Humpolec vyhlíží potíže v dopravě, ŘSD hodlá opravovat průtah městem

Ředitelství silnic a dálnic se připravuje na jednu z nejzásadnějších rekonstrukcí letošního roku. Opravit by chtělo takřka celý průtah Humpolcem po silnici 34. Práce jsou naplánované na druhou polovinu roku a dělníci je provedou za provozu. Řidiče přesto čekají velká omezení.

Oprava se bude týkat úseku začínajícího křižovatkou na Vilémov pod rozkošským kopcem na příjezdu od Havlíčkova Brodu. Protáhne se až ke kruhovému objezdu na křižovatce s Okružní ulicí. Celkem by podle Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) mělo jít o 1 351 metrů.

„Provedená diagnostika ukázala, že stávající vozovka vykazuje řadu poruch v podobě trhlin, vysprávek nebo značně poškozených okrajů vozovky,“ uvedl Martin Buček z tiskového odboru ŘSD.

Kvůli neutěšenému stavu povrchu vozovky čeká průtah Humpolcem ve druhé polovině roku velká rekonstrukce.

Jak dále dodal, vyměnit se musí dvě hutněné asfaltové vrstvy v celé šíři vozovky. K tomu se přidají lokální opravy na odfrézovaném povrchu a ve vytipovaných úsecích i sanace okrajů vozovky až do šíře jednoho a půl metru. Ta bude spočívat ve výměně všech tří asfaltových vrstev i jejich podkladu.

„Upravíme i plochy stávajících ostrůvků z kamenných kostek a dlažbu vnitřního prstence okružní křižovatky. Vyčistit se musí odvodnění komunikace a v úseku bez obrub obnovit nezpevněné krajnice,“ doplnil Buček s tím, že obnoveno bude také vodorovné dopravní značení.

Vedení města s opravou počítá už delší dobu

„Komunikace opravdu není v dobrém stavu. Je to už řada let, kdy byla opravována naposledy,“ souhlasí s plánem ŘSD i humpolecký starosta Karel Kratochvíl.

„O opravě víme, byla v dlouhodobém plánu ŘSD. Už v minulosti nám bylo řečeno, že na průtah naším městem se dostane, až skončí modernizace dálnice. Počítáme s tím,“ podotkl starosta jedenáctitisícového města.

ŘSD už vyhlásilo výběrové řízení na zhotovitele opravy. Obdrželo šest nabídek, v současné době je vyhodnocuje a kontroluje, zda odpovídají zadávací dokumentaci.

Po průtahu projede 12 tisíc aut denně

Po tu dobu se řidiči budou muset smířit s podstatnými omezeními. Vozovka se bude opravovat po polovinách a za provozu. Jezdit se ovšem bude kyvadlově, provoz budou řídit semafory. Podle Bučka se tak bude dít v několika etapách, přičemž by délka omezených úseků neměla přesáhnout 450 metrů. ŘSD neplánuje vyloučit místní ani tranzitní dopravu.

„Očekáváme velké komplikace. Průtahem městem denně projede 12 tisíc aut. Omezení a kyvadlový provoz se při takovém množství musí projevit,“ podotkl Kratochvíl. „Snad to ale nebude v kombinaci s dalšími opravami ve městě znamenat pro Humpolec dopravní kolaps,“ poznamenal.

Silnice 34 patří k nejvytíženějším na celé Vysočině. Je jednou z nejdůležitějších příjezdových komunikací k dálnici D1. Využívá ji celé Havlíčkobrodsko a další na sever a východ navazující okresy, je i důležitým tranzitním tahem.

„ŘSD zvolilo správnou formu opravy. Nedovedu si představit, že by tak důležitá silnice, která prakticky nemá alternativu, musela být zcela uzavřena,“ pravil humpolecký starosta.

Časem přibude kruhový objezd i stoupací pruh

Rekonstrukce průtahu je teprve předzvěstí dalších zásadních úprav, které tuto silnici čekají v dalších letech. Vedení města už se s ŘSD domluvilo na stavbě druhé okružní křižovatky, nahradí současnou širokou křižovatku na Vilémov a do centra. Součástí stavby bude i rozšíření vozovky směrem na Rozkoš a doplnění stoupacího pruhu pro pomalá vozidla.

„Předpokládaný termín výstavby je v roce 2025. Samozřejmě bude ale další postup záviset na tom, zda bude centrální komise souhlasit s předloženým záměrem projektu,“ už dříve informoval Martin Buček. Odhadované náklady se v současné době pohybují kolem 57 milionů korun.

Zdroj: https://www.idnes.cz/jihlava/zpravy/doprava-uzavirka-omezeni-rekonstrukce-prutah-humpolec-rsd-vysocina.A220613_669307_jihlava-zpravy_mv

Čtěte dále:   Lepší ochrana před povodní: v Humpolci přibyla čidla, srážkoměr i hlásiče

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Farmářské trhy

Út Čvn 14 , 2022
Pátek 17.06.2022 08:00 Čtěte dále:   Krize na humpolecké radnici: ANO vypovědělo koaliční smlouvu, z jednání s opozicí ale vycouvalo. Město zůstává bez starosty

You May Like

Témata