Takové malé zamyšlení

35

„Medializace problému týkajícího se výstavby kruhového objezdu na Tyršově náměstí přispěla ke značné politizaci celé věci,“ píše Pelhřimovský deník dne 20. srpna. „Anonymní komentáře na serveru Humpolak.cz i ty neanonymní na Facebooku sklouzávají od debaty ke stavbě k defenestračním tendencím,“ pokračuje autor Jan Cihlář ve svém článku. Osobně se mi zdá, že někdo se tu snaží hrát na strunu, která nemá znít, neboť hra se pak stává falešnou.

Již dávno jsme si odvykli starému pravidlu, že vyslovit svůj názor nahlas je něco nepatřičného, za což může být člověk kárán nebo i trestán. Dávno jsme si odvykli tomu, že je nutno pokrytecky všem uznale poklepávat po ramenou, neb jakákoli kritika je považována za rozvracení společnosti a brání pracujícímu lidu v budování světlých zítřků. A dávno jsme si odvykli móresům, že se neakceptují znalosti a zkušenosti odborníků, ale že rozhodující slovo mají ti, kteří se ocitli u moci díky stranické legitimaci.


O to více pak zaráží, že jsou v dnešní době lidé, z jejichž úst zazní věcná kritika, nazýváni konzervativci, kverulanty a dokonce jim jsou připisovány nějaké postranní úmysly, řečeno slovy humpoleckého starosty dokonce úmysly nečisté.


Poslední věta Mgr. Jiřího Kučery v reakci na výzvu „signatářů“ mě víceméně šokovala. Pan starosta se v závěru své odpovědi zamýšlí nad tím, zda načasování a v mnohém zkreslená medializace této kauzy byly vedeny čistými úmysly. Domnívám se, že nikdo v této věci nepolitikaří, ani nikdo nikoho nenabádá, komu má či nemá odevzdat svůj hlas v blížících se komunálních volbách (několik ojedinělých výkřiků je irelevantních). A ptám se, jaké jiné úmysly než čisté by mělo mít několik málo jedinců, jejichž snahou je zachránit historickou a kulturní památku Humpolce.

Čtěte dále:   Lepší ochrana před povodní: v Humpolci přibyla čidla, srážkoměr i hlásiče

Také se zamýšlím… Když už pan starosta zvolil oslovení „signatáři“, napadá mě, zda se za chvíli nedostaneme i k výrazivu „ztroskotanci a samozvanci“. To už tu totiž kdysi jednou bylo.

 


Prozatimní logo Klubu Za starý Humpolec


„Je to prostě věc zdravého rozumu, nesnažit se malá krásná města předělat na „moderní“ a tím je definitivně zbavit kouzla. Kvůli kruhovým objezdům, asfaltům a hloupě vymyšleným parkům přespolní do takového města nejezdí a patriotům to také nic nepřidá. Malé město typu Písek, Litoměřice, Žatec, Litomyšl….. Humpolec nikdy nebude (zaplať bůh!) Prahou, ani za cenu totálního zničení.“


Ing. arch. Jan Bárta, člen Klubu Za starou Prahu


 

myska

35 thoughts on “Takové malé zamyšlení

 1. Ono po pravdě je třeba si uvědomit několik věcí. Malá a krásná města, tak jak je autor zamyšlení hezky pojmenoval, jsou sice malá a krásná, ale potýkají se s nárůstem dopravních prostředků a lidí stejně, jako ta velká,nehezká. Je tedy čas od času zapotřebí udělat určité úpravy a modernizace silnic, parkovišť, zelených ploch. Aby tato místa nebyla nebezpečná. Přece jenom už po těchto místech nejezdíme s kočárem teženým koňmi a podobně. Tím samozřejmě neobhajuji výstavbu kruháče na Tyršově náměstí. To je paskvil a kdo to povolil je normální ignorant. Všimněte si prosím, jak se na stavbu spěchalo, aby se stihla ještě před podzimními volbami, protože pak už budou u kormidla jiní lidé, kteří SNAD budou poslouchat názory lidí, kteří v Humpolci bydlí a kterých se tedy tato věc bezprostředně týká. Další věcí, která nelze nezmínit je ta, že v Humpolci provádí veškeré stavební práce na silnicích a pozemních komunikacích vždy jedna a tatáž firma.
  Asi bude mít nejlepší ceny, jinak to nevidím 🙂

  1. Mluvíte mi přesně z duše! Myslím si,že je třeba respektovat díla generací před námi a jsou to většinou stavby kvalitní a dá se říct,i trvalé hodnoty. Jistě,jsou poplatná dřívějšku,ale to ještě neznamená,že když jaksi tak úplně nevyhovují potřebám dneška,hned pryč,zničit. Stačí trochu citu a ulice pozměnit tak,aby to vše,nové i staré, tvořily jednotný celek. Nejsem architektka,jem mi něco říká historie města. Že někdo potřeboval nutně uměle zakázku,protože prostě nejsou kšefty,je nabíledni.Korupce je holt všade. Takže ne nejlepší ceny,ale uměle vyvolaný kšeft pro kamaráda kamarádů. Však to známe.

   1. Nechte památky žít jen prosím vyměňte ty šílený dlažebky – potom se nedá jezdit, rámus od kol se nedá poslouchat. Jsou tu snad jiné materiály, který splňují nároky dneška.

     1. Přesně tak, všude v okolních městech dlažební kostky nevadí a že my jich v Humpolci máme !!! Prostě sem patří, mně se líbí a i když jako řidič jezdím po městě a v autě mi drnčí prakticky všechno, nevadí mi to. Protože jezdit po hnusu z živice, kterým se lepí silnice u nás se mi fakt nechce. V létě to smrdí, když je nějaký větší slejvák, pravidelně se někde vytvoří parádní kaluž nebo menší rybníček, protože to není schopné odvádět vodu. A tak dále a tak dále. Myslím, že o takové věci, jakou je kompletní přestavba Tyršova náměstí, mělo být vypsané referendum občanů. Dnes v době internetu, to není zase tak složité a ani nákladné. Měl se dát prostor občanům, aby sdělili svůj názor, aby jednání radních o této věci byla veřejná a v případě, že vznikla nějaká petice, rozhodně se o ní nemělo začít mluvit až po započetí výstavby, lépe řečeno před započetím DEMOLICE NÁRODNÍ PAMÁTKY! Plně souhlasím s signatáři petice, ale obávám se, že je již pozdě, neboť němí obyvatelé rybníků již do Humpolce připluli a jen s těží odplují :-(. Mám páni radní ještě jeden návrh na modernizaci,nebyl by dobrý nápad zbourat zříceninu hradu Orlíka a postavit tam nějaký pěkný stožár s rozhlednou? Orlík je starý, polorozpadlý, hyzdí panorama nad Humpolcem. Nějaký pěkný, moderní stožár, třeba v stylu toho Pražského Žižkovského. A těch nápadů mám víc, kdyby jste chtěli, můžeme si o nich promluvit.

     2. Nevšiml jsem si, že by probíhala DEMOLICE NÁRODNÍ PAMÁTKY.

      frrrr

 2. Trefné vyjádření,osobně si myslím,že starosta by konečně měl přiznat v tomto případě pochybení a ne tvrdit,že za nějaký čas se to bude občanům Humpolce líbit.Nu nevím,mě se takto zdevastované Tyršovo náměstí nebude líbit nikdy na rozdíl od toho jak vypadalo a dobře sloužilo!!dříve.Viz fotky na Facebooku.

 3. Všechny lidi co kritizují kruhový objezd a případně přehnaně zúženou Lnářskou chápu. Je to tragedie
  Ovšem nevšiml jsem si, že by bylo nějak před komunálními volbami ve městě živo. Nikdo moc z nespokojených nestojí jít z kůží na trh a třeba kandidovat.
  A to je základ, jestli je někdo nespokojený se starými žraloky, kteří sedí v Zastupitelstvu 2-3 období, tak musí jít alespoň volit, nebo zkusit kandidovat za nějakou stranu.

  Doufám, že už těch 7 stran co letos v Humpolci bude bojovat odtajní kandidátky.

  1. Můj příspěvek čtete,reagujete na něj a souhlasíte s ním. Nesedím s rukou v klíně, ale kandiduji za stranu TOP 09. Na kandidátce mne naleznete pod číslem 4. V případě, že věříte dobré věci a souhlasíte s názorem, můžete vesele kroužkovat. Jinak můj názor neměl být chápán jako politická předkampaň, ale pochopte, že se musím v reakci na nečinnost ozvat. Tedy jdu s svou kůží na trh a budu se snažit, aby problémy dostávaly jména a byly řešeny a aby lidé, kteří mají názor a chuť věci měnit, dostali příležitost.
   Michal Marek – kandidát za TOP 09

 4. Prosím všechny diskutující, aby nesdělovali své názory ohledně komunálních voleb pod články týkající se úpravy Tyršova náměstí. Pouze to jen podporuje domněnky, že celá kauza má politický podtext. Vaše příspěvky směřujte pod nově publikovaný článek „Komunální volby 2010“.
  Děkuji za pochopení.

 5. Vážená myško, vaše zamyšlení nad mým článkem jsem zcela nepochopil. Jako novinář jsem ve svém článku nepodával svůj vlastní názor, ale chtěl jsem nechat zaznít obě strany. Tvrzení, že medializace problému vedla i k jeho politizaci, o čemž svědčí místní komenáře i ty na facebooku, je podle mého faktem a ne hraním na vámi zmiňovanou strunu (čí? to jsem rovněž nepochopil). Mylně ve svém hezkém zamyšlení mixujete reakci starosty a ztotožňujete ji s popsáním faktu v mém článku. Za kverulanty jsem rovněž nikoho neoznačil. Šlo pouze o to čtenáři přiblížit to, že se věcná debata často přesouvá například k nařčení z korupce atd..
  Hezcký den a mnoho dalších zamyšlení

  Jan Cihlář

  1. Dobrý den, pane Cihláři, dovoluji si reagovat na váš příspěvek.
   Samozřejmě vám nikdo nevytýká, že jste ve vašem článku nechal zaznít názory obou zúčastněných stran. Proti něčemu takovému jsem nevznesla žádné námitky. Jenom se obávám, že snaha určité skupiny lidí změnit koncept úpravy Tyršova náměstí je uměle přetransformovávána na jakýsi politický boj. Ve svém článku se zmiňujete dokonce o defenestračních tendencích, myslím, že to jsou skutečně silná slova. Bohužel, že se pod články zcela mimo téma objevují názory jednotlivců, koho budou či nebudou volit, to nemůže ovlivnit ani redakce, ani lidé, kterým jde o zcela něco jiného. Autory výzvy starostovi města překlenutí problému do zcela jiných sfér rozhodně netěší a celé jejich úsilí staví do špatného světla.
   Na čí strunu hrajete (pakliže vůbec), to si musíte odpovědět vy sám. Tuto větu jsem použila v obecném slova smyslu a jedná se pouze o můj dojem (proto psáno „osobně se mi zdá“), nikoli o tvrzení. Nikde jsem vám také nepřisoudila autorství označení “kverulanti“. Tento výraz použil pan starosta ve své odpovědi na výzvu, jistě jste ji četl.
   Doufám, že jsem vám své „myšlenkové pochody“ 🙂 alespoň trochu objasnila a domnívám se, že je zcela zbytečné vést tu nějaké žabomyší války a slovíčkařit.
   Rovněž i já vám přeji hezký zbytek dne a mnoho dalších zajímavých článků.

   Michaela Pršalová

     1. Souhlasim s p. Cihlarem. Jiz nekolik let sleduji Humpolak a diskuze na nem a mam dojem, ze o politikareni zde jde v prve rade. A to se nyni pred komunalnimi volbami stupnuje. V komentarich se neustale navazite do zastupcu mesta a moc vlastni pozitivni iniciativy z vasi strany nevidim. Opravdu pouze vecne kverulanstvi. Kdyz chcete neco zmenit, jednejte a sestavte si treba kandidatku do komunalnich voleb. Mam z vas dojem, ze jedini vite jak ma vse byt, ale pouze na strankach tohoto webu. Zkuste si to v realu. Kdysi tu zaznel jeden komentar – nas by nikdo nevolil? Zkuste to. Je lepsi bojovat za sve myslenky takto nez od klavesnice. Pak take uvidite, ze nic neni jen cernobile.

      A pan Marek by si mel svoji volebni polivcicku varit jinde.

     2. Nevím, co si vaří nebo nevaří pan Marek, ale aspoň má tolik odvahy, aby pod svůj příspěvek napsal své jméno. Vy se za to své stydíte nebo co? 🙁
      M.Pršalová

     3. Polívčiku jsem si rozhodně nevařil a dokonce jsem ji ani nepřihřál. Vyjádřil jsem svůj názor a byl jsem jednou z reakci na něj upozorněn, že jsem jeden z těch, co sedí s rukou v klíně a nic nedělám. Pouze jsem onoho daného diskutujícího opravil, že s rukama založenýma v klíně nesedím a že jdu s svou kůží na trh. Toť vše. A jelikož z Vaší reakce soudím, že jste jedním z zastupitelů, nebo alespoň jedním z jejich sympatizantů tak chápu, proč jste se pod svůj příspěvek nepodepsal.
      S úctou
      Michal Marek-občan

     4. Sice mily Anoyme placate pate pres devate, ale pokusim se na Vas myslenkovy propletenec odpovedet.

      1. Pan Marek, stejne jako plno dalsich vyuziva moznost se na Humpolakovi vyjadrit. jestli tak cini jako zastupitel, kandidat, obcan …. je jedno. Humpolak dava prostor pro vyjadreni kazdemu. Pokud mate dojem, ze se v komentarich do nekoho „navazime“, tak vezte ze skladba diskutujicich se az na par stalych (ale ti se vetsinou podepisuji) prubezne obmenuje a z redaktoru se podepisuje kazdy.

      2. kandidovat nemam proc. Nejsem politik a pokud vim, nikdo z redakce tuto ambici nema. Dva zastupitele jsou cleny o.s. Humpolak, jeden se clenstvi nedavno vzdal, druhy je dlouhodobe neaktivni. Pohled zastupitelu, radnich a zamestnancu radnice na Humpolaka je negativni – prave kvuli svobodne vyjadrenym nazorum v diskusich.

      Rad bych jeste poopravil (nejen) Vas mylny nazor, ze nemohu zvenci kritizovat praci radnice, kdyz jsem si sam nevyzkousel tam pracovat, pripadne nedelal zastupitele atd…..
      MUZU.
      Nemusim byt kuchar, abych poznal, ze mi v hospode predlozili misto obeda blaf, nemusim byt automechanik, abych poznal ze auto nejede, nemusim byt stavar, abych poznal, ze mi tece do baraku …………
      Jako obycejny obyvatel mesta, co chodi do prace, pohybuje se tu pesky i autem poznam, ze nekde neco nefunguje, pripadne ze se deje zmena, ktera je nedobra. Na to opravdu nepotrebuji byt zastupitel.

      P.S.
      Clanek uverejnime jakykoliv. Zkuste sednout a slozit par vet: treba na tema, jak je server Humpolak nahouby a jak to delat lepe ….. treba poznate ze to neni az takova sranda, jak si myslite 🙂

      Frantisek, redakce.

     5. Františku, naprostý souhlas! Nicméně k prvotnímu tématu. Pojďme si v pátek 27.8.2010 v 16hod. poslechnout vyjádření pana Dočkala (šéf komise pro dopravu a bezpečnost) k „dopravnímu zabezpečení“ Tyršova náměstí.On sám lidi zve, byla by tedy asi slušnost nás „kverulentů“, kteří máme k takovémuto řešení výhrady, pozvání přijmout a jeho argumenty vyslechnout. Takže v 16 hod. na Tyršově náměstí. Štyrlitz.

     6. Byli jste na Tyršově náměstí? Získali jste zajímavá zjištění? Podělte se prosím s námi. Děkuji.

     7. Na setkání jsme byli pouze dva, což mě dosti překvapilo, nato že zde je tolik diskutujících. Zajímavá zjištění byla pouze ta, že nám p. Dočkal vysvětlil, že město za to v podstatě nemůže, že je tomu na vině kraj Vysočina. Ostatní bylo celkem „mlácení prázdné slámy“.Současně p. Dočkal uvedl, že žádné pozemky nenakoupil a nakupovat prý nehodlá, což prý se nechá lehce prověřit. Zda skupují pozemky jiní členové zastupitelstva odmítl komentovat. I když jsme se dozvěděli věci celkem obecně známé, patří p. Dočkalovi poděkování za to, že se pokusil jako jediný o těchto věcech s lidmi hovořit. Styrlitz.

     8. situace je taková, že by město mělo udělat besedu v klubu u kina, kde by se mohli lidé dozvědět více.
      Ať mi nikdo nepovídá, že kraj rozhodl v Humpolci zúžit Lnářskou a navrhl kruhový objezd na Tyršově náměstí.

     9. No a takto vznikají fámy. Já jsem na setkání neřekl, že za úpravu Lnářské ulice a Tyršova nám. může kraj – obě tyto věci jsou samozřejmě v kompetenci města a státní orgány, policie a další se vyjadřují pouze v rámci stavebního řízení . Ale diskuse se stočila i na problematické křižovatky u Vodaku, Billy a již upravenou Okružní ulici a tam jsem diskutujícím vysvětlil, že město je zde pouze vedlejším účastníkem, neboť tyto jsou ve vlastnictví a správě kraje Vysočina , potažmo ŘSD. Takže děkuji Styrlitzovi za to, že zde občanům sdělil výsledek jednání ( jinak „mlácení prázdné slámy“ bylo sdělování pohledu na věc z obou stran ), ale je třeba popsat věci tak jak proběhly, protože jinak je potom veřejnost dezorientovaná. I mne překvapil malý počet účastníků a hlavně neúčast p. Marka, který mne k vyjádření mého názoru vyzval a pak nepřišel. Myslím, že pokud by problém byl tak obrovský, jak vyplývá s diskuze na Humpoláku, tak by přišli více jak dva účastníci setkání a to jsme se na místě zdrželi od 16,00 hod. až do půl šesté.

      s úctou Milan Dočkal

     10. Dovolím si níže překopírovat svůj komentář z jiné diskuze. Upozorňuji, že se jedná se pouze o můj osobní názor.

      „Ačkoliv si pana Dočkala vážím jako jednoho z mále zastupitelů, kteří se nebojí prezentovat své názory veřejně, má zájem se s lidmi setkávat osobně a dokonce je ochoten poskytovat informace nad rámec svých povinností, osobně si myslím, že jednání a celková komunikace týkající se výzvy mají vypadat jinak a také mají být vedeny jinou osobou. Z tohoto důvodu si také myslím, že nabídka p. Dočkala nemohla být většinou signatářů akceptována.“

      … a doplním

      Z jakéhokoliv jednání podobného druhu je třeba vyhotovovat písemný záznam. Je jedno, kdo ho vypracuje, ale je nutné, aby si ho navzájem odsouhlasily a podepsaly obě strany. Až poté se text zveřejňuje. Takto to funguje na velkých stavbách, nevím, proč by to nemohlo fungovat i v Humpolci. Pokud se tak neděje, dojde k tomu, co je možno vidět viz. výše. Pochybuji, že se někdo bude chtít zabývat tím, kdo má pravdu a kdo co kdy komu řekl.

      Panu Dočkalovi na závěr ještě jednou děkuji, že je ochoten jít s pomyslnou „kůží“ na trh.

      frrrr

     11. Omlouvám se p. Dočkalovi, neuvedl jsem , že ulice Okružní, Na kasárnách, Kamarytova, Čejovská je ve správě kraje, tedy zde město Humpolec o své vůli nemůže nic budovat a měnit.“Mlácení prázdné slámy“ proto, že stejně se již nedá ve věci nic podstatného změnit. Snad je tedy nyní vše uvedeno na správnou míru. Styrlitz.

     12. Tak tomu vážení už opravdu nerozumím,kdo nepřijde na nějaké jednání,tak toho nevolit a kdo tam přijde tak ten si honí tričko do voleb,nejlépe všechno zkritizovat a nic nedělat.

     13. Ať se aspoň přizná ten zastupitel, který vymyslel,že se situace na Tyršově náměstí vyřeší kruhovým objezdem.
      Jestli opravdu jen Bernard a Mácha byli proti, tak smekám před nimi klobouk, i když jsem je a ani má rodina nikdy nevolili.

     14. Souhlasím, také si pánů Bernarda a Máchy z tohoto důvodu vážím.

     15. Dovoluji si vložit kopii mého příspěvku k diskuzi:

      Re: Reakce starosty Města Humpolec na výzvu (Hodnocení: 0)
      Od: Anonymní – Úterý, 24.08. 2010 – 09:30:53
      Tedy k tématu, pane Dočkale, jaký je Váš osobní názor na probíhající rekonstrukci na Tyršově náměstí, která přímo souvisí s nedalekým areálem bytových domů na Kasalově pile se kterým jste osobně spjat a dále jaký je Váš názor jako zastupitele a kandidáta za ODS ? Považujete celou akci za „vydařenou“ nebo s řešením nesouhlasíte?
      Děkuji
      Michal Marek-Humpolec
      ______________________________________________________________________
      Dovolte, ale nevšiml jsem si, že bych zde jakkoli apeloval na osobní setkání ke kterému jsem pak následně povinen se dostavit. Vy jste pak p. Dočkale sám v své vlastní iniciativě nabídl termín a místo schůzky, na které jsem však já již dále nereagoval, neboť jsem si Vaši výzvu přečetl až po konání schůzky. Tedy, byl bych opravdu rád, aby mi nebylo neustále podsouváno, že jsem se „meetingu“ nezůčastnil. Já jsem Vás p. Dočkale pouze slušně v rámci diskuze vyzval, aby jste nám všem diskutujícím sdělil svůj vlastní názor a to z dvou pohledů. Jako občan a jako zastupitel. O osobní schůzku jsem vskutku nežádal a pokud bych tak učinil, tak by bylo vše na základě konsultace, kdy se daný termín a hodina oběma stranám hodí a vyhovuje.
      Jinak souhlasím s tím, že máte jako jeden z mála zastupitelů můj obdiv v tom, že chcete svůj názor na věc obhajovat před veřejností, je to ale bohužel naprosto zbytečné, neboť je to asi jako vysvětlení nevěrné manželky, která svého manžela již dávno podvedla (prosím berte obrazně).
      Celá věc se měla diskutovat dávno před započetím výstavby. Tečka.
      S přátelským pozdravem
      Michal Marek – občan

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Komunální volby 2010

Po Srp 23 , 2010
Politické strany kandidující do zastupitelstva Města Humpolec zveřejnily kandidátní listiny se soupisem svých lídrů. Čtěte dále:   Lepší ochrana před povodní: v Humpolci přibyla čidla, srážkoměr i hlásiče

You May Like

Témata