Pondělní podcast ČR: Humpolec je teď možné vidět i z výšky. Místní pivovar udělal rozhlednu ze svého komína

Na Humpolec, město na Vysočině, kam se podle filmového příběhu odstěhoval Hliník, se zájemci nově mohou podívat i z výšky. Nová rozhledna vznikla na komíně místního pivovaru, který stojí v centru města. Vyhlídkový ochoz je ve výšce 33 metrů a uvidíte z něj nejen Humpolec, ale i hrad Lipnici nebo vrch Melechov, který se tyčí nad známým vodáckým centrem Stvořidly.

„Tato rozhledna je obestavěná kolem komína,“ říká mluvčí pivovaru Radek Tulis a dodává, že komín je plně funkční a slouží pivovaru. Rozhledna je z ulice přístupná přes karuselový vstup po zaplacení poplatku v automatu. S ohledem na klid obyvatel blízkých domů je vstup na rozhlednu omezený pouze na všední dny.

Návštěvníka čeká přesně 189 schodů, ale vyhlídka stojí určitě za to. A navíc, na horní plošině je dokonce i lavička, což na rozhlednách obvyklé nebývá. Po celém obvodu ochozu je na zábradlí připevněná jednoduchá mapka se zajímavými blízkými i dalekými cíli. „Pro zajímavost, z Humpolce k Jaderskému moři je to 642 kilometrů,“ dodává Radek Tulis.

Humpolecký pivovar má také nové návštěvnické centrum, které nabízí prostory k firemním i soukromým akcím, je tu malý kinosál, obchůdek a v neposlední řadě i restaurace s vyhlídkovou terasou.

Model pivovaru

Ve druhém patře centra se nachází expozice, které dominuje 3D model areálu pivovaru, který je vyvedený do nejmenších detailů. „Jako jsou třeba auta našich spolumajitelů,“ ukazuje s úsměvem Radek Tulis. V kinosále se promítá film o historii pivovaru. „Vzpomínky spolumajitelů pivovaru a archivní i aktuální materiály působivě sestavil herec, scenárista a režisér Jiří Mádl,“ říká mluvčí.

V návštěvnickém centru je možné domluvit si i prohlídku pivovaru s průvodcem. „Začneme na varně, to je srdce pivovaru,“ říká průvodce Zbyněk Mach a nad vyleštěnými pánvemi popisuje přesný postup výroby piva. Prohlídka pak pokračuje například do ležáckých sklepů, stáčírny piva do sudů nebo k plničce lahví. Zajímavým propojením historie a současnosti pivovaru je sto let staré točité schodiště, které vede ze dvora až do třetího patra návštěvnického centra, kde je umístěný konferenční sál.

Zbyněk Mach, průvodce pivovarem

Axl

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Zámecké vetešnictví

Po Čvn 6 , 2022
Pozvánka do jednoho ne úplně tradičního podniku. Z Humpolce necelou půlhodinu autem. Martinice u Dolních Kralovic. Otevřeno soboty a neděle 11 – 17hod.

You May Like

Témata