V Humpolci si budete moci koupit čerstvé mléko z farmy – z automatu

8

Na Vysočině, která je největším producentem mléka v zemi, se do měsíce objeví mléčné automaty. První stroje, které umožní prodávat čerstvé mléko z farem v obchodech, budou umístěny nejdříve v Pelhřimově a v Humpolci. Přímým prodejem mléka si chtějí zemědělci vylepšit tržby, protože ceny, které jim platí mlékárny, jsou pro ně řadu měsíců ztrátové. Další rozšíření automatů bude záviset na zájmu z řad zákazníků. Litr čerstvého mléka by měl stát 13 – 15 korun.

Prodej čerstvého mléka v obchodech umožnila vyhláška platná od letošního jara. Předtím ho mohli farmáři prodávat pouze lidem ze dvora. Automat stojí asi 120 000 korun, vejde se do něj 200 litrů mléka. Lidé si ale budou muset doma mléko převařit. Podle farmářů bude i tak chutnější a výživnější než z obchodu, protože z něj nebude odebrána smetana ani jiné složky. Chtějí tak poukázat na to, že mléko, které si lidé kupují v tetrapaku, není to mléko, které oni vyrábí. Z čerstvého mléka si lze doma udělat jogurt i tvaroh nebo z něj sebrat smetanu, z koupeného pasterizovaného mléka něco takového nejde.


V jednom z humpoleckých obchodů plánuje umístit automat farma Květy Mošnové z Vystrkova, která chová 50 krav. Školní statek v Humpolci chce také v nejbližší době nabídnout lidem ve svém obchodě čerstvé mléko, prodávat ho ale bude v lahvích. O nákupu automatu zatím neuvažuje.


V Pelhřimově bude zprovozněn automat počátkem října. V tomto termínu se ve městě otevře nové obchodní centrum, vzniklé z bývalé textilky Alfatex. Farma Rynagro a.s. z Rynárce, chovající 260 krav, tam bude mít přímo svoji prodejnu.


 


Pozn.


Vysočina je největším producentem mléka v ČR, na republikové výrobě se podílí více než 16 procenty. Za první letošní pololetí chovatelé v kraji dodali do mlékáren 228,8 milionu litrů.

Čtěte dále:   Humpolecké Velikonoce 2024


(Zdroj: ČTK)

myska

8 thoughts on “V Humpolci si budete moci koupit čerstvé mléko z farmy – z automatu

 1. velmi dobrý nápad s těmi automaty.
  je také skvělé,že vláda předsedy Fischera letos obnovila dotaci pro školní mléko,kterou ten frajer Topolánek loni zrušil.

  1. To je opravdu skvely napad – neco takoveho tu melo byt davno. Kdyz muzou byt obchody,kde se prodava pouze pecivo a zakusky,tak proc by nemohly byt i male mlekarny?! Jen houšť!

  2. Jakejpak frajer? Staci se podivat jak s tim dotovanym mlikem a jogurtama nakladaji zamestnanci skol. Treba v ZS Senozaty mistni udrzbar skoly rozprodava tyto ,,naturalie pro mladez“ lidem z vesnice o 2 koruny draz nez tolik, co by zaplatily deti. Takze je pak vsemi oblibeny a jeste na tom neco trhne.

   1. To ale je už o něčem jiném. Tady by měl v tomto případě zakročit jiný orgán a toto jednání prošetřit. Nicméně Topolánkova sqadra modrých ptáků nadělala tokovýchto „omylů“ nespočet. A ještě se cítí dotčeni, žeč si lid dovolil proti nim „vyskakovat“. J.Š.

     1. Tento projekt má trochu otazníků.
      Jak se bude odvážet nespotřebované mléko,cena podobné mašiny je asi 200tisíc.Je otázkou,zda Humpolec bude dost silným trhem pro podobný prodej.

      K školnímu mléku mohu říci,že je v pořádku dotace ze strany státu i EU.
      Pokud máme na vojenské mise,pak máme i na tu trochu mléka do škol

     2. Vy, jenž zde oslovujete pisatele soudruhu, že tento příspěvěk nepíšete v pracovní době a ze služebního PC? Když umíte tak hezky citovat bolševika….

     3. No budeš se bolševiku divit,ale píšu to ze své kanceláře a svého PC,závidíš viď,to vám vždy šlo nejlíp..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Ježci pomoc člověka ještě nepotřebují

Út Zář 22 , 2009
Již v těchto dnech přinášejí lidé ochráncům přírody ježky s odůvodněním, že nepřežijí zimu. „Tato pomoc může v mnoha případech spíše uškodit,“ varuje Pavel Koubek ze sdružení Zelené srdce. Čtěte dále:   Humpolec bude mít brzy novou koalici i starostu, rozhodovat se má ve středu

You May Like

Témata