V Humpolci začne stavba komunitního centra

15

Jak bude vypadat nové polyfunkční komunitní centrum, které začne v květnu letošního roku vznikat na místě současné budovy u kina na Havlíčkově náměstí v Humpolci, se ve středu 27. března podrobněji dozvěděli ti, kteří dorazili na veřejnou prezentaci se zástupci města i s autory architektonického řešení a projektu. Součástí besedy byla také prohlídka prostor a přiblížení, jak se po kompletní rekonstrukci promění.

 

 
 

Centrum bude po opravě sloužit humpoleckým spolkům a kulturním i společenským akcím komornějšího charakteru. Stavební práce skončí na podzim příštího roku.

 

Potřebu vybudovat ve městě chybějící zázemí a sál pro pořádání akcí klubového typu vyslovila komise školství, kultury a sportu, jež je poradním orgánem rady města, v roce 2015. „O rok později představil Ing. arch. Martin Franěk z jihlavského Atelieru Penta architektonické řešení přestavby budovy u kina na Havlíčkově náměstí na polyfunkční komunitní centrum. V roce 2017 pak vznikl projekt rekonstrukce, jehož autorem je Ing. Miloslav Beran. Tehdejší radní i zastupitelé města se záměrem souhlasili,“ připomněla místostarostka Humpolce Mgr. Alena Kukrechtová. Veřejnou soutěž na zhotovitele stavby vyhrála humpolecká firma Status Stavební, a.s.

 

Oprava objektu o třech nadzemních podlažích bude vzhledem k rozsahu prací časově náročnější. Stavební práce budou hotové na podzim příštího roku, přičemž je předpoklad, že ladění interiérů související s instalací nábytku a vybavení skončí se začátkem roku 2021. Po dobu rekonstrukce nebude pro chodce na Havlíčkově náměstí platit žádné výrazné omezení. Návštěvníci kina ale letos musí počítat s dvouměsíční pauzou během letních prázdnin, kdy je třeba promítání kvůli opravám přerušit. „Práce zahrnují přestavbu vnitřních prostor, nový plášť, novou střechu a zajištění bezbariérového přístupu,“ zkonkretizoval humpolecký místostarosta Ing. Vlastimil Brukner. Jak na veřejné prezentaci zmínil architekt Martin Franěk, při návrhu nového vzhledu budovy myslel také na to, aby opravený objekt vzhledově ladil k již opraveným stavbám v bezprostředním okolí a aby zároveň lákal kolemjdoucí k zastavení nebo i posezení v sousedním veřejném prostoru.

 

Nové polyfunkční komunitní centrum bude sloužit aktivitám humpoleckých spolků, které tyto prostory dosud využívaly. Zázemí tam najdou i sociální služby či další zájemci o kulturní nebo společenské vyžití. „Účastníci veřejné prezentace měli možnost prohlídky stávajících prostor s inženýrem Miloslavem Beranem, který jim přímo na místě přiblížil ty nejzásadnější změny. Co se týče samotného vybavení centra, budeme jej po stavebních úpravách ve spolupráci s Městským kulturním a informačním střediskem podle potřeby doplňovat tak, aby zde vzniklo funkční a reprezentativní zázemí pro kulturní a společenskou činnost,“ podotkl starosta Humpolce Karel Kratochvíl. V budově vznikne také sál s maximální kapacitou sto deset diváků, kde bude možnost pořádat koncerty, divadla, přednášky i besedy.

 

Projektant Miloslav Beran zároveň vysvětlil, jak bude z hlediska akustiky možné, aby se v novém centru souběžně konalo více aktivit. „Část stěn bude mít akustický podklad a počítáme i s úpravou skladby podlah, aby se uživatelé centra navzájem nerušili,“ odpověděl na dotaz z řad účastníků prohlídky prostor. I v této souvislosti je v plánu také koordinace souběhu akcí.

 

Stavba polyfunkčního komunitního centra je v pořadí druhou největší investicí pro letošní rok. Rozpočet počítá s částkou dvacet milionů korun, přičemž v roce 2020, kdy budou práce pokračovat, se předpokládá s částkou deset milionů korun. „Máme podanou žádost o dotaci, která může činit až sedm milionů korun. Zatím vyčkáváme, zda uspějeme,“ doplnila Alena Kukrechtová.  

Vizualizace_Komunitní centrum

Vizualizace polyfunkčního komunitního centra. 

Komunitní centrum

Místostarostka Alena Kukrechtová na setkání přiblížila historii záměru vybudovat ve městě polyfunkční komunitní centrum. „Iniciativa vznikla proto, že takové zázemí pro kulturní a společenské akce potřebujeme. Budova si opravu zaslouží a my se těšíme na to, až bude naplno využívaná,“ dodala. 

Komunitní centrum 3

Architektonické řešení budovy představil na veřejné prezentaci sám autor – architekt Martin Franěk z jihlavského Atelieru Penta. 

Komunitní centrum 2

Budoucí podobu interiéru centra popsal při prohlídce současného objektu projektant Miloslav Beran. 

 
Zodpovídá: Mgr. Aneta Slavíková

Petr

15 thoughts on “V Humpolci začne stavba komunitního centra

   1. Za 30 mil je to totální nesmysl. To vychází 50 tis za metr čtvereční ! A to je jen oprava. Za 30 tis na metr se dá postavit nová stavba ve velmi dobrém provedení.

    1. Zklamu Vás. Náklady ve stavebnictví vzrostly za poslední tři roky o celkem zhruba 21%. Vámi zmiňovaná cena byla na m2 rodinného domu kolem roku 2008, dnes činí cca kolem 35-37 tis./ m2. Navíc se jedná o průměrný až nižší standard, nikoliv nadstandard.
     V Jihlavě se dnes staví m2 bytu kolem 43 tis./m2.
     V tomto konkrétním případě se jedná o relativně malý objem, avšak konstrukčně/ technologicky složitější – cena odpovídá.

     frrrr

     1. Tady jde spíš o to, že investice bude vždy ztrátová. Dokonce si dovoluji tvrdit, že i provoz bude ztrátový. Žádný soukromník by do takové investice nešel, ono je asi něco jiného investovat peníze daňových poplatníků nebo svoje peníze…

     2. To je celkem zjevné. Většina veřejných investic není o zisku. Oprava silnice, postavení kruháku nebo dětského hřiště toho taky moc nevydělá a soukromník by to asi nefinancoval.

     3. Mylíte se v Humpolci se v současné době jedno multifunkční centrum dodělává a to prosím ze soukromých peněz. Jsem přesvědčen , že město utrácí zbytečně 30 milionů a ještě k tomu bez pořádné architektonické soutěže, která by byla Humpolci ctí ( nic proti arch Frankovi).

     4. Budou v tomto novém komunitním centru i místnosti,kde by mohly městské spolky či politické strany mít i schůzi? Byly by potřeba..

     5. Pane Fraňku, jste trochu mimo mísu. I dnes lze postavit m2 velmi kvalitního bytu kolem 25 tis, když nepočítám pozemek. To ale investorem nemůže být obec nebo stát a nebo nenasytný developer. Ale opravdu to jde !

   2. jen at tecou prachy nekomu do kapsy neco sem neco tam to se strati …hlavne kdyz Nas novy starosta posloucha ml Ryznera ten to umi kecat do foroty … … a neco by bylo potreba zbourat a postavit nejaky paskvil za x milionu a nekde neco prekopat a zuzit a za dva mesice to opet prekopat a sparavovat 3 mesice ……

 1. zase nejake neci si loby a penize jen tecou jak je to v Humpolci bezne … z Humpolce stava becka skorumpovalosti .. jen ty ulice jak se meni ve sracky kde se nevejdou dve auta …….nikde to neni jen tu … dekujem za vsechny obcany mesta Humpolec …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Humpolecké Rákosníčkovo hřiště vyroste ve Lnářské ulici

St Dub 3 , 2019
Ještě před Velikonočním pondělím se Humpolec dočká Rákosníčkova hřiště, které obyvatelé během února vybojovali ve veřejné hlasovací soutěži společnosti Lidl.

You May Like

Témata