Zdechovský bude s premiérem Sobotkou řešit kompenzace pro obce v okolí Želivky

Brusel/Praha – Ve středu 18. března se v Bruselu setkal europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD). Tématem jednání budou finanční kompenzace obcím v okolí vodní nádrže Švihov (též řečená Želivka).

Starostové požadují, aby z vybrané částky za vodu z Želivky, což je ročně 380 milionů Kč, šlo alespoň 10 % zpět do regionu na opatření vedoucí k rozvoji regionu.

Kompenzace pro obce podporuje i hejtman Vysočiny Běhounek

V pondělí 16. března hovořil Zdechovský v Jihlavě s hejtmanem Kraje Vysočina Jiřím Běhounkem právě také o pomoci obcím v okolí Želivky. „Jsem rád, že pan hejtman kompenzace podporuje a návrh starostů podpořil,“ uvedl po jednání Zdechovský.

S požadavky obcí v regionu Želivky seznámil Tomáš Zdechovský také ministra zemědělství Mariana Jurečku a také ministryni pro místní rozvoj Karlu Šlechtovou.

Starostové sepsali požadavky a žádají řešení

Starostové požadují přepracování ochranných pásem kolem nádrže a opatření v pěstování zemědělských plodin, pozemkové úpravy, dále podporu ekologického zemědělství např. včelařství, zahradnictví, lesní školky apod., také podporu výstavby a opravy stávajících čističek odpadních vod v malých obcích a přísnější povolování bioplynových stanic. Dalším z požadavků je příspěvek na výstavbu zázemí obcí a osad za účelem zpříjemnění života v obcích dostavbou dětských hřišť a sportovního zázemí a kompenzovat tak omezení obcí. V neposlední řadě starostové požadují zlepšení vybavení dobrovolných hasičů z důvodů špatné dostupnosti v těchto regionech.

Eva Fruhwirtová

Petr

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Next Post

Konvoj americké armády pojede na konci března do Prahy po dálnici D1

Čt Bře 19 , 2015
Řidiči na dálnici D1 budou mít 30. března zřejmě velmi zajímavou podívanou. Po vysočinském úseku dopravní tepny pojede konvoj amerických vojáků s různými typy armádních vozidel. Žádné dopravní komplikace by podle ministerstva obrany způsobit neměl. Vojáci se přes naše území dostanou na domovskou základnu v Německu.

Témata