Na humpolecku jsou super podmínky pro běžecké lyžování

10

O víkendu jsme dostali báječnou sněhovou nadílku, která nám připravila skvělé podmínky pro běžecké lyžování v našem regionu. Ve městě to vypadá jak někde ve Špindlu a můžeme se cítit jako někde na horách. A tak zatímco pro motoristy byla víkendová nadílka spíše utrpením, bežkařům udělala vyloženě radost. O víkendu to bylo ještě o náročném vlastním prošlapávání stop, které nám přikryl ještě nový sníh. Teď podle metorologů by již nadále nemělo chumelit a tak dojde i k strojové úpravě běžeckých tras v okolí Humpolce. A tak již nic nebrání tomu vyrazit do stopy a užít si bílou tmu.

Z pátka na sobotu nám nachumelil solidní základ, a tak již v sobotu se objevili první vlaštovky prošlapaných stop v okolí Humpolce. V čerstvém prašanu prošlapávat stopu byla úmorná dřina, přesto se ale našlo několik vášnivých lyžařů, kteří se do toho s vervou pustili a makali. Bohužel to byla tak trochu práce na nic. V neděli pak již byly projeté stopy kolem Jiřic, u Želiva, kolem mikulášovského okruhu a na bysterské. Bohužel nová a nová nadílka sněhu stopy vždy přikryla novým sněhem a stopy se strácely pod přívaly nového sněhu a zafoukávaly.

V pondělí konečně přestalo chumelit a padalo již opravdu málo a tak bylo možné zahájit strojovou úpravu stop v okolí Humpolce. Podle údajů zveřejněných na Internetu byla sněžným skůtrem včera projeta stopa na okruhu A – část Humpolec – Kejžlice – mapa zde (PDF 820 kb). Dnes by měla být skůtrem projeta i část druhé trasy B – Humpolec – Mikulášov – mapa zde (PDF 407 kB). Osobně se snad přesvědčím dneska, zda-li byly stopy projeté a večer přinesu případnou reportáž o jejich stavu. Zítra, tj. ve středu 13.1. by měla být projeta celá trasa okruhu A – Humpolec – Lipnice. Sníh asi vydrží i na víkend, takže v sobotu by pak měly být znovu projety oba okruhy, A i B.

Aktuální informace o stavu běžeckých tras v Humpolci a o jejich strojové úpravě je pak možno získat na telefonním čísle 606136909.

Lyžuje se i v dalším okolí Humpolce. V okolí Pelhřimova jsou připraveny dva
okruhy pro milovníky bílé stopy. První trasa začíná za hřbitovem u
silnice směr Řemenov a vede na Křemešník. U Křemešníku je pak menší
okruh. Celková délka trasy je zhruba 10 km. Druhá trasa vede od
kapličky u Starého Pelhřimova k Hejlovu a je dlouhá přibližně 7 km.
Běžecké stopy jsou upravovány pomocí sněžného skútru v závislosti na
sněhových podmínkách. Trasy jsou nenáročné a jsou určeny především pro
ty, kdo se věnují běžkám spíše rekreačně. Trasy připravily a udržují
Technické služby města Pelhřimova ve spolupráci s pelhřimovským
Skiklubem. Na stránkách Skiklubu pak také naleznete informace o
aktuálním stavu běžeckých tras, případně můžete telefonickým dotazem
zjistit stav a upravenost běžeckých stop.

Čtěte dále:   Humpolec si z Brna přivezl čtyřku

I. okruh: Křemešník

Běžecká trasa Křemešník

Trasa: Pelhřimov – Řemenov – Putimov – Proseč – Křemešník – Nemojov – Skrýšov – Pelhřimov

 

II. okruh: Hejlov

Běžecká trasa Hejlov

Trasa: Pelhřimov – Myslotín – Ondřejov – Hejlovský rybník – Vlásenice – Pelhřimov

Jinak na celé Vysočině je možno si projet několik velice hezkých tras. Sněžným skůtrem je projeto mnoho stop na žďársku, novoměstcku a bystřicku.Všude se prozatím upravuje a projíždí pouze stopa sněžným skůtrem. Na rolby je ještě málo sněhu. Jedinou trasou, perfektně upravenou rolbou od této neděle, je trasa Bystřice nad Pernštejnem – Domanínský rybník
– ČD Rovné,  Divišov – ČD Olešná – Zubří BVV (odtud je možnost napojení
na lyžařské stopy Novoměstska) – Skalský dvůr – Romanin Borovinka.O víkendu se však již začnou rolbou upravovat i tradiční běžecké tratě na novoměstsku. Dnes dopoledne se ještě upravují závodní tratě , kde nejdelší okruh
měří 4 km. Tento týden se koná v areálu Zlaté lyže IBU CUP BIATHLON.
Závody se uskuteční v pátek 15.1. a sobotu 16.1., ale celý týden již
budou v areálu probíhat tréninky. Veřejnost bude moci využít večerní
lyžování v úterý a ve čtvrtek od 17 do 19 h. Mimo tuto vyhrazenou dobu
nevstupujte na závodní trasy.

Odpoledne asi ve 13 hod. se začne upravovat okruh "Na Americe a navečer se snad ještě stihne najet stopa na Vlachovice,Tři Studně a
Sklené. Během dalších dnů se budou postupně najíždět další stopy na
Novoměstsku. Dnes dopoledne byl skútrem čerstvě upraven 2km okruh u jezdeckého klubu Blatiny. Připraveny jsou dvě stopy pro klasiku. Blatiny hlásí prašan 35 cm.

Budeme se snažit podávat nové informace o najetých
stopách. Sledujte proto Humpoláka!

Axl

10 thoughts on “Na humpolecku jsou super podmínky pro běžecké lyžování

 1. Nevím proč nám na Humpoláku nabízíte mapy pelhřimovských tras a nevím, proč nebyly stopy již v sobotu. Na co má město sněžný skútr za 400 tis.Kč, když ho nevyužívá? Že napadne sníh se vědělo týden dopředu. Byl jsem na běžkách v neděli a lidí bylo ve stopách jak na Václaváku. Že by někdo zaspal?

  1. Dobrý den,

   No, trasy na pelhřimovsku vám nabízím na humpolákovi proto, že ne každého baví pořád jezdit ve stejných stopách a chce si možná vyzkoušet i někdy nějakou jinou strojově upravenou cestu. Pelhřimov není nijak daleko a je to druhé nejbližší místo, kde se strojově upravují okruhy. A pak, mnoho humpoláků do Pelhřimova často jezdí a tuto informaci třeba ocení. Pokud Vás to nezajímá, nečtete to.

   Jinak nemohu mluvit za provozovatele sněžného skůtru v Humpolci, ale osobně si myslím, že projíždění stop skůtrem o tomto víkendu by nemělo moc cenu, jelikož stopy by ihned zapadávali pod novým sněhem. Co vím, tak to tak chodí veskrze všude, že se stopy skůtrem projíždí, až když přestane fládrovat. Ale jak říkám, to je jen můj názor a jestli je to i důvod provozovatele fakt nevím.

  2. Také si pamatuju, když město s velkou slávou koupilo zařízení pro úpravu běžkařských tras. Z cizího se to snadno rozhazuje. Nezapomeňte na to u voleb.
   Mirek

 2. Včera jsem ještě s jedním „bláznem“ prošlapával trasu k Novým Dvorům. Po stopách skútrem ani památka. Teď to jdu zkusit znova. Třeba už se probudili. Nebo se s tím skútrem budou jen fotit?
  zdeněk

 3. projizdet se kolem Humpolce nebude. Nejsou penize. Na skutr byly ale na jeho provoz nejsou. Vot ekonomika 🙂

 4. Pondělí 11.1. - strojově upravený okruh A - Humpolec - Kejžlice
  Úterý 12.1. - strojově upravený okruh B - Humpolec - Mikulášov
  Středa 13.1. - strojově upravený bude celý okruh A - Humpolec - Lipnice
  Sobota 16.1. – znovu se budou upravovat oba okruhy, A i B

  Tak co máte za problém?

  1. Mapy obou tras jsou v článku zmíněny. Stačí kliknout na odkazy na PDF soubory. Nejlepšími nástupními místy jsou IMHO parkoviště naproti Karamba baru (i když tam to bude chtít asi ještě trochu popojít) a na druhou trasu pod sklady bývalé Jednoty (ještě donedávna areálem Contegu) pod židovským hřbitovem.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Nezaměstnanost na Vysočině se v prosinci vyšplhala na 10,3 %

Út Led 12 , 2010
Nezaměstnanost na Vysočině v prosinci minulého roku stoupla o procentní bod na 10,3 procenta. Počet nezaměstnaných se oproti loňskému listopadu zvýšil o 2548 a na konci minulého roku si v kraji hledalo práci 27.828 lidí. Vyplývá to z údajů ministerstva práce a sociálních věcí. Čtěte dále:   Humpolecká třicítka 2023 […]

You May Like

Témata