Pivaře čeká další zdražování. Prazdroj si stěžuje na růst cen surovin a obalů

25

Další růst inflace, která se koncem roku ze zářijových 4,9 procenta zřejmě vyšplhá k šestiprocentní hranici, se negativně podepíše na cenovkách pro spotřebitele. Velmi pravděpodobně si budou muset ještě více připlatit milovníci zlatavého moku. Letos už zdražily Staropramen, Plzeňský Prazdroj a naposledy i Rodinný pivovar Bernard. Ceny chtějí naopak udržet Budvar nebo Svijany.

Příznivější vývoj je zatím v nedohlednu, jak potvrzuje největší český výrobce piva Prazdroj. „Sledujeme situaci na trzích se surovinami, obaly i s materiály. S dodavateli máme uzavřené smlouvy, které zaručují odběr stanoveného množství za smluvenou cenu. Dočasně tak zmírňují nepříznivé dopady změn na trh pro nás jako odběratele. V poslední době ale rostou ceny u většiny komodit, což určitě bude mít vliv na naše nákupní ceny v budoucnu,“ uvedl na dotazy serveru E15.cz mluvčí Prazdroje Zdeněk Kovář.

Pivovar zdražil od začátku října pivo v průměru o tři procenta. Dotklo se to většiny jeho výrobků, v průměru o 46 haléřů na půllitr, a poprvé po třech letech i čepovaných piv. Postup Prazdroje v minulých letech kopírovala většina větších českých pivovarů, takže lze očekávat, že se k němu v nejbližší době přidají.

Už to udělal humpolecký Bernard. „Po dlouhých třech letech jsme upravili cenu sudového piva. Průměrné zdražení je zhruba o jednu korunu na půllitr,“ uvedl mluvčí pivovaru Radek Tulis. Nové ceny platí od začátku tohoto týdne a zahrnují DPH a marži distribučních řetězců.

Přesto nelze počítat s tím, že si spotřebitelé připlatí za sudové pivo Bernard přibližně korunu. „Jak se zdražení promítne do finální ceny pro koncového zákazníka, bude záviset na rozhodnutí každé jednotlivé provozovny. Většina provozoven už zdražila vůči konečnému spotřebiteli před letní sezonou,“ dodal Tulis.

Například Pivovary Staropramen, druhý největší producent piva v Česku, už zvýšily ceny od 1. července. Firma zdražila vybraná sudová a tanková piva v průměru o 2,9 procenta. Zdůvodnila to citelným nárůstem cen některých klíčových vstupů, především vody, energií i ropy.

Čtěte dále:   Kuchařky z Vysočiny o titul BernardChef

Produkci nejspíš zdraží i benešovský pivovar Ferdinand a nevyloučil to ani náchodský Primátor. Ceny naopak chtějí letos udržet Budvar nebo Svijany. Další velká skupina Heineken, do níž patří značky Krušovice, Starobrno, Zlatopramen nebo Hostan, se k vývoji cen nevyjádřila.

Zásadní otázkou je, jak se bude inflace vyvíjet. „Do konce prosince se patrně podívá k hranici šesti procent. Jak výrazně ji překročí, bude záviset především na zdražování energií, což je ale obtížné odhadnout,“ řekl hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler. Pro příští rok očekávají analytici inflaci kolem 4,5 procenta.

Prazdroj držel podle mluvčího Kováře ceny na stejné úrovni od roku 2018, aby se sektor hospod a restaurací dokázal vyrovnat se změnami, které ho postihly. „Šlo o důsledky zavedení regulací, jako jsou elektronická evidence tržeb, zákaz kouření i dopady pandemie,“ řekl. Do podpory restauračních podniků investoval za více než rok přes půl miliardy korun, a to do bezplatné výměny prošlého piva, odložení plateb hostinským nebo do obnovy předzahrádek a vybavení.

Prazdroj prodal loni v tuzemsku a v zahraničí téměř 11,2 milionu hektolitrů piva, meziročně o 4,2 procenta méně. Prodej v ČR klesl meziročně o osm procent na 6,7 milionu hektolitrů. Prazdroj je největší pivovarnickou skupinou v ČR, od roku 2017 ho vlastní japonská skupina Asahi.

Axl

25 thoughts on “Pivaře čeká další zdražování. Prazdroj si stěžuje na růst cen surovin a obalů

 1. První hláška o zdražení v Plzni přinesla skok ceny v HU někde i o 10%, tak se bojím aby 11 nestála za chvilu 40 korun 🙁

    1. Co můžeš taky od vznikající pěti koalice čekat. Pokud zruší studentské slevy tak zdraží i jízdenky.

     Jinak do hospod v Humpolci už opravdu chodit cenu nemá. Bernard má v hospodách takřka monopol a tak se různých cen moc nedočkáme.

     1. Pěkné odpoledne, dovolím si nesouhlasit. Zaprvé mi nepřijde, že by měl Bernard v humpoleckých hospodách monopol. Sám jej nejvyhledávám, chodím na Plzeň a myslím že výběr je slušný. Vaše tvrzení je asi trošku plácnutí do vody. Nebo k tomu máte nějaká data? A za druhé – i kdyby tu monopol v hospodách měl, bylo by to pro nás pivaře sice smutné, ale celkem pochopitelné a logické, jakože v HB City je nejvíc Rebel a v Opičí Rokli Poutník. Krásné odpoledne a dobrou chuť přeje Ovčan

   1. Plzeň na Baronce nemá chybu. Velice dobře čepovaná, asi nejlepší pivo v Humpíku.
    Na druhou stranu se těším na Bernard pub, kde očekávám top kvalitu z tanku, protože kvalita Humpoleckého piva je v Humpoleckých hospodách pravidelně dehonestována.

     1. Hele a neni to tím že Bernard nemá pořád dořešený parkování v centru města?? Covid je u něj jenom záminka, proč se otevření centra odkládá! To mám info přímo z pivovaru, manžel tam dělá.

     2. Tak za Covida se dnes globálně schovává všechno. Všechno možné a hlavně nemožné.

      Parkováni v Humpolci obecně je hodně velký průser. Tedy hlavně v pracovní době, kdy se z parkovacích míst pro občany stávají celodenní personální parkoviště místních firem a úřadů. A snahu to řešit nemá nikdo. Ani ta opozice.

 2. Bez parkovacího domu to v budoucnu v Humpolci nepůjde. A to je jasná realita. Bohužel tam, kde by onen dům nejvíce byl potřeba, tedy v dosahu polikliniky ho není kde postavit. Areál bývalých strojíren je rozkouskován soukromým vlastníkům. Je chybou, že za prvního popřevratového starosty nedošlo k odkoupení alespoň nějaké části v tomto areálu… Bohužel to byly roky jenom odprodávání všeho co šlo. Bez nějaké vize do budoucna. Viz. pozemek v centru města před bývalým profilem. Také kdysi městský prostor.

  Doufejme, že po komunálních volbách dojde napříč spektrem k nějaké dohodě ohledně částečného zpoplatnění parkování na náměstí.

  Co je však opravdovou tragédií je osud parkoviště před zrušeným autobusovým nádražím. Roku 2018 se pospíchalo se smlouvou na výstavbu tzv.retailových obchodů. ODS to tlačila horem dolem, týden před volbami. A nyní po třech letech vidíme ruinu bývalé haly a nikde ani obchůdek. Osud parkoviště je také zpečetěn, až možná něco někdy vyroste na tomto kdysi krásném bývalém autobusovém nádraží.

  1. parkoviste za byvalym an je stale funkcni. Mnohdy poloprazdne. Pod slovem tragedie si predstavuji neco diametralne odlisneho …

   1. To je pravda. Trágedie to je Kukrechtová Kratochvíl a Brukner ve vedení města!! A lobbista z pivovaru jako..

  1. Mnooo, a to nemáte mnooohy? Na náměstí se dá dojít odkudkoliv z Humpolce. A když tam chci zastavit já, tak se mi ještě nestalo, že bych místo nenašel. Mnooooho šťastných kroků přeji!

    1. No ale ten mnooo chudák, ktery tam potřebuje na půl hodiny zaparkovat, místo určitě i tak najde. Nicméně potřeba to parkování systémově řešit je legitimní.

     1. v okolnich ulicich je vzdycky mista 3 prdele. Vcetne dolniho namka.

 3. Jo, tam by personál mohl klidně dlouhodobě parkovat. Hodina na námku zdarma, pak každá další za 30. Jistě by se to zlepšilo a město by navíc něco vidělalo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Na Pelhřimovsku chybí policisté, v celém kraji dohromady pětasedmdesát

Čt Říj 21 , 2021
Na Vysočině chybí sedmdesát pět policistů. Potvrdila to policejní mluvčí Dana Čírtková. „Určité podstavy v současné době máme prakticky na každém obvodním oddělení, případně dopravním inspektorátu. Také například na pohotovostně eskortním oddělení ve Velkém Beranově. Jedná se ale o jednotky policistů a tato volná místa průběžně doplňujeme v rámci cíleného […]

You May Like

Témata