající“ plochy zadlážděny. Nestalo se nic. Technické služby se před Hrdličkovou plastikou objevily tento týden a část problémových ploch je zadlážděna. Nemám v ruce ani jeden podpis občanů žádající zastavení nebo změnu zbytečné stavby, navíc akci schválilo drtivou většinou 18:2 zastupitelstvo. S argumenty o zbytečnosti akce, šetření nákladů a záchraně historie se mi vysmějí. Taková je realita. Oni přece mají schválený projekt obsahující asfaltování, souhlas 18 zastupitelů, povolení ke stavbě, smlouvu s dodavatelem obsahující nějaké závazky vůči dodavateli. Pokud nemá sama instituce Město Humpolec zájem na zachování historických kamenných prvků, není šance to změnit. K takovému zájmu je může přimět snad jen medializace.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Zemědělci: Bát mléka se nemusíte

Pá Čvc 23 , 2010
Tudy cesta nevede. Do těchto tří slov se dá shrnout nálada dvou zemědělců z Pelhřimovska po několika měsících provozování mléčných automatů. Hrozí snad zavření mléčného automatu v Humpolci, který provozuje farmářská rodina Mošnových z Vystrkova? Byla by to asi velká škoda. Čtěte dále:   Běh kolem Orlíku 27.5.2023

You May Like

Témata