Humpolecký masopust bude

Už od dvacátých let minulého století se Humpolec díky tradici založené rolnickou školou probouzí zpravidla na masopustní úterý do dne plného veselí, dobrého jídla, tance, hudby a maškar.

Jenže také v historii se našla místa, kdy se typický průvod masek neuskutečnil a rok 2021 se k nim ze známých důvodů zařadí. Česká zemědělská akademie v Humpolci jakožto nositelka tradice se ovšem ve spolupráci s městem Humpolec, Městským kulturním a informačním střediskem (MěKIS) a dalšími partnery domluvila, že navážou na úspěšné loňské rozšíření masopustní tradice ve městě s názvem Humpolecký masopust a že přes všechny komplikace masopust připomenou tak, jak to jen bude možné.

V roce 2020 se z iniciativy města Humpolce také ve spolupráci s dalšími školami a organizacemi i spolky ve městě uskutečnila premiéra rozšířeného Humpoleckého masopustu, který se bohužel stal poslední tradiční kulturní a společenskou akcí ve městě v takové podobě, v jaké jsme je do té doby znali. „Ačkoliv situace trvá, masopustní tým se nevzdal a rozhodl se i letos Humpolecký masopust uspořádat. I když ne tak, jak bychom si asi všichni přáli, nicméně tradice je tradice a přes to vlak nejede,“ usmála se místostarostka Humpolce Mgr. Alena Kukrechtová.

 

Humpolecký masopust 2021 odstartuje na Tučný čtvrtek, tedy 11. února, vyhlášením Masopustní soutěže o nejpovedenější masku Humpoleckého masopustu. O den později tradici připomene video sestřih z Humpoleckého masopustu 2020, který připravila Střední škola informatiky a cestovního ruchu SČMSD Humpolec. Ten bude ke zhlédnutí na městském kanálu YouTube, stejně jako video pozdrav laufra a starosty města Humpolce Karla Kratochvíla, který symbolicky na masopustní úterý 16. února zahájí maškarní veselí. Ve stejný den dopoledne také vyrazí městem dvojice maškar, jež budou rozdávat speciální Masopustní noviny. A nakonec si zájemci o masopustních tradicích budou moci počíst také na vývěsních tabulích ve městě. Vše bude postupně upřesňováno na stránce facebookové události @Humpolecký masopust 2021.

 

Masopust jako lidová tradice, která si mimochodem našla své místo i v církevním kalendáři, je spojován s pojmy jako zabijačka, hodování nebo oslava konce zimy, což velmi úzce souvisí s hospodářským rokem, a tedy především se zemědělstvím. A tak není divu, že je tradice humpoleckého masopustního průvodu spjatá s humpoleckou Českou zemědělskou akademií. Respektive tehdy ještě s její předchůdkyní – rolnickou školou. „Během válečných let se průvody konat přestaly, byly obnoveny až zase v letech šedesátých. Zakázány byly znovu v osmdesátých letech, přičemž naposledy se tradice obnovila v roce 2002. V minulosti se vedle průvodu konaly i oblíbené masopustní zábavy,“ doplnila zástupkyně ředitele České zemědělské akademie v Humpolci Ing. Eva Kubíčková.

 

Humpolecký masopust 2021 připravili: Česká zemědělská akademie, město Humpolec a Městské kulturní a informační středisko včetně Muzea dr. Aleše Hrdličky a dále Střední škola informatiky a cestovního ruchu SČMSD, Školní statek Humpolec, Středisko volného času, Pěvecký sbor Čech a Lech a Divadelní soubor Jindřicha Honzla

Humpolecký masopust 2021 jinak:
• 11. – 14. února
Masopustní soutěž o nejlepší masku: odměnou pro nejlepší bude slaná nebo sladká dobrota

 • od 11. února
  Masopustní výlepovky: o masopustní tradici na výlepových plochách ve městě
 • od 12. února
  Masopustní video: on-line video připomínka Humpoleckého masopustu 2020 na městském kanálu Youtube
 • od 16. února
  Masopustní pozdrav: starosta Karel Kratochvíl v rozhovoru s laufrem k Humpoleckému masopustu 2021 na městském kanálu Youtube
 • 16. února dopoledne
  Maškary v ulicích města: abyste nezapomněli na masopustní úterý
 • od 16. února
  Masopustní noviny: masopustní počtení do vaší schránky i on-line

 

Odkazy

 • Masopustní noviny [PDF, 646 kB]první vydání humpoleckých Masopustních novin, které na masopustní úterý 16. února 2021 maškary náhodně rozdávaly v ulicích města. Pročíst si je můžete i zde.
 • Masopustní soutěž [PNG, 2 MB]o nejpovedenější masku Humpoleckého masopustu 2021. Váš snímek pošlete do masopustní neděle 14. února 2021 do 23:59 hodin na e-mail masopust@mesto-humpolec.cz. Připojte své celé jméno, potvrďte, že jste z Humpolce nebo z jeho místní části a uveďte váš telefon, abychom vás v případě výhry mohli zkontaktovat. Těšit se můžete na sladkou anebo slanou odměnu.
 • Jak jsme slavili: Humpolecký masopust 2020video z dílny Střední školy informatiky a cestovního ruchu SČMSD Humpolec z oslav Humpoleckého masopustu 2020. K přehrání bude od pátku 12. února 2021.
 • Humpolecký masopust 2021: Laufr žádá starostu města o vstup maškarMluvčí masopustního průvodu, takzvaný laufr, žádá na masopustní úterý 16. února 2021 o dočasnou vládu maškar nad městem humpoleckého starostu Karla Kratochvíla. Ten ji povolí, ovšem s podmínkou, aby se masky slušně chovaly a aby z města s úderem půlnoci zase odešly.

Zodpovídá: Mgr. Aneta Slavíková; www.mesto-humpolec.cz

Petr

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Masopustní veselí v humpoleckém muzeu: Masky jsou alespoň za okny

St Úno 17 , 2021
Současná covidová doba nepřeje ani pořádání tradičního masopustu, a tak jsme masopustní zvyky a vše s tím spojené přenesli opět na již osvědčenou vývěsní tabuli u muzea a v dalších částech Humpolce.
Vývěska v Humpolci připomíná masopustní oslavy

You May Like

Témata