Zajímavá stavba

17

Ve spolupráci s atelierem OKPLAN připravujeme seriál článků o architektuře, moderním bydlení a další zajímavosti. První je studie stavby, která v Humpolci přes léto vyroste.


Zanedbaná a prázdná parcela
na rohu ulic Mánesova a Na Kasárnách,
stav v květnu 2004.
A očima architekta:


Dostavba nárožní parcely v centru Humpolce.
Dům je v mnoha směrech provokativní – použití
ocelového skeletu na konstrukci rodinného
domu, minimální půdorysné rozměry,
4 nadzemní podlaží, opláštění domu
„rezavým“ plechem, použití kopilitů
na domě i oplocení.
S realizací se počítá od června 2004.Projekt:
OKPLAN , květen 2004.

17 thoughts on “Zajímavá stavba

 1. jéé to vypadá jako trafačka :))
  ale rozhodně zajímavější a hezčí než ten březoliťák s šílenejma oknama naproti přes ulici – viz. poslední foto

 2. ten barák se mi líbí, ale nezdá se mi být na vhodném místě. Na těch fotografiích (zákresech do fotografií) vypadá tak nějak nepatřičně.

 3. jen víc novinek do architektury. město potřebuje žít a měnit se k lepšímu. je to super star !

  1. Neuchyloval bych se k přehnanému hodnocení…Nechal bych hodnopcení času a odborné i neodborné veřejnosti, rozhodně se dění v české architektuře netočí jen kolem tohoto domu. Tedy hodnocení, že je to superstar, považuji za výkřik do tmy…

 4. Nelibi se mi stavby projektovane panem architektem. Jsou studene, neosobni. Vklada je do utrob naseho mesta neomalene a bez citu pro soulad s okolim.

  1. Moderní umění v podání železobetonu a skla mě také moc nebere, ale mám před panem Rýznerem respekt, že je pořád svůj. A co se týče konkrétně téhle stavby, tak ještě nedávno na tom místě místo pěkné zahrádky hrabaly v bahně slepice… to opravdu raději tato stavba. A pokud bych měl říci, jestli se ta stavba na to místo hodí nebo ne, tak si nedokážu představit, co by se tam tak asi hodilo … (např. proti půlce vybydleného březoliťáku s hroznými okny)
   Zaplaťpánbu, že se ve městě staví nové, třeba zajímavé domy!

  2. Sice také nejsem přívržencem moderní architektury, ale takhle jednoznačný odsudek??? Jmenovitě – která z realizací OKPlanu Vam pripada neomalena??? Snad jedine dokoncene MHA, ale to je stavba s tak nesourodym sousedstvim, ze si nedokazu predstavit nic, co by tam zapadlo.

  3. Neomaleně?? Nechápu… Žijeme přece v 21. století s odpovídajícími materiály, technickými možnostmi, moderními názory… Proč dělat architekturu bez ducha 21. století??
   To, že jsou stavby neosobní a studené je čistě věc osobního názoru a vnímání. Nevím, proč by se měly ve městě stavět za každou cenu domy se sedlovou střechou a keramickou krytinou v červené barvě… Nejsme na vesnici a už vůbec na hlavním okruhu městem nepěstujeme slepice!!
   Né, že by se mi všechny objekty od Ing. Rýznera zdáli košer, ale nedovolil bych si tvrdit, že jsou do našeho města vkládány bez citu pro soulad s okolím. To není pravda ani v jednom případě. Vždy je tam vidět hledání nejlepšího řešení daného problému, lokality a začlenění okolí do celkového konceptu stavby. A pro jistotu: s OK-planem nemám nic společného, toto je čistě můj osobní názor.

 5. !humpolec to vyhral! konecne architektura! barak na kterej se jezdi divat! panu architektu ryznerovi a ok planu drzim palce!

  1. To je sice super, že se na takovou architekturu někdo jezdí dívat, ale rodinný dům by měl především splňovat svůj účel. V tomhle domě se bohužel nedá bydlet a schválně, jestli někdo na to přijdete, proč se z něj Rýznerovi odstěhovali. Musím říci, že ten důvod by mě teda ani ve snu nenapadl.

   Jinak tedy nevím, kdo se na to jezdí dívat, ale co tak slýchávám hlasy lidí odjinud, tak vesměs znějí ve smyslu: „Co to tu máte za hrůzu? To je kovošrot?“ No jo, to jsou ale hloupí lidé, bez správného estetického cítění, kteří moderní architektuře nerozumí, že jo 😛

   1. Hihi, mě se to líbí, ale bydlet bych v tom nechtěl :o) – vždyť je tam člověk jako ve výkladě… Mě nejvíc zaujalo, že ty okna vypadala jako zablemcaná od zedníků – a když to bylo dlouho, tak mi došlo, že je to schválně :o). Ale ten důvod by mě zajímal…
    Murlo

     1. Moc tomu vyjádření nerozumím vzhledem k tomu, že poslední sníh slezl bezmála před čtyřmi měsíci. Fakt můžu odpřisáhnout, že v ulici Na Kasárnách ani v Mánesovce neleží ani vločka sněhu :-)) Já jsem neměla na mysli, že by se v domě nedalo bydlet z hlediska interiéru, ale v jiném vyjádření paní Rýznerové (ústně podaném, takže bez odkazu) zaznělo, že při větších výkyvech teplot (např.noční mráz a následné ranní oteplení) dochází k pnutí plechového pláště domu, a to má za důsledek tak příšerný rachot, že se v domě prostě nedá spát a ani ten denní pobyt není příjemný. Mně tohle docela zaujalo, protože to by mě opravdu nenapadlo, že může nastat takovýhle problém. A jak vidno – nenapadlo to ani odborníky na slovo vzaté. No to jen pro zajímavost, nechci tu vznášet nějaké kritiky a soudy na stavbu jako takovou, protože každý člověk má jiný vkus a má právo na to, aby se mu líbilo něco jiného než tomu druhému.

     2. To vyjádření paní Rýznerové je z 1.dubna – a to ještě trochu sněhu bylo :-)) to můžu odpřísáhnout. A Rýznerovi se stěhovali někdy v květnu. Theorie o rachtajícím plechovém plášti mi nejak unikla. A v létě se to nestává? Když je 35 ve stínu a na plochu celý den svítí a v noci je pod 20 – to jsou stejný teplotní skoky.

     3. Zda se to projevuje i v létě, to nevím, já slyšela o problémech v zimě. Oni se Rýznerovi zase přestěhovali zpátky? Já slyšela, že je dům na prodej – je o tom i zmínka ne webu, kam jsi dával odkaz. Hm, to se budou v zimě „kvůli Ježískovi“ stěhovat znovu?

     4. K tomuto rachotu dochází spíše když je ten teplotní skok „rychle“ – tj, v zimním období začne svítit sluníčko na tmavý plech, který byl předtím studený, pokud se v létě postupně ohřívá a zase chladne, nebude to tak dramatické ( hihi, vlastní zkušenost ze zimní zahradou). Murlo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Letní parket Hořepník 2004

Po Kvě 31 , 2004
Po letech ticha se v areálu loni v létě opět rozlehl rockový a metalový sound. Letošní sezóna začala v pátek, Hořepickým rozjezdem s kapelami Jenakaši, Spadla klec a Silent Bounce. A na co se můžete těšit? Kapely zvučných jmen se vrací.

You May Like

Témata