Příčina pádu zimního stadiónu je konečně známa

Podle znaleckého posudku byl stadión, který se letos v únoru zřítil pod tíhou sněhové pokrývky, špatně a lajdácky postaven. S největší pravděpodobností tak padne obvinění na stavební společnost, která stavbu stadiónu prováděla.
Podle starosty Humpolce Jiřího Kučery nese svůj podíl na vině i TJ Jiskra, která nedostatečně prováděla stavební dozor nad postupem prací. Hrubě pak pochybila při pojištění celé stavby, když stadion nechala pojistit až na upozornění zastupitelů. Smlouva byla navíc uzavřena nevýhodně a město za zřícení stadionu obdrží pouhých půl miliónu korun.

Na základě expertizy statiků byly špatně postaveny už samotné základy stavby. V nesouladu s projektem se ukázaly být patky podpůrných sloupů, špatně byly provařeny šrouby, na stavbě chyběly některé výztuhy a zavětrávací prvky. Tuto skutečnost potvrzuje i zjištění dělníků firmy Ruchstav AR Building, jež získala zakázku na opětovné zastřešení sportovního stánku. Firma, která původně měla provést pouze nové zastřešení, bude na podkladě zjištěných skutečností zhotovovat i nové kvalitnější základy.


Jednatel stavební firmy B.C. Building z Hradce Králové, která by měla být zodpovědná za zřícení stadiónu, František Karásek však se závěry znaleckého posudku nesouhlasí a odmítá nést na celé záležitosti jakýkoliv podíl viny. Podle jeho slov došlo k destrukci střechy vlivem jejího přetížení sněhem a nereagováním uživatele stadiónu na sněhovou kalamitu. Podle něj o přetížení střechy nejlépe svědčí postup destrukce. Jak popsal, nejprve se prohnuly rámy, u nichž se rozlomily šrouby a pod celou tíhou praskla sekundární konstrukce. Na hlavních vzpěrách se následně pod ohromnou tahovou silou doslova přetrhly šrouby, na něž působila síla až 60 tun. Když se takto porušil první rám, strhával s sebou v řetězové reakci další. Podpůrné sloupy držící střechu se začaly vyklánět a zkroutily se. Na tlak pod takovým úhlem a z takového směru nejsou patky dostatečně odolné.


Čtěte dále:   Píšou o Humpolci: Uzavírka v Humpolci: Objížďka pro náklaďáky je 50 kilometrů dlouhá

Na základě znaleckého posudku začala vinu zhotovitelů díla posuzovat pelhřimovská policie. Vyšetřování dosud nebylo ukončeno a nikomu nic nebylo zatím prokázáno. Prozatím probíhají výslechy osob, jež se stavby zúčastnily, a vyšetřovatel nebude do ukončení celého vyšetřování zveřejňovat žádné bližší informace. Město, které je novým majitelem stadiónu, bude sice uplatňovat náhradu škody po viníkovi, tato záležitost ale může trvat dlouhé roky. Nové zastřešení , které by mělo být hotové nejpozději  na začátku prosince, přitom vyžaduje již teď zaplacení 15 miliónů korun. Vedle pojistky přispěly na obnovu sportoviště i stát, kraj, a řada občanů a podnikatelů ve sbírkách. Většinu finančních prostředků však musel dodat městský úřad.

(Zdroj: MF Dnes)

myska

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Setkáním mistrů skončila v Humpolci letošní sezóna autokrosu

Út Říj 10 , 2006
K poslednímu závodu sezóny, konaného uplynulou neděli, se sjelo hodně jezdců ve všech kategoriích, aby předvedli divákům své umění a bojovnost, i když už se jednalo pouze o volný závod. Za typicky podzimního počasí se odehrály napínavé souboje stejně jako kdyby šlo o mistrovské body. Čtěte dále:   Ke knihám […]

You May Like

Témata