Nové ustájení dojnic na Školním statku v Humpolci

12

Na Školním statku v Humpolci byl slavnostně otevřen objekt pro ustájení chovu dojnic. Nevyhovující teletník a kolnu v nedobrém technickém stavu nahradila moderní novostavba pro ustájení více než 200 kusů krav, včetně související dojící technologie, uskladnění mléka i odpadového hospodářství. Stavba trvala více než rok a investice ve výši 38 milionů korun hradil Kraj Vysočina ze svého rozpočtu.

„Podpora zemědělců a potravinářů při výrobě kvalitních českých potravin měla být jedním z prvořadých zájmů státu. Ač má kraj v této oblasti omezené možnosti, snažíme se i touto podporou vzdělávání v zemědělských oborech přispět k rozvoji regionálního zemědělství a venkova,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek.

 

Součástí novostavby objektu pro ustájení chovu dojnic v areálu Školního statku v Humpolci je kompletní kejdová technologie se skladovací jímkou, rybinová dojírna s technologií skladování mléka, i technické místnosti a šatny pro personál. Vlastní stáj pod ocelovou konstrukcí je dlouhá 60 a široká 35 metrů. Nádrže v mléčnici umožňují chladit 6,5 tisíce litrů mléka. Betonová skladovací jímka pro uskladnění kejdy má objem 3,9 tisíce m3.

 

Školní statek v Humpolci zajišťuje praktickou výuku žáků České zemědělské akademie v Humpolci v oboru agropodnikání se zaměřením na klasické i ekologické zemědělství, potravinářství a také chov koní a jezdectví. V prostorách statku je i zázemí pro výuku oboru kynologie. Školní statek hospodaří na přibližně 830 ha zemědělské půdy. Je také spolupořadatelem jezdeckých závodů Zlaté podkovy, které se už více než čtyřicet let konají na jeho jezdeckém kolbišti v sousedství areálu statku.

zdroj: www.kr-vysocina.cz

Čtěte dále:   Humpolecké farmářské trhy

Petr

12 thoughts on “Nové ustájení dojnic na Školním statku v Humpolci

 1. Co bude se starým kravínem v Litochlebích? Stavěný sotva před 30 roky…Ostatní zemědělci nebudou mít takové štěstí, že jim kraj postaví zadarmo kravín 🙂

  1. Byl jste se na statku podívat? Pakliže je to z peněz EU potažmo kraje, nevidím důvod, proč by se nepostavil kravín nový, moderní. Sice to není tak hezké, jako to bylo před tím, chybí tomu to kouzlo, ale opravdu nevidím důvod, proč by se nemohl nový kravín postavit. Stavějí se tady větší „kraviny“, které žádné opodstatnění nemají a nad tím se nepozastavujete?

   1. Máte pravdu, V soukromém sektoru to funguje tak, že zemědělec ,který udělá projekt na zmodernizování dostane cca 40% dotace z EU a na zbytek si musí vydělat!. Tady v tom článku nic o dotacích z EU nepíší , že by to financoval kraj z peněz daňových poplatníků? Další otázkou je, zda tato stavba kraje neničí zdravé konkurenčnímu prostředí ve výrobě mléka, kterého je dostatek, někdy i nadbytek. Možná se mýlím a 60% platí také statek ze svého zisku, snad to nic tajného není… Jedno stání pro krávu vyjde na 190tis. to mi přijde jako velký luxus.

    1. Kravín v Litochlebích není už dávno používán jako kravín.

     Je dobře, že 3kolní statek tuto stavbu dokončil. Je jasné, že se najdou závistivci z řad tzv.soukromých farmářů, kteří budou brblat.

     1. A nepatří Školní statek Kraji Vysočina nebo státu? A ten jako dobrý hospodář investuje do svého 🙂

     2. Žádný soukromník co ručí svým majetkem by do kravínu pro 200 krav nešel, kdyby nebyl vlastníkem zemědělské půdy. Statek je z 99 % nájemníkem zemědělské půdy. Kdyby chtěli vlastníci normální nájemné, tak by soukromník skončil. Bioplynky u nás už dávají 7 tis. za ha v Německu nabo Rakousku je nájemné 12tis. na ha přitom dotace v EU jsou již stejné Tady je výhoda, že zase nikdo za nic neodpovídá:)

     3. Soukromníkovi typu strejda který žije pouze z dotací na pastviny bych nepronajmul ani centimetr půdy.

      Srovnávání s Německem je dobré, ovšem všimněte si kolik ve starých zemích EU stojí hektar orné když bych ho kupoval. Také až 300 000 za hektar. A za kolik to tady různí vlastníci prodávali krátce po cílené likvidaci zemědělských družstev? Pamatujete, A i dnes ta cena ty německé a britské nedosahuje

     4. Obávám se, že pokud tomu nebude šéfovat Šimon Plánička, tak dojivost nahoru nepůjde 🙁

     5. To jste z lacinýho kraje. Kousek za hranicema v Bavorsku 1 ha orné 100 tis. euro a pachtovné někde až 1000 euro. Tato změna je poslední dva roky, protože půdu kupují investoři, zemědělci na ní už nemají…

     6. Mně je to jedno, mně se ten nový kravín líbí a nevidím důvo, když na ně kraj dal prachy, proč by se neměl postavit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Oznámení o vyhlášení výběrového řízení

Út Lis 5 , 2013
úředník/úřednice pro zajišťování výkonu veřejné správy na úseku investiční činnostiv rámci Odboru místního hospodářství. Čtěte dále:   Osm stovek diváků. Fotbalisté Humpolce jasně přehráli Speřice

You May Like

Témata