Humpolečtí ve čtvrtek položí kameny zmizelých

Ve čtvrtek 9. června uplyne přesně osmdesát let od transportu humpoleckých Židů do terezínského gheta. Na tuto událost poukáží takzvané kameny zmizelých, které zástupci Humpolce položí právě v tento den.

„Dá se říct, že je to takové splacení dluhu našim spoluobčanům, kteří tady do dvaačtyřicátého roku žili a pak nenávratně zmizeli. I oni tvořili Humpolec a jeho dějiny a nechceme, aby se na ně zapomnělo,“ uvedl starosta Humpolce Karel Kratochvíl.

Kameny zmizelých neboli Stolpersteine jsou doslova „kameny, o které je třeba klopýtnout“. Jedná se o dlažební kostky s mosazným povrchem, vsazené do chodníku před domy obětí holocaustu a nacistického režimu.
V Humpolci budou v 15.00 umístěny před dům číslo 71 v Husově ulici. S přípravou akce pomáhá správce humpoleckého židovského hřbitova a odborník v této oblasti Vladimír Staněk. „Prozatím jsme vybrali tuto rodinu, ale rádi bychom v budoucnu zavzpomínali i na další, a uctili tak jejich památku,“ doplnil Karel Kratochvíl.
Na tuto akci pak v 19.00 naváže koncert ve stylu klezmer v podání kapely Shum Davar, která publikum oslovuje svou pozitivní energií, radostí, ale i melancholií. Ta zahraje na prostranství před Mikádem.
Osmdesát let od deportace humpoleckých Židů připomíná i venkovní výstava na Havlíčkově náměstí, která potrvá do 29/6. Na deseti výstavních plochách se zájemci podrobně seznámí s osudy dvou humpoleckých rodin, dozví se o historii židovské komunity ve městě, postupném omezování práv Židů, jména rodin, jejich příbuzenské vztahy či umístění jednotlivých domů na mapě včetně fotografií.

Humpolečtí ve čtvrtek položí kameny zmizelých
Humpolečtí ve čtvrtek položí kameny zmizelých

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Kemp vítězů s olympioniky v Humpolci!

St Čvn 8 , 2022
Kemp vítězů, tedy pětidenní sportovní příměstský tábor pod vedením špičkového českého atleta, zavítá do našeho města od 1. do 5. srpna.

You May Like

Témata