Bylo – nebylo… 17.listopadu 1989

11

Právě dnes uplyne 20 let od událostí, které následně napomohly k tomu, aby se naše země zbavila komunistické nadvlády a totalitního režimu. Čím si připomenout tak významné výročí? Třeba ukázkou toho, jak vypadaly české (československé) noviny v dobách temna.

Události podzimu 1989 v hodinách dějepisu 🙂


http://www.youtube.com/watch?v=ITaQGPE2vMQ


 


 


RUDÉ  PRÁVO 26.ledna 1980
Proletáři všech zemí, spojte se!
Za loňský rok bylo uvedeno v národním hospodářství do provozu za 145 miliard Kč nových základních prostředků. Tím se dále posílila vybavenost naší ekonomiky. Do užívání bylo odevzdáno více než sto dvacet tisíc komfortně vybavených bytů, čímž se zlepšila úroveň bydlení u nás. Počet osob připadajících na jednoho lékaře se snížil na 3254, což dokumentuje rozsah zdravotní péče. V celkovém nákladu 83 miliony výtisků vyšlo u nás loni na sedm tisíc novách knih. Taková a další fakta přinesla zpráva Federálního statistického úřadu o vývoji národního hospodářství a plnění plánu v ČSSR v roce 1979.………


 


Prezident Československé socialistické republiky Gustáv Husák zaslal prezidentovi Indické republiky Nílamu Sandživovi Reddímu blahopřejný telegram ke státnímu svátku jeho země. Při stejné příležitosti zaslal blahopřejný telegram předseda vlády ČSSR Lubomír Štrougal předsedkyni vlády Indické republiky Indíře Gándhíové.

 


Vážené súdružky, vážení súdruhovia…


Pod heslem Vědeckotechnickým rozvojem za splnění úkolů šesté pětiletky se uskutečnilo v pátek v pražském Ústředním kulturním domě železničářů X.zasedání ústředního výboru Socialistického svazu mládeže. Za účasti zástupců ÚV KSČ, ÚRO, Federálního ministerstva pro technický a investiční rozvoj, Federálního ministerstva dopravy, Ministerstva školství ČSR a dalších hostů se zabývalo úlohou SSM při prohlubování účasti mládeže na vědeckotechnickém rozvoji.


 


………


 


„Patnáct let už v Praze působí Dům kubánské kultury. Po třech letech rozsáhlých rekonstrukcí zahájí toto středisko opět 28.ledna činnost. Jsme připraveni přinášet veškeré informace o životě a práci kubánského lidu, seznamovat s naší kulturou, historií a současností československé přátele,“ řekl úvodem tiskové besedy ředitel Domu kubánské kultury Manuel Corrales.


 


………


 


V Praze byl v pátek podepsán kontrakt pro letošní rok na dodávku 19,2 milionu tun sovětské ropy z ropných produktů v celkové hodnotě miliardy 125 milionů ryblů. Je to další významný krok v sovětsko-československé obchodní spolupráci, která nám pomáhá řešit nejnaléhavější otázky rozvoje národního hospodářství. 


Se Sovětským svazem na věčné časy a nikdy jinak! 


Britská konzervativní vláda nepovolila v pátek vjezd do země předsedovi Světové rady míru Romeši Čandrovi pod záminkou, že jde o nežádoucího cizince. Podle labouristického poslance Jamese Lamonda, který proti rozhodnutí vlády rozhodně protestoval, byl Čandr  zadržen na londýnském letišti a pak vykázán. Poslanec Lamond zdůraznil, že tato akce, připomínající nejhorší doby studené války, ukazuje, do jaké míry lze věřit ujišťování britské vlády o snahách rozvíjet mezinárodní kontakty a respektovat principy svobody.


 


………


 


V USA probíhá divoké, nenávistné tažení proti letním olympijským hrám v Moskvě. Dirigentem, nikoli v pozadí, ale na čele, je sám prezident Carter a americká vláda. Buržoazní propagandistická mašinérie se rozjela na plné obrátky.


Každý den se objevují v novinách články, celostránkové inzeráty, proklamace a v televizi dlouhé porady, které hrubě útočí proti olympijské myšlence a pomlouvají Sovětský svaz. Bubnové salvy demagogie postupně otravují beztak zmatené americké veřejné mínění. Američtí komunisté, některé pokrokové organizace i část amerických sportovců sice statečně bojují, ale jejich slova a rozumné názory jsou přehlušeny a ukřičeny buržoazní propagandou.

Čtěte dále:   Představení knihy „Neštěkej na svého psa"

 


……..


 


Po devíti dnech byl propuštěn z tokijského vězení a okamžitě vyhoštěn z Japonska někdejší člen nejslavnější hudební skupiny The Beatles Paul McCartney. Sedmatřicetiletý hudebník byl 16.ledna při příletu do Tokia , kde měl absolvovat jedenáctidenní koncertní turné, zatčen, protože u něj celníci nalezli 219 gramů marihuany.


 


………


 


Jako první svazek Knihovny Rudého práva v letošním roce vychází závažný sborník Od zrady k agresi, jehož těžiště tvoří dokument ministerstva zahraničních věcí Vietnamské socialistické republiky Pravda o vietnamsko-čínských vztazích za posledních třicet let (1949 – 1979).


Je to přehledná a ucelená studie, která prostřednictvím četných historických faktů konstatuje a rozebírá čínské postoje vůči Vietnamu v nejdramatičtějším období jeho novodobých dějin, kdy vedl svůj nezapomenutelný zápas za svobodu proti francouzskému kolonialismu a barbarské americké agresi.


 


……….


 


Řekne-li se kovář, představí si každý chlapa jako horu, přiměřeně umouněného, se svaly z ocele…


Když se ale to lednové odpoledne scházeli ve své zasedačce komunisté ze zápustkové kovárny „trojky“ v Poldi SONP Kladno k převzetí nových členských legitimací, svítilo vše čistotou. Na svou práci by mohli všichni alespoň na chvíli zapomenout. I ti, kteří přišli v montérkách, neboť je čekala odpolední směna.

 


Česť vašej práci, súdruhovia! (Tatra Kopřivnice)


Ve středu se sešli zástupci předních havířských kolektivů ostravsko-karvinského revíru a Kameno-uhelných dolů Kladno.  Předáci, kteří stáli v roce 1971 v OKR u zrodu klubů předních pracovníků, zasedli ke společnému stolu s kladenskými předáky, aby zhodnotili dosavadní činnost klubů a poradili se, jak zabezpečit náročné úkoly závěrečného roku šesté pětiletky.


 


……….


 


Plenární zasedání českého ústředního výboru Svazu pro spolupráci s armádou projednalo v pátek v Praze stav politickovýchovné práce.


Soustředilo se zejména na zvýšení efektivnosti a účinnosti formování branného vědomí jako součásti komunistické výchovy. Vycházelo přitom z úkolů, které pro Svazarm vyplývají ze 14. zasedání  ÚV KSČ a závěrů třetího zasedání ÚV Svazarmu.


 


…….


 


Na 14. ÚV KSČ se projednalo mnoho otázek, z nichž každá nutí k zamyšlení. Zvláště ty, co nás nabádají k lepší práci, k hospodárnosti a k péči o svěřený socialistický majetek. Čtenář M.K. ze Šumperka se nad tím rovněž zamýšlí jako mnoho dalších občanů různých profesí. Souhlasí se vším, co se řeklo, a zdůrazňuje nutnost zastavit extenzivní rozvoj bez vynakládání velikých prostředků.  „Zvláště patrné je to ve stavebnictví,“ píše M.K., „kde převládá systém ne vystavět, ale prostavět. Za prostavěnými korunami se ve stavebnictví skrývá všechno – náklady na mzdy, materiál, počítá se v tom i to, co se rozbije.“


Má pravdu čtenář M.K., že se za to mohou schovat i nehospodárnost, nešetrné zacházení s materiálem a do značné míry i různé druhy lajdáctví a lajdáckosti. Také 14. zasedání ÚV KSČ upozornilo na mnohé projevy nehospodárnosti. A zpráva předsednictva vyslovila naléhavý požadavek prosadit zásady hospodárnosti všude do našeho života. Ale nad tím se čtenář M.K. ze Šumperka pozastavuje. Prý – proti komu budeme a máme tyto zásady prosazovat?
.
.
.
atd. atd.

 

 


 

myska

11 thoughts on “Bylo – nebylo… 17.listopadu 1989

 1. Mám v archivu veškeré tiskoviny, které jsm mohl v roce 89 sehnat. Je to velmi zajímavé čtení, které by měly mít k dispozici školy, aby mládež věděla, že ideály tzv. revoluce jsou dnes úplně fuč…

  1. Myslím, že mládež vůbec netuší, o jaké ideály tenkrát šlo.
   Ale to vlastnictví tiskovin z r.89 vám závidím, musí to být úžasná četba.

     1. No právě, protože vládní garnitura je samá rudá kůže. Je to tam samej komanč, nebo převlečenej komanč celejch těch 20 let. Všichni ty Paroubci, Kočkové, Mrázkové …….

 2. Vzpomínám, jak jsme se asi 5 dní scházeli u Masaryka, který tam ale tenkrát nestál, a Vojmír Kubíček a Monika Horáková, tehdy vysokoškoláci rozjížděli sametovou revoluci v Humpolci. I dnes jim za to patří dík. Zálesák

  1. Tak-tak, taky pamatuju. V začátcích jsme jedině od V.Kubíčka získávali nějaké informace o tom, co se vlastně děje v Praze, protože média to ještě nemohla po pravdě pustit.

 3. Je jen velká škoda,že nikdo nesepsal sled událostí jak to tehdy v Humpolci probíhalo.Byl jsem také u roho,ta úžasná atmosféra té doby se popsat nedá.Ale paměť už vynechává a tak na mnoho věcí člověk popapomíná.Najde se někdo kdo se po letech do toho pustí.Humpoletz.

 4. Je jen velká škoda,že nikdo nesepsal sled událostí jak to tehdy v Humpolci probíhalo.Byl jsem také u toho,ta úžasná atmosféra té doby se popsat nedá.Ale paměť už vynechává a tak na mnoho věcí člověk pozapomíná.Najde se někdo kdo se po letech do toho pustí.Humpoletz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Co stávalo na místě pomníku T.G.Masaryka?

St Lis 18 , 2009
Včera se v podvečerních hodinách konal na Tyršově náměstí v Humpolci vzpomínkový mítink u příležitosti výročí 20 let svobody v naší zemi. Bohužel se u sochy T.G.Masaryka sešlo pouhých 22 účastníků + 1 pes. Čtěte dále:   Opraváři do Humpolce, kováři do Světlé. Školy čeká akce kulový blesk

You May Like

Témata