Z deníku Policie

Dva obvinění muži putovali od vazby. Policisté se o víkendu zaměřili na řidiče. Policisté dohlédnou o Velikonocích na řidiče.

KRAJ VYSOČINA: Z drogové trestné činnosti obvinili kriminalisté čtyři muže 

Kriminalisté z odboru obecné kriminality Krajského ředitelství policie kraje Vysočina společně se svými kolegy z územních odborů Jihlava a Třebíč odhalili čtveřici pachatelů závažné drogové trestné činnosti. Dvě osoby byly zadrženy na Třebíčsku a dvě osoby na Jihlavsku. V této souvislosti zahájil vyšetřovatel trestní stíhání čtyř pachatelů – dva jsou stíhání vazebně a dva na svobodě.
 
Šestatřicetiletý muž a jeho o sedm let mladší bratr byli obviněni ze zvlášť závažného zločinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy a z přečinu nebezpečného vyhrožování. Vyšetřovatel podal podnět k vypracování návrhu na vazební stíhání obou pachatelů. Státní zástupce podnětu vyhověl, podal návrh na vazební stíhání a okresní soud v Jihlavě poslal oba muže do vazby. V případě prokázání viny jim hrozí trest odnětí svobody v trvání až deseti let. Oba muži mají bohatou trestní minulost. Starší z dvojice byl již devatenáctkrát soudně trestán, především za drogovou, majetkovou, ale i za násilnou trestnou činnost. Mladší z bratrů byl v minulosti stíhán pro drogovou trestnou činnost.
 
Uplynulé pondělí 7. dubna proběhla na Třebíčsku a Jihlavsku rozsáhlá realizace na úseku drogové trestné činnosti s cílem zadržet pachatele této trestné činnosti. Tento zákrok byl pečlivě připraven a protože kriminalisté věděli, že budou zasahovat proti nebezpečným pachatelům, zásah proběhl za asistence zásahové jednotky Krajského ředitelství policie Jihočeského kraje. V malé obci na Třebíčsku byli ve večerních hodinách zadrženi přímo při činu dva pachatelé.
 
„Muži za pomocí speciálního zařízení neoprávněně vyráběli psychotropní látku označovanou jako pervitin. Oba pachatele jsme zadrželi v okamžiku, když drogu vyráběli. Po předchozím souhlasu státního zástupce jsme provedli domovní prohlídku a na místě se nám podařilo zajistit předměty a přípravky sloužící k výrobě drog, kompletní zařízení uzpůsobené k výrobě drog a nejméně 65 gramů již vyrobeného pervitinu,“ uvedl k případu kpt. Ing. František Brabec, vrchní komisař odboru obecné kriminality Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.
 
Kriminalisté na rozsáhlém případu pracovali od loňského roku a podařilo se jim zmapovat pravděpodobný pohyb těchto podezřelých osob. Na základě operativní činnosti a po postupném vyhodnocení všech získaných poznatků se podařilo prokázat, že starší z dvojice bratrů v období od srpna loňského roku do začátku letošního roku na různých místech našeho kraje za pomocí speciálního zařízení uzpůsobeného k výrobě drog opakovaně vyrobil blíže nezjištěné množství psychotropní látky označované osobami drogově závislými jako pervitin. Drogy měl muž vyrábět na různých místech na Jihlavsku, Havlíčkobrodsku a Třebíčsku.
 
Stejný pachatel toho má na svědomí ještě mnohem více. Od srpna loňského roku do dubna letošního roku drogy také dále distribuoval koncovým uživatelům. Tento pachatel opatřil pervitin dalším nejméně třem osobám, a to v desítkách případů. Za drogy vždy požadoval peníze nebo jiné protislužby. Drogy prodával také mladší z dvojice bratrů.
 
Oba bratry vyšetřovatel obvinil přečinu nebezpečného vyhrožování. „Viníme je z toho, že letos v březnu a dubnu opakovaně vyhrožovali pětadvacetileté ženě fyzickou likvidací. Tyto výhružky vzbudily v ženě důvodnou obavu o její život a zdraví, neboť oba pachatelé ji v minulosti již fyzicky napadli,“ doplnil vyšetřovatel kpt. Ing. František Brabec.
 
Trestní stíhání je v souvislosti s tímto závažným případem pro zvlášť závažný zločin nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy vedeno také proti dvěma dalším pachatelům, kteří jsou stíhání na svobodě. Jedná se o osmadvacetiletého a dvaatřicetiletého muže. V případě prokázání viny jim hrozí trest odnětí svobody v trvání až deseti let.
 
Osmadvacetiletého muže kontrolovala 18. března letošního roku odpoledne policejní hlídka v Třešti při řízení osobního vozidla značky Audi A4. Při kontrole u něho policisté zajistili 30 gramů pervitinu. Stejný pachatel pervitin prodával také na různých místech na Jihlavsku dalším osobám, a to nejméně v 90 případech.
 
Dalším obviněným pachatelem je dvaatřicetiletý muž, kterého vyšetřovatel obvinil z přečinu nedovolené výroby a jiného nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy. Vyšetřovatel muže viní z toho, že prodával pervitin, a to nejméně v deseti případech. Za drogy inkasoval peníze nebo za ně požadoval různé protislužby.
 
V souvislosti s vyšetřováním této závažné trestné činnosti kriminalisté zajistili na základě zákonného oprávnění čtyři osobní automobily, které pachatelé používali k páchání trestné činnosti, za kterou si vyslechli obvinění. V tomto případě se tak jedná o výnosy z trestné činnosti.

PELHŘIMOVSKO: Čtrnáct řidičů bylo pod vlivem alkoholu nebo drog 

Pelhřimovští policisté se o uplynulém víkendu zaměřili na kontrolu řidičů motorových vozidel a to jak v rámci dopravně bezpečnostní akce, tak i při běžném výkonu služby.
V rámci územního odboru Pelhřimov zjistili policisté během uplynulého víkendu celkem čtrnáct řidičů, kteří byli pod vlivem návykové látky. V pěti případech se jednalo o jiné návykové látky, tedy marihuanu a pervitin. Alespoň jednu z těchto drog prokázal test u čtyř mužů a jedné ženy, věk těchto řidičů je mezi jednadvaceti a třiatřiceti lety. Pro další postup v těchto případech bude rozhodující výsledek odborného zkoumání v oboru toxikologie.
U zbylých devíti řidičů policisté zjistili přítomnost alkoholu. Ve všech těchto případech se jednalo o muže a to ve věku od devatenácti do třiapadesáti let. Tři řidiči nadýchali hodnotu pod hranicí jednoho promile a dopustili se tak přestupku na úseku zákona o provozu na pozemních komunikacích. Hrozí jim tak pokuta dva a půl až dvacet tisíc korun. Šest řidičů nadýchalo přes jedno promile a v těchto případech policisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky. Třem řidičům už sdělili podezření a případy řeší ve zkráceném přípravném řízení. Nejvyšší hodnotu alkoholu v dechu, a to 2,23 promile, naměřili policisté u dvaadvacetiletého muže, kterého kontrolovali v sobotu před čtvrtou hodinou ráno v Jírově ulici v Kamenici nad Lipou. U čtyřiadvacetiletého muže kontrolovaného v sobotu večer v Pelhřimově navíc policisté zjistili přítomnost alkoholu i amfetaminu.

KRAJ VYSOČINA: Loni jsme o Velikonocích odhalili 115 přestupků v dopravě 

V průběhu nadcházejících Velikonoc se na území kraje Vysočina uskuteční dopravně bezpečnostní akce, která bude zaměřena na chování všech účastníků silničního provozu. Policisté budou dohlížet na provoz nejen na dálnici D1 a frekventovaných silnicích I. tříd, ale zaměří se také na kontrolu řidičů, kteří budou ke svým cestám využívat silnice nižších tříd v rámci celého kraje.
 
O loňských Velikonocích došlo na silnicích našeho kraje k výraznému zvýšení počtu dopravních nehod ve srovnání s velikonočními svátky předchozích let. Během čtyř dnů policisté na Vysočině loni šetřili 53 dopravních nehod, které se obešly bez úmrtí. Tři osoby se zranily těžce a17 osob utrpělo lehké zranění. Hmotná škoda na havarovaných vozidlech se vyšplhala na 3 458 000 korun. V jednom případě policisté při šetření nehody zjistili, že řidič byl pod vlivem alkoholu. I z tohoto důvodu – negativního vývoje velikonoční dopravní nehodovosti – se nadcházející víkend policisté ve zvýšené míře zaměří na dohled nad silničním provozem.
 
Dopravní nehodovost o Velikonocích – srovnání s roky 2011 – 2013: pátek – pondělí (4 dny)
 
 
Počet nehod
Úmrtí
Těžké zranění
Lehké zranění
Hmotná škoda
Alkohol
2011
32
2
4
13
1 800 000
2
2012
23
0
0
12
1 400 000
2
2013
53
0
3
17
3 458 000
1
 
„Silniční provoz je v průběhu velikonočních svátků v mnohém specifický. Prodlouženému víkendu tradičně předcházejí dva dny školních prázdnin a mnozí lidé volné dny využívají k návštěvám turistických cílů, chatových oblastí či příbuzných, proto se při našich kontrolách hodláme zaměřit zejména na frekventované silnice, kde dochází ke zvýšenému počtu dopravních nehod,“ řekl k chystané dopravně bezpečnostní akci plk. Mgr. Jan Kostečka, vedoucí odboru služby dopravní policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.
 
Dopravně bezpečnostní akce bude o Velikonocích zaměřená především na kontrolu, zda řidiči dodržují nejvyšší povolenou rychlost nebo zda nepožívají před jízdou alkoholický nápoj nebo jinou návykovou látku. Policisté se zaměří také na kontrolu technického stavu vozidel a obecně na dodržování všech pravidel silničního provozu. Běžný dohled nad silničním provozem bude o prodlouženém víkendu ve srovnání s běžným víkendem výrazně posílen. Do kontrol se zapojí policisté dopravní, pořádkové i cizinecké policie v rámci celého Kraje Vysočina.
 
Sváteční dny bývají také spojeny s pořádáním celé řady kulturních nebo společenských akcí. Na silnice také vyjíždějí méně zkušení řidiči. O velikonočních svátcích lidé tradičně konzumují ve větší míře alkoholické nápoje, což s sebou přináší nebezpečí, že za volant usedne opilý řidič. Každá dopravně bezpečnostní akce proto působí na tyto negativní jevy především preventivně.
 
Zvláště o velikonočním pondělí se tradičně chystá vyjet během dopoledne mnoho mužů na jízdním kole. Je nutné zdůraznit, že pokud cyklista požívá před jízdou nebo během ní alkohol, velmi rychle a výrazným způsobem snižuje svoji schopnost jízdní kolo ovládat a snadno havaruje. Cyklista se při pádu na vozovku téměř ve všech případech bolestivě a často i vážně poraní. Mnoho lidí si ale neuvědomuje, že i cyklista je podle zákona považován za řidiče, v tomto případě nemotorového vozidla, a co se týká požívání alkoholu platí pro něho stejná pravidla jako pro řidiče motorových vozidel.Cyklistovi může být za tento přestupek uložena ve správním řízení sankce až do výše 50 000 korun.
 
V rámci loňské velikonoční dopravně bezpečnostní akce policisté zkontrolovali celkem 457 vozidel a zjistili 115 přestupků. Celkem 114 přestupků vyřídili na místě uložením blokových pokut v celkové výši 60 600 korun. Jeden přestupek oznámili k vyřízení správnímu orgánu do správního řízení. 
 
Čtěte dále:   Policisté pátrají po třináctileté dívce z Humpolecka, může být i na Brodsku

Petr

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Next Post

Žena z Humpolce se dopustila stovek podvodů na internetu

Pá Dub 18 , 2014
Způsobila škodu za jeden milion korun Čtěte dále:   Cizinci ukradli dvě stě tisíc korun posádce auta na odpočívadle u Humpolce

You May Like

Témata