Zelené srdce obnovilo další kříže

3

V polích nedaleko Zachotína u Pelhřimova se v letošním roce podařilo obnovit další dva zapomenuté kříže. „Jednalo se o kříže, které v minulosti někdo úmyslně, či neúmyslně poškodil a zůstaly z nich jen zapomenuté kamenné podstavce ukryté v kopřivách a části zničených kovových křížů,“ říká Pavel Koubek z občanského sdružení Zelené srdce, které kříže obnovilo. Nejdříve bylo nutné vyčistit okolí kamenných podstavců a připravit náhradní kovové kříže k upevnění na podstavce.

 

Dnes už obě místa lákají k zastavení, nikoliv k povzdechnutí nad jejich špatným stavem. „V současnosti se už u křížů moc lidí k modlitbě nezastavuje, ale určitě patří do krajiny, kterou oživují a doplňují její duchovní rozměr,“ vysvětluje Pavel Koubek. Kříže a sloupková Boží muka se v minulosti na Vysočině stavěly na znamení křesťanské víry, či na místech kde někdo zahynul, či se naopak zachránil při nějaké nehodě a nebo jako poděkování za dobrou úrodu na polích. Za minulého režimu muselo mnoho těchto památek ustoupit kolektivizaci zemědělství a i když se po revoluci některé opravili, stále jich mnoho na obnovu čeká. Sdružení Zelené srdce se drobným památkám věnuje dlouhodobě. „Za posledních pět let se nám podařilo obnovit třináct křížů a u dalších jsme provedli drobnou údržbu,“ říká Pavel Koubek. U některých památek totiž stačí vyřezat náletové dřeviny, které je ukrývají, někdy je potřeba obnovit nátěr a někdy musí být doplněn náhradní kovový kříž, protože původní byl zničen a zůstal jen kamenný podstavec jako u Zachotína. Obnovou to však nekončí a o místo je potřeba dál pravidelně pečovat. O nedostatek práce se Pavel Koubek nebojí, ale přesto uvítá podněty na další památky, které by si obnovu zasloužily. Obnova těchto památek je samozřejmě částečně o penězích, ale především o čase a lidech ochotných pomoci a těch bohužel mnoho není.

Čtěte dále:   Jen některá města na Pelhřimovsku začala rok 2024 se schváleným rozpočtem

Zelené srdce obnovilo další kříže

Zelené srdce obnovilo další kříže

Axl

3 thoughts on “Zelené srdce obnovilo další kříže

  1. Krásný den, jestli někdo víte v okolí Humpolce o dalších křížích, které by si zasloužili obnovu a nebo nám chcete s obnovou pomoct, budeme rádi za spolupráci. Pavel Koubek – zelenesrdce@atlas.cz

    1. Jeden rezatej kříž je u silnice před Čejovem. Víte co je zvláštní? Když je možný si v komentářích do někoho kopnout, tak je komentářů plno a i počet přečtení značně stoupá. Pomoct někomu v dobré práci moc zajímavé není.
      Zvláštní doba.

      1. Záslužná činnost,ale tato i jiné by měly mít podporu města a regionu,k tomu byly některé volební programy.Jen jsem zvědav jak zvolené garnitury je budou naplňovat.Např.v Humpolci nic o novém programu zvolených zástupců občanů nevím,možná ani nebude.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Hokejisté Jiskry září, v tabulce jihočeského přeboru už jsou třetí

Čt Lis 25 , 2010
Na vítězné vlně se vezou humpolečtí hokejisté. Čtěte dále:   Uzavírka ve Větrném Jeníkově: začala oprava silnice zničené při modernizaci D1

You May Like

Témata