Dejte žábě šanci

S příchodem jara vyrážejí už i na Vysočině na místa rozmnožování stovky žab a dalších obojživelníků. Putují každý rok ze vzdálenosti i několika kilometrů do stále stejného rybníka ve kterém se sami narodili. V případě, že jim jejich cestu překříží silnice, dochází k mnoha malým tragédiím pod kol projíždějících automobilů. Zabránit zbytečnému úhynu putujících žab a čolků se od roku 2000 snaží v lokalitě Smrdov u Humpolce ochránce přírody Pavel Koubek ze sdružení Zelené srdce.

„Jakmile teplota v noci neklesne pod čtyři stupně, tak začínám lokalitu  sledovat a s první putující žábou je čas postavit podél silnice 100 m dlouhou zábranu“  říká o přípravě akce Pavel Koubek   Putující obojživelníci nemohou zábranu překonat a padají do zakopaných kbelíků ze kterých je po dobu cca 14 dnů  dvakrát za noc přenášejí dobrovolníci do rybníka. Za tuto dobu bylo v prvních letech  přenášeno cca 1 200 ropuch obecných a dalších obojživelníků. V současné době je však i na této lokalitě parný pokles počtu obojživelníků zaviněný změnami životního prostředí a je přenášeno pouze cca 500 kusů.  Když se první ropucha vydá na cestu z rybníka  na pevnou zem, tak je nutné zábranu odstranit, aby nebránila v návratu na suchozemská stanoviště.


„Bohužel zde uhyne množství obojživelníků při cestě z rybníka, ale to by znamenalo vybudovat druhou zábranu  a přenášet putující obojživelníky z obou směrů další měsíc a na to bohužel zatím nejsou síly.  Důležité je, že obojživelníci nakladli  vajíčka, ze kterých bude další generace“ konstatuje Pavel Koubek z občanského sdružení Zelené srdce, které přenos ve Smrdově organizuje.


Lokalita Smrdov není jedinou, kde se obojživelníkům na cestě k vodě snaží ochránci přírody v kraji Vysočina pomoci.  Na okrese Jihlava zajišťuje na dvou lokalitách stěhování Český svaz ochránců přírody z Jihlavy a velká akce probíhá u Vírské přehrady na okrese Žďár nad Sázavou pod vedením ČSOP Dalečín.

Čtěte dále:   Béčko Velkého Meziříčí na Humpolec nestačilo

„Stále však zbývá ještě mnoho míst, kde obojživelníci pod koly aut hynou a tak prosím řidiče, aby se jim pokusili vyhnout,“ dodává Pavel Koubek.
      


                     


 

myska

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

V Humpolci jdou drogy na odbyt

Pá Dub 3 , 2009
Akorát před měsícem jsme na těchto stránkách informovali o obvinění dvacetiletého mladíka z Humpolce z trestného činu nedovolené výroby a držení omamných a psychotropních látek. Stejné obvinění nyní obdržel mladík z Benešovska, který v Humpolci nabízel pervitin a heroin. Čtěte dále:   Staré a nemocné stromy z Humpolce zmizí

You May Like

Témata