Jen některá města na Pelhřimovsku začala rok 2024 se schváleným rozpočtem

Jen některá menší města na Pelhřimovsku začala rok 2024 se schváleným rozpočtem. Rozpočet pro příští rok schválila Žirovnice, Kamenice nad Lipou nebo Černovice. Další města v okrese včetně Humpolce začnou v novém roce hospodařit s rozpočtovým provizoriem. Vyplývá to z informací na webech měst a zástupců městských samospráv.

Provizorium městům umožňuje financovat do schválení rozpočtu nezbytné výdaje, a zajistit tak plynule chod města. Investovat lze pouze do akcí zahájených v předchozím roce.

„V letošním roce jsme předpokládali, že rozpočet města na rok následující schválíme už ke konci roku, i když tradicí v Humpolci bylo schvalovat pouze rozpočtové provizorium a finální rozpočet se schvaloval až koncem února,“ řekl starosta Humpolce Petr Machek (HumpolecGO!). Situaci podle něj zkomplikovalo říjnové odstoupení starostky Aleny Štěrbové (ANO) a další změny ve vedení města. Machek se stal starostou až 20. prosince, kdy zastupitelé zároveň rozhodli o rozpočtovém provizoriu. O řádném rozpočtu se bude hlasovat koncem února.

Rozpočet asi jedenáctitisícového města by podle Machka mohl být ve výši 595 milionů korun s příjmy 495 milionů korun. Rozdíl by pokryl úvěr a úspory z minulých let. Do svého rozvoje chce Humpolec dát asi 225 milionů korun. Mezi největší investice bude zřejmě patřit rekonstrukce Mánesovy a Hradské ulice a vnitrobloku bytových domů Na Skalce včetně technické infrastruktury v součtu za 71,5 milionu korun.

Projektovými dokumentacemi se chce město připravit na dostavby obou základních škol a rekonstrukci čistírny odpadních vod. Počítá také s náklady na architektonickou soutěž rekonstrukce Spolkového domu a školy v Husově ulici. „Rozpočet je z velké části připravený, nicméně jsme usoudili, že letos opět schválíme pouze provizorium. Zařadí se do něj investiční akce, které musíme začít soutěžit začátkem nového roku nebo jsou kryty smlouvami z roku minulého a pak měsíční dvanáctina z provozního rozpočtu předchozího roku,“ řekl Machek.

Čtěte dále:   POZOR NA ZVÝŠENÝ ZÁPACH PLYNU

Rozpočtové provizorium 

S rozpočtovým provizoriem začne rok 2024 i Horní Cerekev. Starosta asi dvoutisícového města Milan Kunst (Společně 2022) ČTK řekl, že je to ve městě běžné už řadu let. Provizorium zastupitelé schválili 13. prosince, o rozpočtu rozhodnou do konce února. V roce 2023 schválilo město rozpočet ve výši 101 milionů korun.

Už na konci listopadu schválily rozpočtové provizorium také Počátky.

Kamenice nad Lipou bude v příštím roce hospodařit se 119,7 milionu korun. Mezi největší akce bude patřit zateplení školy a výměna jejich oken nebo rekonstrukce ulice U nádraží nebo posílení vodovodu.

Ve středu schválily svůj rozpočet ve výši necelých 80 milionů korun také Černovice. Podle starosty Jana Brožka (KDU-ČSL za Hasiče pro Černovicko) bude největší investicí asi dvoutisícového města stavba bytového domu s 15 byty včetně sociálních. Celkové náklady jsou 32 milionů korun, v rozpočtu příštího roku je na stavbu vyhrazeno 18 milionů. „Firma nestihne prostavět víc,“ řekl Jan Brožek.

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

8. zasedání zastupitelstva města, 20.12.2023

Út Led 2 , 2024
Videozáznam ze zasedání zastupitelstva města ze dne 20. prosince 2023. Čtěte dále:   Starostu Golčova Jeníkova prošetřuje policie, na svou funkci rezignoval

You May Like

Témata