Drogově závislí, pomozte si sami

13

Drogově závislí ve dvou z pěti okresů kraje Vysočina ztratili možnost pomoci, kterou jim až do konce roku nabízela K-centra. Střediska zajišťující servis i rady narkomanům se v letošním roce na Havlíčkobrodsku a na Pelhřimovsku už neotevřela. Poměrně tristní stav vzhledem k faktu, že i v tak malém městě, jakým je Humpolec, můžete s drogami poměrně snadno přijít do styku.

Pelhřimovské i havlíčkobrodské K-centrum mělo ještě na podzim přislíbené finance od úřadu vlády, skutečnost ovšem byla taková, že na letošní činnost nedostala centra ani korunu. Hlavní důvodem nepřiznání příspěvku byla podle úřadu jejich malá výkonnost. Pro drogově závislé v obou okresech to ovšem znamená, že se jim od počátku roku v případě potřeby nedostává pomoci. Činnost obou center byla obdržením státní podpory podmíněná, nikdo jiný služby závislým neposkytuje. Na drogách závislí lidé tak nyní budou muset hledat servis v Táboře, v Jihlavě nebo ve Žďáru nad Sázavou.


Kontaktní centrum sloužilo v Pelhřimově drogově závislým přes sedm let, havlíčkobrodské bylo ještě starší. Oběma přibylo ročně zhruba dvacet klientů, za dobu své existence se postarala až o dvě stovky závislých. Na činnost obou K-center požadovali jejich provozovatelé přibližně jeden a tři čtvrtě milionu korun. Letos na podzim svou činnost obě centra utlumila, připravovala se na sloučení. Místo toho ale přišel zánik. Do té doby kontaktní centra poskytovala služby drogově závislým, zajišťovala výměnu stříkaček, jejich zaměstnanci radili v krizových situacích či pomáhali při jednání s úřady, případně se zdravotnickými zařízeními. Rovněž nabízeli anonymní testy krve na žloutenku nebo vir HIV, starali se o protidrogovou prevenci na školách. Jeden čas poskytovali i terénní službu přímo v přirozeném prostředí drogově závislých. Podle pracovníků center už je v podstatě jasné, že na svou dosavadní činnost v budoucnu nenavážou. Stěžejním bodem této práce je kontakt s lidmi, a ten byl přerušením činnosti nenávratně ztracen.

Čtěte dále:   Záchranáři se budou stěhovat do nového. Stavět se bude i v Bystřici

myska

13 thoughts on “Drogově závislí, pomozte si sami

 1. Ó, chudáci feťáci! Mám nápad: ať centra financují vyléčení narkomani a ti, kteří v centrech našli pomoc.

  1. Jo – já vím, že se tohle nabízí říct. Vlastně si za to mohou sami, že jo? Jenže ono se to hezky kecá jen do té doby, dokud do toho svinstva nespadne někdo z tvých blízkých. Nebo si myslíš, že třeba tvých dětí se to nemůže týkat? Může, a pak bys byl(a) rád(a), že jim někdo tu pomocnou ruku podá, aby nechcíply jak nějaké krysy. Já osobně budu radši, když se z mých peněz budou financovat takovéhle služby lidem, na jejichž neštěstí se nepřímo podílí celá společnost (ať už se nám to líbí či ne – je to tak), než aby si za ně někteří zdraví prominenti jezdili válet šunky k moři.

 2. Ještě jeden nápad: udělejte si na centra sbírku. Když jste tak uvědomělí, jak byste tomu mohli přihlížet. U něčeho tak důležitého přece nebude problém vybrat dostatečnou sumu.
  Neměla by se ještě vybudovat léčebna pro lidi, jako jsem já – říkáte, jaký jsem chudák – taky bych proto od vás potřeboval pomoc a pochopení:)

  Ale zpátky. Nemám tak drastický názor, jak se z mého komentáře zdálo, jan jsem si chtěl rýpnout. Děkuji za příležitost a děkuji, že jste se toho chytli.

  1. hmm, tak to teda bylo dost hloupe rypnuti (nebo mozna jeste lepe – trapne). A jinak ruzna socialni centra (mezi nez patri i centra pro pomoc drogove zavislym) jsou castecne placena z nadaci, daru, sbirek atd. Neco vic a neco min. A dale, ty centra se nezabyvaj jenom pomoci drogove zavislym ale take prevenci, poradenstvim atd. Vice se vyjadrovat k tvemu nazoru asi nema cenu, asi tak stejne jako k podobnemu nazoru, ktery by se mohl objevit napr. pod zpravou, ze rusej centrum pro bezdomovce Nadeje (Armady spasy).

  2. Jedná se o princip solidárnosti. Je to stejné, jako kdybys řekl, ať si ti „uvědomělí“ udělají sbírku na lidi s nádorovým onemocněním nebo s diabetem, svým způsobem jsou za svůj zdravotní stav také odpovědní (špatná životospráva apod.).

   1. Ale bezdomovci a zdravotne postizení lidé tolik nekradou a neohrozujou slusne obcany kolem sebe jako fetaci ze.

 3. Jak čtu vaše komentáře, tak přestávám chápat, v čem je problém. Všichni chcete pomáhat, tak proč to nejde? Navíc, když se pasujete do role majitelů pravdy, proč tu vaší jedinou přípustnou pravdu nesdílejí všichni?

   1. Všichni ti, kdo například nechali zaniknout narkocentra. Ale to už je úplně jinde, než o co šlo na začátku…

    1. Nejsem proti temto centrum, ale dobre by bylo aby ti fetaci taky neco delali a nevaleli si jen celej den sunky tak jak v K-centru vidavam. Mam na mysli verejne prospesne prace napr. atd. Co vy na to?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Kamion zničil motorest u Velkého Rybníka

So Úno 4 , 2006
Ve čtvrtek 2.února ve večerních hodinách narazil z dosud neznámých příčin kamion do motorestu u obce Velký Rybník na silnici mezi Pelhřimovem a Humpolcem. Jen shodou náhod nebyl nikdo z hostů motorestu ohrožen na životě. Čtěte dále:   Tipy na víkend na Pelhřimovsku. Na Křemešníku je pouť, hasiči v Humpolci […]

You May Like

Témata