Zoufalý mladý los na Vysočině: Tři dny zkoušel u Humpolce přejít dálnici

Dálnice zastavila cestu mladého losího býka. Ten se u Humpolce na Pelhřimovsku tři dny marně pokoušel »dé jedničku« přejít. Ochránci zvířat ho nakonec museli uspat.

„Migroval na jih Čech do oblasti Třeboňska a Šumavy v okolí Lipna,“ uvedl zoolog Aleš Toman, který v rámci mezinárodního projektu ConNat vytipovává na Vysočině nebezpečná místa pro přechody velkých zvířat, jako jsou losi, jeleni, rysi, vlci a medvědi. Na jihu Čech by měla nyní žít zhruba dvacítka losů. „Jsou to zvířata pocházející z Pobaltí a Polska, která mají geneticky po generace zakódováno vyrazit na jihozápad Evropy,“ vysvětluje Toman. Tři dny marných pokusů donutily ochranáře zoufalé zvíře uspat narkotizační střelou. „Losa jsme naložili na traktor a pod dálnicí odvezli na druhou stranu. Když se probudil, pokračoval směrem na Kardašovu Řečici. Naposledy byl pozorován na Třeboňsku, pak se nám ztratil,“ popisoval další cesFoto Aha! – Václav Hlaváč tu zvířete zoolog Toman.

Dálnice, silnice i koleje

Nepřekonatelné bariéry pro migrující velkou zvěř vytvářejí především dálnice, některé silnice první třídy a železnice. Jen na Vysočině je vytipováno 26 kritických míst, která velkým zvířatům brání v jejich migraci za účelem se dále rozmnožit. „Navrhli jsme na nich různé typy opatření prostupnosti těchto kritických míst,“ informoval Aha! náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast lesního, vodního a zemědělského hospodaření Lukáš Vlček.

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Poesiomat nejen k výročí Jana Zábrany a I. M. Jirouse

Po Kvě 31 , 2021
Slavnostní odhalení poesiomatu za účasti otce tohoto vynálezu Ondřeje Kobzy.

You May Like

Témata