Noční humpolecké ulice brzy ozáří úsporné bílé světlo

Humpolec – Snaha ušetřit na pouličním osvětlení přilákala do města průlomovou novinku.

Trojici humpoleckých ulic v noci brzy zkušebně prozáří lampy opatřené LED technologií.

Oosvetleni_denik_clanek_solo.jpg

Autor: DENÍK/Martin Štěrba, ilustrační foto

Představitele města už omrzelo donekonečna platit 1,6 milionu korun za to, že lidé nemusí chodit v noci potmě. „Nejprve jsme uvažovali o stmívání či o partnerství se soukromou společností. Nejlépe nám z toho ale vyšla cesta postupné obměny světelného parku,“ uvedl tajemník městského úřadu Jiří Fiala.

Jednou se tak bude svítit skoro všude

Za průkopnické ulice Humpolečtí označili Poděbradovu, Palackého a Svatopluka Čecha. Jejich úmysl podpořila nabídka od českobudějovické společnosti Hellux Elektra, která se zabývá šířením LED systémů.

„Jedná se o světelnou technologii budoucnosti. Diody vydávají bílé světlo blížící se tomu dennímu. Pro lidské oko je tedy mnohem přirozenější, než jaké vyzařuje klasická výbojka. Na rozdíl od ní navíc nezkreslují barvy. Ale hlavně vydrží mnohem déle a jsou neporovnatelně úspornější,“ vyjmenoval klady novinky zástupce firmy Zdeněk Ryšánek.

„Ledková“ svítilna ne nepodobná těm montovaným do luxusních automobilů dokáže ušetřit polovinu až dvě třetiny nákladů na elektřinu. Záleží to na způsobu nasvětlení ulice.

„Tato technologie se navíc hrozně rychle vyvíjí. Co jsme před dvěma roky považovali za zázrak, je dneska naprosto běžné,“ doplnil Ryšánek, podle něhož se první superúsporné pouliční svítilny pomalu začínají objevovat především ve větších městech. Sáhli po nich třeba na pražském Smíchově.

Zaplatí stejně jako za obyčejné žárovky

Humpolečtí přijali budějovickou nabídku i z důvodu, že firma respektovala v rozpočtu zanesenou pevnou cenu díla.

Ta zní celkem za všechny tři ulice na 750 tisíc korun, takže vyjde v tomto případě nastejno, jako kdyby se na stožáry montovaly nejúspornější klasické výbojky. „V tuto chvíli je to pro nás výhodné. S tímto typem pouličního osvětlení u nás nicméně zatím nikdo nemá žádné velké zkušenosti. Výrobce poskytuje dvouletou záruku, všechno ale musíme nejprve pořádně vyzkoušet. Zejména potřebujeme zjistit, jak vysoké budou nároky na údržbu,“ zdůraznil Fiala.

Čtěte dále:   Oslavte vznik Československa Sokolským během republiky, třeba v Uhelné Příbrami

Ten každopádně připustil, že pokud se osvětlení ulic v sousedství hasičské zbrojnice osvědčí, nelze vyloučit postupné rozšíření diodové technologie po celém městě.

převzato z Pelhřimovského deníku:

http://pelhrimovsky.denik.cz/zpravy_region/20110608led.html

Petr

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Sportoviště vezme pod sebe město

Čt Čvn 9 , 2011
Humpolec – Epocha soukromého nájemnického hospodaření na humpoleckém sportovišti se pomalu uzavírá. Čtěte dále:   Humpolecké farmářské trhy

You May Like

Témata