Tipy na víkend 27. až 29. listopadu: Pvní adventní neděle bude letos skromnější

První adventní víkend bude letos trochu jiný. Města na Vysočině rozsvítí stromy bez lidí. Základní škola v Humpolci připravila oblíbenou Noc vědců, do které se letos zapojí i Univerzitní centrum Masarykovy univerzity v Telči. Třebíčský Flerjarmark je online. Pelhřimovské muzeum zahájí výstavu za okny. Festival Kolem světa nabídne dvě přednášky o Barmě a expedici, nebo si lidé mohou poslechnout koncert z domu.

Začátek adventu na Vysočině

KDY: v neděli 29. listopadu
KDE: jednotlivá města

Skromnější adventní oslavy chystá tuto neděli většina měst na Vysočině. Letošní Advent bude ale kvůli koronavirovým omezením jiný, než obvykle. Náměstí zůstanou prázdná.

V Jihlavě se letos po loňské úspěšné premiéře neobjeví mobilní kluziště. Radnice zrušila veškerý adventní kulturní program. „Na náměstí bude pouze ozdobený vánoční strom a soutěžní vánoční stromky ozdobené dětmi z jihlavských základních a mateřských škol. Strom bude na náměstí hrát také koledy, postavíme i slaměný betlém, bude tam Ježíškova pošta a rozsvítí se i vánoční výzdoba v ulicích Jihlavy,“ uvedl mluvčí města Radovan Daněk. Město chce také prostřednictvím soutěže na sociálních sítích vyzvat obyvatele k vyzdobení oken, zahrádek a také k vánoční výzdobě veřejných prostranství. Soutěž začíná již o tomto víkendu.

V TŘEBÍČI LETOS BEZ STROMU

Úplně zrušit se rozhodli vánoční program v Třebíči. Neuskuteční se slavnostní rozsvícení vánočního stromu a betlému, které bylo plánováno na první adventní neděli 29. listopadu na Martinském náměstí a nebude ani tradiční Mikulášská nadílka 5. prosince.

Vánoční strom na Havlíčkově náměstí i výzdoba v centru města se rozzáří na první adventní neděli 29. listopadu. Na základě platných vládních nařízení a po dohodě s Krajskou hygienickou stanicí se tak stane bez přítomnosti diváků. „Sváteční jedle se rozsvítí během dne, ostatní světélka rozzáří náměstí a přilehlé ulice v podvečerních hodinách. Vánočně ozdobené město bude dělat radost obyvatelům i návštěvníkům do svátku Tří králů, tedy do šestého ledna,“ uvedla mluvčí radnice Alena Doležalová. Tradiční slet Mikulášů, čertů a andělů na Havlíčkově náměstí pátého prosince ale nebude.

VIRTUÁLNÍ TRH VE ŽĎÁŘE

Obří zámecký vánoční trh se svařákem a potkáváním přátel budou muset lidé oželet také ve Žďáře nad Sázavou. Ale protože na zámku si Vánoce chtějí užít i tak, připravili náhradní program v podobě virtuálního vánočního trhu. „Není nám lhostejné, aby spousta kvalitních řemeslníků a lokálních výrobců přišla o podstatnou část svých ročních příjmů. Zároveň chceme návštěvníkům našeho virtuálního tržiště i letos umožnit výběr originálních dárků a dopřát jim krásné Vánoce,“ vysvětluje koordinátorka trhu Eva Kulková.

PELHŘIMOV SE ROZSVÍTÍ ONLINE

Vánoční strom se o první adventní neděli, podobně jako každý rok, rozsvítí na Masarykově náměstí v Pelhřimově. Lidé ho budou moci sledovat on-line přenosem na facebookové stránce Pelhřimák. Tam také mohou zájemci posílat do zpráv své kontakty pro čerty a Lucifera, který se s vylosovanými spojí online z Pelhřimovského pekla. Zájemci mohou psát do 29. listopadu. Losování bude o den později. „Neuskuteční se ani slavnostní shromáždění, na kterém zaznívají sváteční slova představitelů města a sborové odpočítávání prvňáčků,“ dodala mluvčí města Andrea Unterfrancová.

Online přenos z nedělního rozsvícení vánočního stromu chystají také v Dolní Cerekvi v šest hodin večer. Ve Velkém Meziříčí město zveřejní záznam z rozsvícení na webu radnice i sociálních sítích města.

Čtěte dále:   Na Vysočině se nejlépe žije v Pelhřimově. Humpolec je čtvrtý.

DALŠÍ TIPY

Noc vědců v Humpolci
KDY: pátek
KDE: online

Už třetím rokem se na Základní škole Humpolec, Hradská uskuteční oblíbená akce Noc vědců, tentokrát ale online. Vše se bude odehrávat v pátek  pod hlavičkou tématu Robot a člověk. Ani letos účastníci nepřijdou o zábavné hry a soutěže, workshopy, experimenty a další lákadla. Nově se navíc mohou těšit na online přednášku a vysílání. Vyberou si aktivity dle svého gusta a zapojit se může celá rodina. Vše pohodlně z prostředí domova. A nebude chybět ani soutěž o zajímavé ceny. Vše na https://www.nocvedcu.cz/mesto/humpolec a Facebook ZŠ.

Přednášky o Barmě 
KDY: sobota a neděle od 20.00
KDE: online
ZA KOLIK: od 50 korun

Cestovatel a fotograf Karel Wolf zve na online cestovatelský festival Kolem světa, který se koná během listopadu a prosince 2020. Každý večer se mohou zájemci připojit na online cestovatelskou přednášku. V sobotu si diváci poslechnou vyprávění Karla Štěpánka o Barmě – brána do minulosti a v neděli uslyší o Expedici Gasherbrum I s Honzou Trávou. Odkaz na živé vysílání dostanou zájemci od smsticket v emailu po uhrazení vstupenky. Více na www.kolemsveta.cz

ny
KDY: od 1. prosince
KDE: Muzeum Vysočiny Pelhřimov

Pelhřimovské muzeum zahájí 1. prosince neobvyklou výstavu. Za okny výstavní síně zámku pánů z Říčan si budou moci kolemjdoucí každý týden nonstop prohlédnout nové ukázky z tvorby výtvarníka Jaroslava Zieglera. Součástí doprovodného programu výstavy bude procházka po městě. Přímo v terénu si na vybraných místech budou moci zájemci načíst QR kódy se zobrazením historické podoby těchto zákoutí tak, jak ji rekonstruoval ve svém díle. Po uvolnění opatření se otevře plná verze výstavy v muzeu. Představí život Jaroslava Zieglera a jeho dílo ze sbírky Muzea Vysočiny Pelhřimov. Muzejní exponáty doplní zápůjčky předmětů spojených s jeho osobou a dílem.

Noc vědců a jezuité
KDY: pátek
KDE: online

Letošní Noc vědců bude úplně jiná, než byli lidé doposud zvyklí. Program na téma Člověk a robot je kompletně připraven online a letos poprvé se do něj zapojuje i Univerzitní centrum Masarykovy univerzity v Telči. Představí společnou prezentaci hned několika vědeckých institucí v podobě komentované virtuální prohlídky výstavy Telč a jezuité. Řád a jeho mecenáši. Noc vědců začíná v pátek 27. listopadu a je bez vstupného či předchozí registrace přístupná na adrese www.nocvedcu.cz.

Třebíčský Flerjarmark
KDY: bez omezení
KDE: online

Letošní vánoční Třebíčský Flerjarmark se vzhledem k současné situaci přesouvá do virtuální podoby. Umožní tak propojit návštěvníky s prodejci. Zájemci si mohou zakoupit jedinečné a originální dárky a naopak prodejci své krásné a rukodělné výrobky prezentovat. Po zakoupení zboží se mohou domluvit buď na osobním předání nebo zaslání. Zájemci vše najdou na na facebookové stránce: https://www.facebook.com/groups/428546228139987

Závěrečný koncert festivalu 
KDY: pondělí od 19.00
KDE: online

Devatenáctý ročník Mezinárodního hudebního festivalu Hudba tisíců Mahler-Jihlava 2020 bohužel své listopadové koncerty musel zrušit. Díky online přenosu diváci budou moci sledovat slavnostní závěrečný koncert v pondělí 30. listopadu. Živý stream z jihlavského Domu kultury zájemci uvidí od sedmi hodin večer. Vystoupí Eva Garajová a Komorní filharmonie Pardubice v čele s dirigentem Markem Štilcem. Na koncertě zazní skladby A. Dvořáka, V. Nováka a G. Mahlera. Více najdou zájemci na www.mahler2000.cz.

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Humpolec: Soutěž na nový bytový dům už má vítěze

Pá Lis 27 , 2020
Architektonickou soutěž na nový bytový dům vyhrál návrh s nadstandardním rozvržením bytů, vyřešeným parkováním a s respektem k zeleni i okolnímu prostředí. Čtěte dále:   Tipy na víkend na Pelhřimovsku. V Humpolci závodí koně, v Žirovnici zase králíci

You May Like

Témata