Dubčekova nehoda zůstává zahalena tajemstvím

Ani patnáct let po tragické autonehodě Alexandra Dubčeka u Humpolce nejsou rozptýleny nejasnosti a záhady, které nehodu od počátku provázely. Opakované vyšetřování sice dospělo k závěru, že nehodu způsobilo porušení dopravních předpisů, přesto spekulace o zavraždění Dubčeka neustávají.

Nehoda vládního BMW, v němž Dubček jel a smrtelně se zranil, se stala 1. září 1992. Za volantem seděl Ján Rezník, tehdy řidič federální služby, která se starala o ústavní činitele. Dubčekův přítel a blízký spolupracovník Ivan Laluha si nejvíc sliboval právě od svědectví řidiče, ten však využil práva nevypovídat. Laluha se domníval, že během sedmi let od uzavření případu se přihlásí nový svědek, kterého tíží svědomí, a řekne celou pravdu, k tomu však dosud nedošlo.


Před devíti lety vyšla kniha právníka Liboslava Leksy „Tragédie na 88. kilometru“. Autor přišel s tezí, že Dubček se stal obětí vrahů z KGB. Vůdce reformního hnutí během Pražského jara prý měl v době následující po nehodě svědčit v Moskvě o kriminální činnosti sovětské tajné policie. Ve své knize pokládá i otázku, proč se po nehodě nenašla Dubčekova aktovka s důležitými dokumenty o obsazení Československa v srpnu 1968. Leksa dále upozornil, že 1. září 1992 zavraždili nájemní vrahové ve vile na předměstí Varšavy Piotra Jarosewicze, bývalého polského premiéra, který se v téže věci chystal na výslech do Moskvy.


Dubčekova syna spíše než nejasnosti kolem autonehody trápí, co následovalo. Nechápe, proč jeho otce převáželi až do Prahy, když nedaleko byla světoznámá brněnská neurochirurgie. A když už ho převezli do Prahy, proč se dostal na oddělení, které neléčí zlomeniny páteře, a proč nebyl navzdory slibům přemístěn. Dubčekova rodina a jeho přátelé několik let usilovali o došetření případu. Žádali společnost BMW o expertizu havarovaného vozu, ale pražské úřady s tím nesouhlasily. Vozidlo zkoumali odborníci z ČVUT a potom je zlikvidovali.Trestní oznámení podali svého času zástupci Sociálnědemokratické strany Slovenska, jejíž byl Dubček členem. V únoru 2000 oznámilo ministerstvo vnitra, že vyšetřování bylo uzavřeno s výsledkem, že Dubčekovu smrt nikdo nenaplánoval a havárii nikdo nezinscenoval – způsobilo ji nedodržení dopravních předpisů.

Čtěte dále:   Pivní sudy létaly vzduchem. Podívejte se, co se dělo na pouti v Píšti

„Dali to do šuplíku,“ konstatuje syn Pavol Dubček.


(Zdroj: http://www.tyden.cz/)


 

myska

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Z deníku policie

Pá Lis 2 , 2007
Poslední černé události v Humpolci Čtěte dále:   Společně tvoří i hrají Člověče, nezlob se. V SeneCura SeniorCentru Humpolec se propojují generace

You May Like

Témata