Tisková informace Městského úřadu Humpolec

11

Na městském úřadu Humpolce došlo k závažnému pracovnímu pochybení jedné zaměstnankyně, se kterou úřad ukončil pracovní poměr, trestní oznámení bylo podáno Okresnímu státnímu zastupitelství v Pelhřimově 7. září 2012.

Došlo k pochybnému a nestandardnímu postupu při převádění některých poplatků od občanů, byly vystavovány fiktivní příjmové pokladní doklady. Týká se to části poplatků za odpad a psy v období let 2009-2012.

 

Městský úřad kvůli tomuto pochybení jedince provádí kontrolu, při které žádá o spolupráci občany, byla také nařízená okamžitá inventarizace všech pokladen a jsou plánována účinná organizační opatření. Ve spolupráci s informatiky se připravují takové změny v systému, aby k podobným záměrným pochybením nemohlo dojít.

 

Konkrétní občané, kde je důvodné podezření z manipulace s doklady, budou osloveni dopisem, aby se dostavili do Ekonomického odboru městského úřadu a přinesli ukázat a ověřit doklady, které potvrzují zaplacení zmíněných poplatků. Tyto doklady se stanou svědectvím o manipulaci s předpisem v účetnictví, vyčíslená škoda bude vymáhána v rámci trestního řízení na bývalé pracovnici úřadu.

 

Podle těchto dokumentů úřad může zjistit (lze identifikovat pravé i falešné, což občan nemá možnost odlišit), zdali poplatky šly v rámci nastaveného systému do pokladny města nebo mimo systém, do neoprávněných rukou, a proto v počítačovém systému chybí. Je to velmi nesnadný a také z hlediska občanů i úřadu nepříjemný úkol.

 

Dotyčná úřednice přijímala od občanů poplatky, některým však vydávala pokladní příjmový doklad, který nebyl vystaven v informačním systému Radnice VERA. Příjmový pokladní doklad z uvedeného informačního systému zkopírovala do textového editoru, kde vyplnila veškeré náležitosti příjmového dokladu tak, jak bylo předepsáno, čísla pokladního deníku byla však již použita u jiného poplatníka, číslo bylo proto duplicitní a slovy uvedená výše poplatku začínala malým písmenem, což systém VERA neumožňuje, to posléze pomohlo usvědčit neoprávněné jednání. Takto zaplacený poplatek nebyl však úřednicí vždy správně zanesen do informačního systému jako uhrazený, úřednice prováděla v systému neoprávněná storna předpisů u některých poplatníků, takže se jejich salda nejevila jako nedoplatky, neoprávněná storna však neprovedla u všech takto platících občanů. Poplatky si ponechala pro vlastní potřebu, systém však i díky její úmyslné chybě všechny poplatky ošizených občanů neměl a vykazoval je jako dlužníky.

 

V době červencové dovolené převzala za záměrně manipulující pracovnici tuto agendu jiná úřednice stejného pracoviště městského úřadu, která skutečným i domnělým dlužníkům začala rozesílat upomínky. Když se občané dostavili na úřad, byla u některých zjištěna falešná potvrzení o zaplacení, která však v systému VERA chyběla. Prozatím se jedná o zpronevěřenou částku několika stovek tisíc korun, v průběhu vyšetřování se výše částky může ještě změnit.

 

Úřad města Humpolce se omlouvá všem občanům, že k této politováníhodné události vůbec došlo a že lidem může způsobit nepříjemnosti i časovou ztrátu. Prosíme však občany o spolupráci, protože věříme, že vyřešení celé této záležitost je v zájmu celého města.

 

Pro případné dotazy občanů je vyčleněna telefonní linka č. 565 518 140 a 565 518 143 a e-mailová adresa jaromira.vesela@mesto-humpolec.cz nebo lenka.cerna@mesto-humpolec.cz.

 

Městský úřad děkuje za vstřícnost, trpělivost a spolupráci všech oslovených občanů.

 

V Humpolci dne 7. září 2012

Mgr. Jiří Kučera v.r.                                                     Mgr. Jiří Fiala v.r.

starosta města                                                            tajemník MěÚ

zdroj: www.mesto-humpolec.cz

Petr

11 thoughts on “Tisková informace Městského úřadu Humpolec

 1. Docela by mě zajímalo,co dělala a jak dělala svoji práci určená kontrolní skupina po celé 3 roky,přeci inventarizace se dělá minimálně každý rok a jestliže systém vykazoval dlužníky,tak na uvedenou sumu(několika stovek tisíc)jich muselo být požehnaně a nikdo na nic nepřišel?Miruna

  1. Uvedená paní,která to údajně brala pracovala v kontrolním výboru kdysi jako zapisovatelka tuším v letech 2000-2002

   1. to, že někdo nezaplatí, na to není určitě třeba dělat inventura, to si hned může nadřízený zjistit v programu.. jenomže dlužníci jsou uplně normální věc.. Když teď půjdu a nezaplatím popelnice, tak to přece není problém úřednice.. Ta mi může poslat upomínku a já zase nezaplatím a co? Jelikož tady neexistuje pořádný zákon, můžu neplatit až do aleluja..

    1. Tak prý k podobnému závažnému trestnému činu došlo tento týden i v instituci, která taktéž sídlí v budově MÚ Humpolec. Ví o této kauze někdo něco víc ?

     1. Je to KB a je to prý také pořádná rána. To se nám tedy v té budově v poslední době dějí věci !

     2. Řekl bych tak kolem třicítky,ale hlavně,takovej balík nevím co tím sledovala.Rozhodně byla za vodou.Opět se potvrdilo to o těch ,,mlýnech,,.Miruna

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

OPĚT ZAČÍNÁME S KURZEM ANGLIČTINY PRO PŘEDŠKOLÁKY

Pá Zář 7 , 2012
Jazykové centrum při Střední škole informatiky a cestovního ruchu v Humpolci opět otevírá kurz výuky anglického jazyka pro děti od 4 let. Úvodní informační schůzka pro rodiče přihlášených dětí proběhne 10. 9. 2012 od 15. hodin v budově školy. Setkání se uskuteční v 1. patře, v učebně č. 6. V […]

You May Like

Témata