Listopad 89, to jsou nejhezčí okamžiky mého života, říká starosta Humpolce Karel Kratochvíl

36

Karlu Kratochvílovi bylo v roce 1989 18 let a jako každý jiný člověk v tehdejším Československu intenzívně vnímal situaci v sousedních zemích.

Hela Dvořáková ho pozvala do Dobrého dopoledne.

„Sledovali jsme Polsko, Německou demokratickou republiku a ti naši komunističtí představitelé se pořád tvářili, že tam budou na věky,“ dodal.

Listopad

„Samozřejmě, že nebyly telefony, nebyl internet, nevěděli jsme v podstatě nic toho 17. listopadu.“ Byl to obyčejný pracovní den, byl pátek a Karel Kratochvíl šel ráno do zaměstnání a večer k muzice. „Když jsem přišel domu, mohlo být nějak kolem půlnoci, tak můj otec, místo toho, aby spal, tak seděl u tranzistoráku, poslouchal Svobodnou Evropu a říkal mi, co se v Praze dělo.“

„Sedli jsme si spolu a poslouchali. Byl to velmi intenzívní pocit a táta říkal: tak to je poslední kapka, komunisti to mají sečtený. Pro mě to bylo asi nejšťastnější období v životě,“ dodal Karel Kratochvíl (ODS).

Město Humpolec

Informace se v té době nešířily tak rychle, jako dnes. „Bylo to 22., kdy se první odvážlivci sešli na Tyršově náměstí. Taky byly informace, že to lidové milice v jednotlivých městech budou násilím rozhánět. Nic takového se nestalo a den později už tam bylo 500 lidí.“

Centrem se stala pobočka podniku ČKD Polovodiče, kde také vzniklo Občanské fórum.

Celý rozhovor si přečtěte v přiloženém audiu.

Spustit audio

autor: Hela Dvořáková|zdroj: Český rozhlas

Petr

36 thoughts on “Listopad 89, to jsou nejhezčí okamžiky mého života, říká starosta Humpolce Karel Kratochvíl

 1. Jojo, byla to dobře zinscenovaná a pečlivě připravená akcička. Nechybělo napětí ani dramatické chvilky.
  Vypadalo to zkrátka akčně a pro prostý lid celkem věrohodně. Naše štěstí, že se soudruzi v Kremlu rozhodli řešit svoje zájmy v okupovaných územích Evropy zrovna takovou formou a zároveň si tak poklidně otevřít cestu do celého světa.

 2. Tohle obecné plkání panu starostovi jde, toho by se měl držet. Jakmile ale dojde na procesní záležitosti vedení města, začne koktat a vše se mu vymyká z ruky. Zamakejte na sobě, pane starosto, potenciál zlehka vnímám.

    1. ÁÁ já myslel, že budete až ráno moderovat diskuzi z městského uradu? tak hodne zdaru pátá kolono 🙂

    2. To je vazne vtipny, jak se pri jakekoliv moznosti hned odkazujete na Ryznera. Nejste nemocny?? Zkuste se kdyztak lecit.

 3. Jak by mohl byt v jeho tehdy tak utlem veku disident ? Leda tak, ze by chodil za skolu a podryval tak socialisticke skolstvi.
  Ale nutno rici, ze krome disentu politickeho, tady velmi dobre fungoval a byl velmi rozsireny, disent hospodarsky. Kdo poradne nekradl, nepodilel se na padu bolsevismu.

 4. Každý to prožíval jinak a má jiný názor.Hlavně je potřeba napsat,že starý režim v ČSSR nepoložioli studenti ani spolek chartistů, ale vývoj na scéně světové i v samotném SSSR. Takže ne žádný Saša Vondra a Havel, ale pozice Gorbačova i jiných zemí východního bloku

 5. Kdo může jako „nejlepší okamžiky života“ označit (jakoukoli) politickou událost? Asi naprosté většině lidí se jako nejlepší okamžiky jejich života vybaví nějaká rodinná událost…

 6. Vývoj nezastavíš. Ani vývoj socialismu. Také je ale třeba vnímat stálý rozdíl mezi zeměmi kapitalistickými
  a postkomunistickými. Vzpomínám na dnes úsměvné prohlášení Václava Klause po změně systému,
  že úrovně Rakouska dosáhneme za deset let. 😀

  1. Svatá prostato 🙂 tohle ještě někdo řeší?
   Pokud Vám to vážený pane ještě nedošlo, tak Klaus tehdá nekecal . Dosáhli jsme někdy kolem přelomu milénia úrovně Rakouska. Stejně tak se v listopadu 89 ojevila teze, že úrovně Německa (NSR) dosáhneme za 25 let. A opět – ten odhad vyšel.

   Dnes (30 let od listopadu 89) je ČR plusminus na úrovni NSR z počátku 90 let.

   Že jste si tehdá ten výrok vyložil po svém, není chyba nikoho jiného, než Vaše. A že na nás ani Rakousko, ani Německo nečekali? A proč by měli?

   Nekecat, makat a budete se mít dobře. Fakt to funguje 😉

   1. Jojo to je vtipny, s tim by se dalo nekde vystupovat.
    Jeste bych pridal, ze se tady mame jak ve Svycarsku ve stredoveku nebo v Emiratech po pred druhou svetovou.
    Jinak daleko lepsi varianta jak se mit dobre je kecat a nemakat. A ze se tak
    da vydelavat velmi slusne.

 7. Pan Kratochvíl na to zkrátka nemá, tento rozhovor si pečlivě nacvičil, tak to ještě jakž takz šlo, ale když má vést a moderovat městské zastupitelstvo tak je to z jeho strany příšerné, až se za něj člověk stydí. Jinak jako aktivní účastník oněch událostí v Humpolci si nevzpomínám, že by vůbec někdy K.K. byl viděn či slyšen při jakékoliv akci. Ostatně jirka Kučerů také ne,ten byl zalezlý a nos vystrčil až někdy v roce 1992.

  1. Nejsem a nebudu voličem ODS, ale rád bych vás osobně viděl, jak budete řídit nějakou schůzi vy. Není to lehké a pokud se ten který člověk neživil politikou dávno před tím, není pro nikoho snadné se hned dostat do role rétora a dobře mluvícího na schůzích.Takže trocha pokory by nezaškodila.

    1. Výraz cpát se na pozici je zavádějící. Dostal hlasy od občanů voličů a to je ten hlavní argument. Pokud ten, který má hlasů nejvíc, nikdy žádnou funkci nepřijme, musí se najít jiný. Tak to chodí. Zatím nemáme přímou volbu starostů, takže vždy může dojít k nějakému překvapení. A i oba předešlí starostové nějak začínali

   1. Nejlepším rétorem v Humpolci je Rýzner. Viděl jsem výstup na jeho obranu proti Bernardovi a musím uznat, že vše co říkal mělo hlavu patu, trochu vtipu, lehkosti, energie. A to prosím nepíšu z pozice někoho kdo Rýznera obdivuje, ale pravda je, že jsou vidět jeho zkušenosti z byznysu, že nemá problém vystupovat před lidma a používat k tomu hlavu. Jen škoda, že ho lidi nezvolili, rozhodně by byl viditelnější opozičník než pan Hrdlička, p Namyslo, paní Balnohová, a to nemluví o dalších 5 lidech z řad koalice, kteří mají problém s formulováním složitější věty. Faktem je, že tam sedí i dobří rétoři Bernard, Brukner, Machek, Voplakal. Lidi jednoduše příště volte podle schopností a né podle přiblblý pocitologie.

    1. Paní Balnohová se dostala do tohoto zastupitelstva také jako náhradnice. Původně zvolena nebyla. Lidé ji volí jen díky tomu ,že je známá trochu z volejbalu a hlavně díky oboru v němž pracuje. Bohužel na jednáních mlčí už mnoho let.
     Ale tak to lidé vybrali a tak to bude do roku 2022.

    2. Bernard, Brukner vs. Machek, Voplakal. Sice jde vekem o dve ruzne generace, ale mate pravdu v tom, ze se mladicci v ZM nenechaji v tomto ohledu zahanbit. A to je moc dobre, kdyz vetsina ostatnich casto jen mlcky sedi a zveda ruku.

     1. “ Mladičci”, to je úsměvné a milé. Faktem je, že tito “ mladíčci” jak je nazýváte, toho dělají v Humpolci víc než kdokoliv jiný. Vemte kandidátku HUGA a zjistíte, že skoro za každou/ým členem je aktivita či činnost pro Humpolec. A pak to samé udělejte s ostatníma stranama a je až zoufale tristní jak málo z těchto stran se snaží něco neziskově pro Humpolec dělat. Toto by měli lidi též sledovat a podle aktivit se rozhodovat v příštích volbách, pak se vyvarujete takovým mlčícím a nic nedělajícím zastupitelům, kteří jen sedí a mlčky hlasují

 8. A to jako bylo nejake hrdinstvi, chodit ven a hazet viktorky a hrat si na revoluci?
  Vse dopadlo jak to chtel hlavne a predevsim Rusak. To ze nam po 44 letech uvolnil okovy, byla jeho vule, strategie a prospech. A nase velke stesti.
  Dnes se tomu clovek musi zasmat, bylo to jak kdyz v zoo otevrou vsechny klece.

  1. Vážený pane, je mi z Vás smutno. Asi jste tehdejší atmosféru nezažil. Jak jsme se scházeli u Masaryka a študáci nám tam sdělovali co se děje v místech jejich studií ve velkých městech. A jak jsme se báli, že by mohli komunisti zase utáhnout šrouby a nás za to v práci pěkně podusit! Hrdinství to asi nebylo, to uznávám, ale odvaha určitě.

   1. Komunisté už nehrozili, v Humpolci určitě ne. Tehdejší předseda MNV Vondrák byl rozumný a normální člověk.

    1. Komunista Vondrák, že byl rozumný člověk ? To jste asi myslel někoho jiného nežli tehdejšího předsedu MěNV, že ! Protože soudruh Vondrák byl sice určitě normální, ale rozumný ani za mák.To svoje totalitní myšlení předváděl do konce svého působení v zastupitelstvu města.

 9. Jojo v Praze i jinde už bylo po všem a tady jsme vylezli z dēr a chodili se bát k Masarykovi. Tolik odvahy to bylo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Zpozdí se práce na rekonstrukci křižovatky v Pražské ulici

Po Říj 21 , 2019
Firma Swietelsky, která opravuje křižovatku v humpolecké Pražské ulici, informovala město Humpolec o nutnosti prodloužení termínu stavby.

You May Like

Témata