Na dálniční piráty dohlédli policisté

Během pouhých tří hodin zjistili policisté na dálnici ve dvou úsecích s omezeným provozem pětatřicet přestupků.

Modernizace dálnice D1 pokračuje podle plánu a v současné době jsou v téměř 93 kilometrů dlouhém úseku, který mají na starosti policisté z Dálničního oddělení ve Velkém Beranově, dva úseky, ve kterých je výrazně omezený provoz. V obou opravovaných úsecích je stanovena nejvyšší povolená rychlost na 80 kilometrů v hodině. Při přejíždění do omezení je rychlost stanovena dokonce na 60 kilometrů v hodině. Přesto ji řidiči často nerespektují a pak dochází ke zbytečným kolizím, které mají za následkem tvorbu kolon. Na neukázněné řidiče, kteří způsobí v opravovaném úseku dopravní nehodu, pak doplácejí všichni ukáznění řidiči, které zastavený provoz na dálnici nebo popojíždění v kolonách zbytečně zdržuje.

V úseku mezi Větrným Jeníkovem a Jihlavou a mezi Lhotkou a Velkou Bíteší jezdí veškerá doprava pouze v jednom jízdním pásu, a to režimem 2+2 zúžené jízdní pruhy v každém směru jízdy. V místě je dopravní značkou s dodatkovou tabulkou doporučena střídavá jízda. Dálniční policisté proto těmto úsekům, kde vzhledem k výraznému zúžení jízdních pruhů mohou hrozit častější kolize, věnují v rámci běžného výkonu služby maximální pozornost.

Právě na tyto dva úseky byla zaměřena mimořádná dopravně bezpečnostní akce, která se konala v pondělí 4. srpna v době od 8 do 11 hodin. Do akce bylo na tyto dva úseky nasazeno osm policejních hlídek, které kontrolovaly řidiče, zdali dodržují pří jízdě těmito úseky nejvyšší povolenou rychlost a zdali respektují dopravní značení.

Během tří hodin policisté zjistili celkem 35 dopravních přestupků a většinu z nich vyřešili v blokovém řízení na místě. Nejčastěji řidiči překročili nejvyšší povolenou rychlost právě v opravovaných úsecích. Jeden řidič projížděl měřeným úsekem rychlostí 131 kilometrů v hodině, několik dalších řidičů projíždělo úsekem rychlostí vyšší než 115 kilometrů v hodině. Další zjištěné přestupky se týkaly nerespektování dopravního značení, kdy řidiči nákladních vozidel využívali k jízdě levý jízdní pruh i přesto, že jim to dopravní značka zakazovala, osm přestupků se týkalo nepoužití zádržných systémů při přepravě dětí, jeden řidič při jízdě telefonoval a jeden neměl v pořádku technický stav svého vozidla. Podobné akce budou na dálnici D1 ještě pokračovat.

Včera časně ráno, tedy ještě před vyhlášením dopravně bezpečnostní akce, policisté na dálnici D1 zastavili řidiče, který v místě, kde je stanovena nejvyšší povolená rychlost na 60 kilometrů v hodině projížděl rychlostí 147 kilometrů v hodině. Tak velké překročení rychlosti nebylo možné vyřídit na místě uložením blokové pokuty. Policisté proto tento přestupek zadokumentovali a oznámí jej příslušnému správnímu orgánu k vyřízení do správního řízení.

Dosavadní zkušenosti policistů, kteří dohlížejí denně na bezpečnost a plynulost silničního provozu na dálnici D1 ukazují, že se většina řidičů chová při průjezdu opravovanými úseky ohleduplně, dodržuje nejvyšší povolenou rychlost i režim střídavé jízdy. Jsou ale na dálnici stále řidiči, kteří pravidla nedodržují a pak komplikují cestu všem ostatním.

V případě, že se v úseku s omezeným provozem stane bagatelní nehoda, řidiči jsou operačním důstojníkem, který jejich oznámení přijímá, poučeni, aby pokud je jejich vozidlo pojízdné, sjeli na nejbližším sjezdu nebo přejeli na nejbližší parkoviště. Tam se za nimi dostaví policejní hlídka a nehodu zadokumentuje. I přes toto poměrně rychlé řešení, v místě střetu vždycky dojde ke vzniku krátké kolony.

Horší situace nastává, když jsou havarovaná vozidla nepojízdná nebo při střetu dojde k újmě na zdraví a na místo musí vyjet zdravotnická záchranná služba či na dálnici u nehody přistává vrtulník letecké záchranné služby. V takovém případě je provoz na dálnici D1 v daném směru zcela zastaven a řidiči stojí v kolonách. Problémy pak vznikají také s odtahem havarovaných a nepojízdných vozidel, která po nehodě tvoří překážku silničního provozu. I pro tento účel už musela být dálnice několikrát zcela uzavřena, neboť odtahové vozidlo se k místu mohlo dostat z nejbližšího nájezdu pouze nacouváním k místu jízdou v protisměru

Kromě kontroly řidičů v úsecích s omezeným provozem včera u dálnice D1 pracovali také policisté-specialisté z Kamion týmu, kteří kontrolovali pomocí speciálních vah, zdali po dálnici neprojíždějí přetížené kamiony. Při včerejší kontrole žádné výrazně přetížené kamiony nezjistili. Policisté se ale zaměřovali také na kontrolu řidičů nákladních vozidel, zdali dodržují bezpečnostní přestávku a dobu jízdy a zdali mají vozidla v řádném technickém stavu. Právě unavení řidiči kamionů patří velice často mezi viníky dopravních nehod

5.8.2014

zdroj: www.i-vysocina.cz

Petr

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Next Post

8. ročník Festivalu ve dvoře - již tento víkend!

Čt Srp 7 , 2014
Akce se uskuteční tuto sobotu od 17:00 v Mladých Bříštích u Humpolce

Témata