Castrum se pokusí zachránit Nápravníkovo stavení

4

Společnost Castrum, která se stará o zříceninu hradu Orlík, se od letošního léta snaží zachránit jeden z posledních typických domů starého Humpolce, Nápravníkovo stavení čp.338 na Zichpili.

Zichpil je unikátní, zhruba 200 let stará čtvrť Humpolce, v níž dříve bydlely nižší vrstvy obyvatelstva. Stály zde malé jednoduché roubené domky s malými zahrádkami, bohužel od 60. let minulého století se postupně začaly likvidovat. Nápravníkovo stavení je jedním z posledních původních stavení, které v lokalitě zbyly. Poloroubená chalupa s černou kuchyní a valeným sklípkem nyní však připomíná spíše ruinu. Patnáct let se o dům nikdo nestaral, jen zde občas přespávali bezdomovci. Do stavení zatékalo, před čtyřmi lety se dokonce pod tíhou sněhu provalila střecha.


Společnost Castrum se snažila objekt získat už dlouho, cena za jeho odkoupení ale byla nad její možnosti. Nakonec pomohlo město, které stavení odkoupilo a v létě jej společnosti pronajalo. Svépomocí a za přispění studentů humpoleckého gymnázia už stavení dostalo alespoň provizorní střechu, aby dovnitř nepršelo. V příštím roce by se na něj měla vrátit šindelová střecha, o rok později by nájemci rádi opravili interiéry, včetně podlah a stropů. Záměrem je zřízení menší expozice uvnitř domu, kde by bylo představováno, jak se žilo v Humpolci v 18. a 19.století.


K obnově stavení by výrazně napomohlo její prohlášení kulturní památkou, společnost Castrum by tak měla šanci získat různé dotace a granty. Zda se žádostí společnost uspěje, bude zřejmé až během následujících týdnů či měsíců. Žádost o zapsání Nápravníkova stavení na seznam nemovitých památek zatím schválilo Město Humpolec, Kraj Vysočina i Památkový ústav v Telči. Čeká se už jen na vyjádření Ministerstva kultury.


Pokud by byl vývoj příznivý, mohla by se expozice v Nápravníkově stavení otevřít veřejnosti již v roce 2012.  

(Zdroj: MF Dnes)

myska

4 thoughts on “Castrum se pokusí zachránit Nápravníkovo stavení

    1. Moc a moc fandím a držím palce aby se to podařilo,neboť v Humpolci už historických natož významných objektů je pramálo.Miruna

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Páteční večer

Ne Říj 4 , 2009
Loni na Humpoláku vyšel článek „Let´s go west“. Aktuálně by se dalo napsat „Vítejte ve Stockholmu, Nice, Paříži…..Humpolci.“

You May Like

Témata